هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مراقبت از رادياتور

گذشته از جنبه‌های محاسباتی و مبانی علمی طراحی تأسیسات مکانیکی یک ساختمان که مهندسین تأسیسات به آن می‌پردازند، همواره در زمان بهره‌برداری، سؤالات و ابهاماتی پيش روی مصرف‌کنندگان نهایی و اغلب افراد غیرمتخصص در زمینه مهندسی تأسیسات قرار می‌گیرد. هدف از تدوین این نوشتار، ارائه پاسخ به برخی از این سؤالات با زبان ساده و قابل‌درک و همچنین انتقال پاره‌ای از تجربیات عملی و توصیه‌های فنی نویسنده، براي استفاده عموم است.

در آستانه فصل سرما قرار داريم بنابراين بايد از هم اكنون مقدمات لازم براي استفاده از سيستم‌هاي گرمايشي را فراهم كنيم. با توجه به اينكه بخش مهمي از گرمايش ساختمان‌هاي كشور توسط سيستم‌هاي موتورخانه‌اي تأمین مي‌شود، توصيه‌هاي كارشناسي اين شماره را به راه‌اندازي و مراقبت از رادياتورها اختصاص داديم. شما مي‌توانيد ادامه اين مبحث را در شماره‌هاي بعدي پيگيري كنيد.

یک روز صبح که از خواب بر می‌خیزید و قصد شستن سر و صورت تان را دارید هر چقدر منتظر می‌مانید از خروجی آب سرد خبری نیست. ممكن است شیر یک‌طرفه نصب‌شده بر روی ورودی آب سرد منبع دوجداره یا منبع کویل‌دار تولید آب گرم مصرفی شما در داخل موتورخانه مشکل پیدا کرده و نمی‌تواند مانع از ورود آب گرم به داخل سیستم لوله‌کشی آب سرد ساختمان شود. به موتورخانه بروید و لوله‌های ورودی و خروجی شیر یک‌طرفه مذکور را با دست لمس کنید. اگر لوله ورودی(که بايد کاملاً سرد و خنک باشد)داغ بود، شیر یک‌طرفه مورد نظر معیوب است یا زبانه آن بر اثر تجمع جرم و رسوبات آب گیر کرده است. با یک چکش یا انتهای پیچ‌گوشتی یا آچار از چند طرف به شیر یک‌طرفه ضربه بزنید و پس از چند دقیقه مجدداً دمای لوله ورودی را با دست کنترل کنید. اگر سرد شده بود یعنی با ضربات شما، گیر زبانه برطرف شده و مشکل مرتفع گردیده است. در غیر این صورت، شیر یک‌طرفه مذکور خراب است و بايد تعویض شود.

*اگر هنگام باز كردن شیر آب گرم حمام یا دستشویی یا سینک منزل خود مدت زیادی منتظر گرم شدن آب مي‌مانید (به‌خصوص در فصول سرد سال) به این معناست که لوله برگشت آب گرم مصرفی برای ساختمان شما طراحی و نصب نشده و یا اگر شده فاقد پمپ سیر کوله می‌باشد یا پمپ سیرکوله آن خراب‌شده و درست کار نمی‌کند. در مورد نخست (یعنی عدم وجود لوله برگشت آب گرم مصرفی) کار چندانی از شما ساخته نیست! اما در غیر این صورت پمپ سیر کوله برگشت آب گرم مصرفی را کنترل و روغن‌کاری نمایید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که این پمپ بايد در کل فصول سال همواره روشن باشد و ماهيانه روغن‌کاری شود. این پمپ‌های خطی به دلیل کوچک بودن محفظه و پروانه خود، در صورت خاموش ماندن خیلی زود جرم آب را به خود گرفته و غیرقابل استفاده می‌شود.

*اگر مشکل اشاره‌شده برعکس بود، یعنی پس از گشودن شیر آب بايد مدت طولانی منتظر سرد شدن آب خروجی از شیر آب سرد باشید، احتمالاً نصاب تأسیسات مکانیکی ساختمان شما بر اثر ناآگاهی یا براي صرفه‌جوئی در مواد مصرفی، لوله‌های آب سرد و گرم و برگشت مصرفی منزل شما را از محل موتورخانه و همچنین داخل رایزرها به‌صورت یکجا و کنار هم و حتی شاید در کنار لوله‌های رفت‌وبرگشت سیستم شوفاژ عایق‌کاری نموده است! براي رفع این مشکل در صورت امکان و دسترسی به لوله‌ها، عایق موجود را باز نموده و لوله آب سرد مصرفی را به‌صورت جداگانه و لوله‌های آب گرم رفت‌وبرگشت مصرفی را در کنار هم مجدداً عایق‌کاری نمایید.