هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اتاق خواب ایده آل

اتاق‌خواب شما، جایی است که روز خود را در آن آغاز می‌کنید و به پایان می‌رسانید ، بنابراین می‌بایست مکانی راحت و امن باشد تا شما از بودن در آن احساس آرامش کنید. اما اگر از وضعیت فعلی اتاق‌خواب خود راضی نیستید و تمایلی به بودن در آن ندارید، روشی که در زیر ارائه می‌گردد بسیار کم‌خرج بوده و با هر میزان بودجه‌ای قابل‌استفاده و کاملاً کاربردی است.

ریتم و هماهنگی

زمانی دکوراسیون یک اتاق از هماهنگی نسبی بالایی برخوردار است که بتوان به سادگی ارتباط همه اجزای اتاق را با یکدیگر تشخیص داد. در این میان نقش رنگ‌ها و استفاده از الگوهای هم ‌خانواده در چیدمان وسایل، در ریتم بخشی و ایجاد هماهنگی ایده‌آل غیرقابل‌انکار می‌‌باشد. سایه‌روشن‌ها و افکت‌های نوری نیز در این زمینه کم‌تاثیر نیستند بنابراین آنها را نادیده نگیرید.

طبیعت‌گرایی در اتاق‌خواب

طبیعت همواره زیباترین و کامل‌ترین الگوها را در اختیار انسان‌ها قرار می‌‌دهد پس برای موفق شدن در این کار هم بهترین الگوی شما چه در انتخاب رنگ‌ها و چه در چیدمان وسایل اتاق‌تان طبیعت است علاوه بر این شما می‌‌توانید به‌جای گم شدن در میان انبوهی از کتاب‌ها و جزوات مربوط به رنگ‌شناسی با نگاهی ساده اما دقیق به چگونگی در کنار هم قرار گرفتن رنگ‌ها در طبیعت، زیباترین ترکیبات رنگی را متناسب با فضای اتاقتان ایجاد کنید. برای طراحی و تغییر دکوراسیون اتاقتان ابتدا سعی کنید اطلاعات پایه‌ای لازم را در این زمینه کسب کنید و قبل از هر چیز به قلب خودتان و احساسات درونی‌تان عمیقاً توجه نمایید . هرگز در این زمینه به سخنان دوستان، علایق پدر و مادرتان یا سلیقه اطرافیان تان، به خودتان و احساسات خودتان و سلیقه خودتان اعتماد نکنید زیرا نهایتاً این شمایید که باید در این اتاق زندگی کنید. بنابراین رعایت موارد زیر در مورد اتاق استراحت را جدی بگیرید:

_ به هیچ عنوان درست نیست کسانی که به‌سختی به خواب می‌روند، اتاق خوابشان رو به غرب باشد، درحالی‌که اتاق‌های رو به طلوع برای کسانی که بیدار شدن برایشان سخت است، ایده‌آل‌ می‌باشد.

_ جایی که تختخواب تان را قرار می‌دهید بسیار حیاتی است، زیرا شما حدود یک سوم زندگی‌تان را در آن سپری خواهید کرد. بهتر است سرتان به‌طرف دیوار باشد تا دیوار از آن حمایت کند و به‌طرف در دید داشته باشید. اگر میزهای دارای رومیزی پارچه‌ای کنار تخت باشد و کوبلنی روی دیوار پشت تخت آویزان باشد، محیط را آرام می‌کند. از تصویرهای نامناسب یا شلوغ باید اجتناب شود.

_ هنگام شب آینه‌های روی در کمدها یا میز آرایش را با پرده روشن بپوشانید، چون هنگام خواب باید انرژی‌های موجود در اتاق آرام باشند و آینه آنها را گسترش می‌دهد.

_ تختخواب‌های دارای قاب فلزی، امواج الکترومغناطیسی لوازم برقی و سیم‌کشی خانه را تشدید می‌کند، تختخواب‌های چوبی بهتر هستند.

_ برای ملحفه‌ها، پتو و روبالشی‌ها از مواد طبیعی استفاده کنید.

_ اتاق‌خواب هر چه کوچک باشد، متناسب و ایده‌آل است، چرا که انرژی آن آرام‌تر و متعادل‌تر در جریان خواهد بود. به یاد داشته باشید تمام لباس‌هایی را که در طول روز پوشیده‌اید و از دنیا انرژی گرفته‌اند را به اتاق دیگر یا کمد مخصوص لباس‌ها منتقل کنید.

_ رنگ‌های سفید و کرم روشن، بهترین رنگ برای اتاق‌خواب است، هر رنگی که کمرنگ باشد، اتاق‌خواب شما را آرام خواهد کرد.