هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سقف مرکب عرشه فولادی

گروه ساخت و ساز:  امروزه احداث ساختمان و سازه‌ها با سرعت زیادی صورت مي گيرد و استفاده از مصالح قدیمی و روش‌های سنتی ساخت دیگر جوابگوی سرعت مورد نظر و نیازهای طراحی نمی‌باشد، از این رو استفاده از مصالح جدید به همراه تکنیک‌های نوین در ساخت و ساز امری اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود. سقف هاي مرکب عرشه فولادی یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های سقف برای ساختمان شناخته شده‌اند چرا که از نظر سرعت اجرا شرایط بسیار مطلوبی دارند و از نظر وزن هم به مراتب از سقف سنتی سبک‌ترند.

پیام ساختمان همچون شمارههای گذشته به سراغ فعالان تولید و اجرای سقفهای مرکب عرشه فولادی رفته و نظرات آنها را جويا شده تا مخاطبان با مطالعه آن راحتتر دست به انتخاب بزنند. البته ذکر این نکته ضروری است که اظهارات مصاحبه شوندگان، الزاماً نظرات نشریه نیست و فقط خوانندگان را در قضاوت بهتر یاری میکند.

سرعت در اجرا

ناصر باقری، مدیرعامل "شرکت یادمان فلز ایرانیان " در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: سابقه ما در زمينه سقفهای مرکب عرشه فولادی به حدود شش سال پیش برمیگردد.  شركت ما هم تولیدکننده و هم مجری است و بالطبع شرکتهایی که هم تولید کننده و هم مجری هستند میتوانند قیمت را در کنترل خود داشته باشند. وی در خصوص ضمانت تولید و اجراي محصولات شركت متبوعش، گفت: کسی در این مورد ضمانت نمیدهد چرا که یک کار مشخص است و حدود 35 سال عمر مفید دارد.

باقري در رابطه با تفاوت این سقف با سقفهای سنتی گفت: دهانه سقفهای تیرچه و بلوک حدود یک متر و سقفهای یونولیتی نیز در همین حدود است اما فواصل دهانههای سقف عرشه فولادی حدود سه متر است که این مزیت، سرعت اجرا را به همراه دارد. وی به دیگر خصوصیات این سقف اشاره کرد و گفت: سبک بودن وزن سقف و هزینه حمل و نقل کمتر نسبت به سایر سقفهای سنتی از جمله تیرچه بلوک و فلزی از جمله خصوصیات بارز سقف مرکب عرشه فولادی است؛ ضمن اینکه نسبت به تیرچه بلوک و یونولیت از مقاومت بیشتری برخوردار است.

مدیرعامل شرکت یادمان فلز ایرانیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر به جرات میتوانم بگویم که 50 درصد ورقهای بازار را ما فرم میدهیم و از ما تحویل میگیرند و با طیف وسیعی از تولیدکنندگان ارتباط داریم. وی در مورد ضخامت ورق کامپوزیت عرشه فولادی گفت: ضخامت ورق سقفها معمولاً از 7/0 تا یک سانتیمتر است.

سبكي وزن

سید محمد جمالی، مدیرعامل شرکت" کارن دک سازه" (تولیدکننده و مجري سقفهای مرکب عرشه فولادی) نیز در این باره به خبرنگار پیام ساختمان گفت: علاوه بر اینکه تولیدکننده و مجری هستیم، سرامیک خارجی هم برای جلوگیری از صدمه مواد مذاب حاصل از جوشکاری گلميخ به ورق  را وارد میکنیم. وی اضافه کرد: سقف مرکب عرشه فولادی از مزایای بیشماری مانند سبکی وزن، صرفهجویی در مصرف انرژی و سرعت اجرا برخوردار است.

جمالي در رابطه با تأمین ورق کامپوزیت مورد نيازشان هم گفت: ورقهای مورد نیاز ما از مبارکه، شهر کرد، کاشان، سمنان و هفت الماس تأمین میشود . البته چون ورق گالوانیزه اي که کارخانه هاي داخلي تولید میکنند، روکش آن از مواد وارداتی تشکیل شده است، بنابراين از نوسانات نرخ ارز تأثیر میگیریم .وی در مورد خصوصیات ورق گالوانیزه خوب گفت: يك ورق خوب بايد خط اتوی یکنواختی داشته باشد و فاقد زاویه و اعوجاج بوده و داراي درزگیری بتن مناسبی باشد.

مدیرعامل شرکت "کارن دک سازه" در رابطه با وزن سقفهای دال مرکب عرشه فولادی هم گفت: وزن سقفهای سنتی حدود 450 کیلوگرم و وزن هر مترمربع سقف هاي عرشه فولادي حدود 210 کیلوگرم است. علاوه بر این به دلیل اینکه زیر این سقفها سقف کاذب استفاده میشود از نظر مصرف انرژی هم از وضعیت خوبی برخوردار است.

10 سال ضمانت اجراي کار

علیرضا صلحی، مدیر بازرگانی "شرکت فولاد مسیحا "نیز در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت ما در سال 1384 تاسیس شده و از همان ابتدا در زمينه بازرگانی داخلی ورق گالوانیزه رنگی و انواع پوشش و همچنین ساندویچ پانل فعالیت کرده است. ضمن اینکه ما اولین مجموعهای بودیم که ورق عرشه فولادی را در کشور تولید کردیم. وی اضافه کرد: شرکت ما تأییدیه مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی براي تولید و اجرای این ورقها دارد و در بحث مسکن مهر در قم و هشتگرد ، حدود 150 هزار متر اجرا داشتهایم. صلحی ادامه داد: در حال حاضر

 

سقف مرکب عرشه فولادی تقریباً متری 55 هزار تومان( بدون سقف کاذبی که در زیر آن مورد استفاده قرار میگیرد) از طرف شرکت، اجرا میشود و حدود 210 کیلوگرم بر مترمربع وزن دارد.وی اضافه کرد: عمده مواد اولیه ما داخلی است اما ورق مورد استفاده ما از کشورهای قزاقستان، کره، امارات و چین وارد مي شود. وی خاطر نشان کرد: عیار فولاد و ورق و همچنین مقدار آلیاژی که بر روی ورق قرار دارد و همچنین فرم ورق از جمله شاخصههایی هستند که تولیدکنندگان باید مد نظر قرار دهند.فرم ورق باید به گونهای باشد که بتن و ورق در یک حد متعادل مورد استفاده قرار گیرند و نباید فرم ورق به گونهای باشد که نیازمند بتن بیش از حد مجاز باشد.

صلحي ادامه داد: در صورتی که در زیر این سقفها، از سقف کاذب عایق استفاده شود، تأثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف انرژی دارد. ضمن اینکه استفاده از فوم بتن در این سقفها در کاهش مصرف انرژی موثر خواهد بود.

مدیر بازرگانی "شرکت فولاد مسیحا" در پایان گفت: دستگاههای ما به دلیل تمام اتوماتیک بودن از سرعت تولید بسیار بالایی برخوردارند، ضمن اینکه، خودمان اجرای کار را  به مدت10 سال ضمانت میکنیم.

صرفاً نگاه تجاری نداریم

هومن خسرو جردی، مدیر توسعه بازار "شرکت عرضه گستر باتیس" نیز در این باره به خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت باتیس حدود دو سال است كه در زمینه طراحی، تولید و اجرای سقفهای مرکب عرشه فولادی فعالیت میکند. مواد اولیه ما عمدتاً تولید ایران است و دارای تأییدیه فنی از مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی هستیم. وی ادامه داد بیشتر پروژههای شاخص تهران توسط شرکت ما انجام میشود چرا که ما صرفاً نگاه تجاری نداریم و قبل از اینکه شرکت تاسیس شود، کار تحقیقاتی خوبی انجام شده و استانداردهای بینالمللی را مورد مطالعه قرار دادهایم و در مجموعه ما به صورت کامل وجود دارد؛ همین موضوع باعث شده که هیچ نکته ناشناختهای در شرکت ما وجود نداشته باشد.

خسرو جردی اضافه کرد: ما در طول این دو سال حدود 700 هزار متر سقف مركب اجرا کردهایم  و پروژههایی نظیر چهارسو؛ روبه روی بازار علاءالدین و جام ملت؛ روبه روی پارک کوروش از جمله  اين پروژههاست.