هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

استفاده فراگير از كنتورهاي هوشمند

گروه تأسیسات: مديرعامل شركت توانير با تاكيد بر اينكه استفاده از كنتورهاي هوشمند كمك بزرگي براي استفاده بهينه از برق محسوب مي‌شود، بر اولويت استفاده از اين كنتورها در شهرك‌هاي جديد خبر داد.

همايون حائري كه در سيزدهمين نمايشگاه صنعت برق حضور يافته بود، گفت: نقشه راه شركت توانير استفاده فراگير از كنتورهاي هوشمند است و اكنون چند سال است كه ديگر كنتورهاي آنالوگ توليد نمي‌شود و اين شركت استفاده از كنتورهاي ديجيتال را به‌عنوان زيرساخت هوشمند سازی شبكه‌هاي برق در دستور كار قرار داده است.

رونق نيروگاه‌هاي توليد برق پراكنده

وي تصريح كرد: چرخه خودكفائي صنعت برق مراحل نهايي خود را طي مي‌كند و در حال حاضر 90 درصد از تجهيزات برقي را در داخل كشور توليد مي‌كنيم و اين خودكفائي در نمايشگاه سيزدهمين نمايشگاه صنعت برق مشهود بود. حائري گفت: در حال حاضر حدود 500 مگاوات برق از طريق نيروگاه‌هاي توليد پراكنده توليد مي‌شود. خوشبختانه فرهنگ اين موضوع نهادینه‌شده و مسئولان پيگير كارها هستند. ضمن اينكه اكنون اكثر كشورهاي دنيا به سمت توليد برق از طريق مولدهاي پراكنده با سوخت گاز و انرژي‌هاي نو سوق پيدا كرده‌اند.

وي تاكيد كرد: ما از توليد برق پراكنده در شهرهاي صنعتي حمايت مي‌كنيم. شركت توانير آمادگي دارد توليد اضافه آنها را خريداري ‌كند زيرا در كل باعث صرفه‌جويي انرژي خواهد شد. اميدواريم توليد برق از طريق مولدهاي توليد پراكنده را تا پايان سال به 100 مگاوات برسانيم.

افزايش حق انشعاب و بدهي پيمانكاران

حائري در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان در خصوص دليل افزايش حق انشعاب برق گفت: با توجه به افزايش قيمت‌ها در بحث تأمین تجهيزات، ناچار شديم بخشي را از طريق افزايش حق انشعاب جبران كنيم و برنامه‌ريزي در اين خصوص به شركت‌هاي توزيع واگذار شده است. البته دولت تسهيلاتي را براي تأمین تجهيزات در نظر مي‌گيرد.

وي همچنين در خصوص وضعيت بدهي پيمانكاران برق توضيح داد: درصورتی‌که پول و نقدينگي در اختيار توانير قرار گيرد مشكلات موجود برطرف خواهد شد. ضمن اينكه بحث واگذاري زمين به پيمانكاران به‌جای بدهي صحت ندارد.

حائري با تاكيد بر اينكه پول صادرات برق، مستقيم به توانير داده نمي‌شود، تصريح كرد: كل بدهي وزارت نيرو به پيمانكاران حدود 15 هزار ميليارد تومان است ولي اگر طرح حمايتي به‌درستی انجام شود قطعاً رقم موجود كاهش مي‌يابد.

نتايج طرح بهينه‌سازي و قيمت‌گذاري برق

مديرعامل شركت توانير در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار پيام ساختمان در خصوص نتايج طرح بهينه‌سازي و اصلاح الگوي مصرف گفت: در بخش مديريت مصرف برق هنوز در ابتداي راه هستيم. با این ‌حال سازمان بهره‌وري انرژي در اين خصوص فعاليت‌هاي خوبي انجام داده است ولي معتقديم که علاوه بر سياست‌هاي تشويقي، در استفاده از تجهيزات نوين بايد به‌صورت جهادي عمل شود.

وي در پاسخ به اين سؤال كه در حال حاضر چه قيمتي را براي فروش برق پيشنهاد مي‌كنيد، گفت: افزايش قيمت برق در اختيار توانير نيست. ولي شما در نظر بگيريد در حال حاضر هزينه برق بدون احتساب سود حدود 68 تومان مي‌شود. اين در حالي است كه عملاً فروش برق بسيار كمتر از اين ميزان است. ضمن اينكه هدفمندي يارانه‌ها و افزايش هزينه‌هاي برق تاكنون در جبران هزينه‌ها موثر نبوده است.

حائري در خصوص برگزاري همزمان نمايشگاه برق و آب اظهار داشت: نگاه‌ها در اين خصوص متفاوت است ولي ازآنجاکه اين دو صنعت نقاط مشتركي با هم دارند مي‌توان به نتايج مثبت آن اميدوار بود و قطعاً اين موضوع در كارگروه ويژه‌اي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.