هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شهرهای رنگارنگ دنیا

گروه معماری و دکوراسیون: رنگارنگ‌ترین شهرهای دنیا فقط از بتن، فولاد و مصالح ساختمانی ساخته نشده‌اند بلکه خلاقیت مردم می‌تواند شهری زیبا را به شهری شگفت‌انگیز تبدیل کند. شهرهای زیر را ببینید و خودتان قضاوت کنید:

سَنک تِر – ایتالیا

مروارید ایتالیا یک شهر نیست، بلکه مجموعه‌ای از ۵ دهکده ساحلی است که جزو میراث فرهنگی جهانی یونسکو هستند. این دهکده‌ها در ارتفاعات حاشیه مدیترانه قرارگرفته و رنگ های زیبای این دهکده‌ها گویی با دستی جادویی رنگ‌آمیزی شده‌اند.

جودپور – هندوستان

نسل‌ها قبل، طبقه کشیشی جودپور هندوستان خانه‌هایشان را آبی رنگ زدند تا خود را از بقیه شهروندان متمایز کنند. طولی نکشید که بقیه مردم هم همین کار را کردند. با آنکه امروزه این شهرگسترش یافته است، ولی هسته اصلی آن هنوز نیلگون است.

سنت جانز، کانادا

شهر سنت جانز در جزیره نیوفاندلند، بی‌شک رنگین‌ترین شهر کاناداست. این شهر موزه‌ها، نگارخانه‌ها و پارک های زیادی دارد. ساختمان های کوچک ساحلی به رنگ‌های شادی رنگ‌آمیزی شده‌اند که از داخل کشتی‌ها هم نمایان هستند.

سان خوان، پورتوریکو

این شهر موزائیکی از همه رنگ و غنی از میراث فرهنگی است که به رنگ های روشن و گرم دیده می شود. سنگفرش های آبی خیابان های این شهر همه در قرن شانزدهم از اسپانیا وارد شده است.

سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

این شهر که از لحاظ فرهنگی، غنی‌ترین شهر ایالات متحده است و رشد فرهنگی آن بسیار سریع است، رنگین‌کمانی زیبا از رنگ های گرم و شاد است.

والپاریزو، شیلی

این شهر "دلبر اقیانوس" و "جواهر اقیانوس آرام" هم نامیده می‌شود. والپاریزو پایتخت فرهنگی شیلی است و رنگ‌ها و فرهنگ غنی این شهر سیاحان دنیا را به این کشور جذب می‌کند. رنگ‌ها و فرهنگ عالی این شهر موجب شده که به آن "سان فرانسیسکوی جنوبی" هم بگویند.

بوکاپ، کیپ‌تاون، آفریقای جنوبی

بخش کوچکی از کیپ‌تاون، معماری و رنگ‌آمیزی منحصر به فردی دارد. گروهی از مهاجرین مسلمان و آسیایی در محله‌ای به نام بوکاپ گردآمده‌اند و ساختمان های خود را به رنگ های زیبا رنگ‌آمیزی کرده‌اند.

گواناجواتو، مکزیک

شهر نقره‌ای گواناجواتو رنگین‌ترین شهر مکزیک است و در دوره استعمار به خاطر معادن نقره و فرهنگش معروف بود. به مدت ۲۵۰ سال این شهر بیشترین نقره جهان را تأمین می‌کرد. به همین دلیل در اطراف معادن خانه‌هایی ساخته شد و شهر گسترش یافت. هنوز هم این شهر روحیه شاد و ظاهر زیبایی دارد.

وراکلاو، لهستان

این شهر علیرغم گذشته طوفانی‌اش، مدت‌هاست که رنگ های زیبا را به بخشی از هویت فرهنگی‌اش تبدیل کرده است. این شهر تابه حال متعلق به قلمرو کشورهایی همچون آلمان، پروس، اتریش و لهستان بوده است. ساختمان های مرکز شهر همه به رنگ های گرم و زیبا رنگ آمیزی شده‌اند.

محله فقیرنشین در ریو دو ژانیرو، برزیل

گدا محله‌های ریودوژانیرو برای ساکنین خطرناک هستند. بیش از ۱۱ میلیون برزیلی در چنین محله‌هایی زندگی می‌کنند. ولی وقتی هنرمندان هلندی وارد برزیل شدند و از این محله‌ها بازدید کردند، خواستند که با کمک ساکنین هنرهای زیبایی را به نمایش بگذارند و دیوارهای منازل را تبدیل به "نقاشی های گدامحله ای" کردند تا ساکنین از زندگی در این محله‌ها احساس غرور کنند و باید بگوییم که حق دارند، زیرا این محله‌های رنگارنگ در صدر لیست مناطق پر بازدید این کشور قرار دارند.