هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اصلاح معماری غیر ممکن است

دکتر سیروس باور یکی از مفاخر معماری ایران در گفتگو با پیام ساختمان، یکی از گرفتاری های معماری معاصر را کم سوادی کارفرمایان دانست و گفت:متأسفانه کارفرمایان کم سواد در کار معماران دخالت می‌کنند و آنچه برای آنها ارزش دارد ، کسب درآمد و سودجویی بیشتر است که این مسئله معماری را از بین می‌برد. وی افزود: چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی معماران نباید تابع خواسته‌های کارفرما باشند.

این استاد دانشگاه درباره راهکار این معضل گفت: باید فرهنگ کار فرمایان را بالا برد. این فرهنگ را باید در دانشگاه‌ها و مدارس ایجاد کرد و سیستم آموزش‌وپرورش باید فرهنگ را در مقیاس بین‌المللی بالا ببرد. دکتر باور درباره سیستم انبوه‌سازی در ساخت ساختمان گفت: من با انبوه‌سازی و خصوصی‌سازی نیز موافق نیستم. چون بخش خصوصی به فکر منافع خودش است نه به فکر ایجاد یک فضای بهتر و آرام تر برای جامعه.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سرمایه‌گذار آنچه را انجام می‌دهد که به نفعش باشد،تاکید کرد: دولت باید به نفع مردم سر پناه بسازد. وی با اشاره به معماری مسکن مهر گفت: یک ساختمان که در آن مطالعات معمارانه انجام شده باشد، وجود ندارد و در مسکن مهر هزینه‌های هنگفتی انجام‌شده ولی از لحاظ معماری ارزشی را به وجود نمی‌آورد. باور افزود: مسائل رفاهی، بهداشتی و فرهنگی در مسکن مهر رعایت نشده و فقط آپارتمان‌سازی کرده‌اند.

عضو انجمن مفاخر معماری کشور ادامه داد: در کشورهای پیشرفته زمانی که بخواهند انبوه‌سازی مسکن انجام دهند در وهله اول مطالعات جامعه‌شناسانه و مردم شناسانه وتکنولوژی انجام می‌دهند، سپس به ساخت ساختمان می‌پردازند. انبوه‌سازی به‌صورتی که در ایران انجام می‌شود در کشورهای پیشرفته وجود ندارد. و آنها سال‌ها فقط مطالعه می‌کنند که چطور بسازند.

این کارشناس با بیان این مطلب که نمای شهری نیز جزئی از معماری است، ادامه داد: در این زمینه نیز با ضعف شدیدی روبه‌رو هستیم و هر سازنده و مالکی طبق سلیقه ، نماهای مختلفی را برای ساختمان خود به‌کار می‌برد.

وی اصلاح مجدد معماری کشور را غیرممکن دانست و افزود: متأسفانه معماری ما در مقایسه با گذشته بسیار سقوط کرده و به‌رغم افزایش تکنولوژی‌های نوین، استفاده صحیحی از آنها نمی‌شود و تکنولوژی در کشور ما عاملی برای افزایش طبقات ساختمان‌ها است.

دکتر باور ارتقای سطح فرهنگ معماری در بین مسئولان را راهکار بهبود جایگاه معماری در کشور دانست و عنوان کرد: معماران و شهرداران کشور باید با بازدید از کشورهای دیگر و آموختن معماری، این مهم را در کشور اجرایی کنند.