نکته‌های دکوراسیونی

شمار نشریه : 173

گروه معماری و دکوراسیون: ممکن است فکر کنید برای وسایلی که دارید جای زیادی لازم است اما با رعایت نکات زیر می‌توانید حداکثر استفاده را از فضا ببرید.حداکثر استفاده از یک مکان به سه عامل رنگ، مبلمان و مرتب‌بودن بستگی دارد. دراین‌بین نقش رنگ در جادار نشان دادن فضا از بقیه بیشتر است.از رنگ روشن و شفاف برای دیوارها استفاده کنید. رنگ‌های تیره اتاق را کوچک‌تر نشان می‌دهند، بنابراین به‌جای رنگ‌های تیره به سایه‌های روشن‌ اکتفا کنید.همچنین به‌جای بنفش پررنگ از رنگ یاسی و به‌جای لاجوردی از آبی کم‌رنگ استفاده کنید.

*استفاده از رنگ سفید و روشن درک بیشتری از فضا ایجاد می‌کند. برای بلندتر نشان دادن سقف‌ها آنها را سفید یا چند درجه از دیوار روشن‌تر کنید.

*انتخاب مبلمان و لوازم تزیینی، در بزرگ یا کوچک به نظر آمدن منزل نقش دارند.

*در مورد اتاق پذیرایی بهتر است از مبلمان کوچک‌تر استفاده کرده و فضا را پر نکنید.

*حتماً شنیده‌اید که آینه با انعکاس نور اندازه اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. به‌خصوص اگر یک یا دو آینه را کنار پنجره یا جایی قرار دهید که نور زیاد و طبیعی به آنها برخورد نماید.

*دیوارها را زیاد شلوغ نکنید. استفاده بیش‌ازحد از پوستر، قاب عکس، وسایل تزیینی حتی همان آینه دیوارها را بسته‌تر نشان می‌دهد.

*پنجره‌ها را به طور کامل نپوشانید، از پرده نازک استفاده کنید.

*وقتی صحبت از مرتب بودن و جمع‌آوری می‌شود یعنی هیچ فضایی را بدون استفاده نگذارید.

*می‌توانید از یک رومیزی بزرگ استفاده کرده، سبدهای حصیری را در زیر آن قرار دهید و خرت‌و‌ پرت‌های مختلف را از معرض دید دور کنید.

*استفاده از صندوق مادربزرگ، میز بزرگی برای قهوه یا نیمکت مناسبی خواهد بود که وسایل زیادی را نیز در خود جای خواهد داد.

*با یک هزینه، جایی را نه تنها به تلویزیون بلکه به سایر وسایل صوتی- تصویری، حتی سی‌دی‌های مختلف، کتاب و کلکسیون اختصاص دهید و مانع از ریخت‌و پاش شوید.

*نبودن وسایل اضافه روی میزها و زمین، خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. جاهای عبور را باز، خلوت و تمیز نگه‌دارید.

*به‌جای استفاده از آباژورهای رومیزی دست و پا گیر از دیوارکوب استفاده کنید.

*اگر از اتاق‌خواب در روز برای کار استفاده می‌کنید، تخت‌های تخت خواب‌شو که می‌توانند حکم کاناپه را نیز برای شما داشته باشند، بسیار مناسب هستند.

*مبل‌ها را با فاصله از دیوار قرار دهید. به‌خصوص در جاهایی که تردد زیاد است بگذارید فضایی برای رفت‌وآمد وجود داشته باشد.