هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تزریق تعادل و هارمونی به دکوراسیون

آیا می‌توانید بین وسایلی با سبک های مختلف، هارمونی ایجاد کنید؟دکوراسیون گلچین شده ترکیبی از سبک های مختلف دکوراسیون است و انرژی زیادی به منزل می‌دهد. ولی ایجاد تعادل در آن می‌تواند چالش بزرگی باشد. اینکه چطور وسایل سنتی و آنتیک را با وسایل مدرن ترکیب کنیم که تعادل خوبی به‌دست بیاید و فضای خانه درهم و شلوغ و ناهماهنگ به نظر نرسد، کار دشواری است. در اینجا به چند نکته برای ایجاد هارمونی و تعادل در دکوراسیون های گلچین شده اشاره می‌کنیم:

در انتخاب رنگ هدف داشته باشید: پالت رنگی سنجیده، ابزاری است که حس هدفمندی به دکور گلچین شده می‌دهد و باعث می‌شود که بهتر دکور را مدیریت کنید. همیشه رنگ را در نظر داشته باشید، در غیر این صورت دکوری با وسایل و آیتم های پررنگ و چشمگیر خواهید داشت که هیچ هارمونی و هماهنگی با هم ندارند.

آیتم‌هایی را کنار هم جمع کنید و کلکسیون درست کنید: اگر از یک چیز سه عدد داشته باشید، یک کلکسیون دارید. برای ایجاد تأثیر بیشتر و عمیق تر، چندین وسیله را کنار هم کنید و کلکسیون بزرگ‌تری بسازید. سعی کنید، بر اساس رنگ، شکل یا موضوع، کلکسیون سازی کنید.

سبک های دکوری را متعادل کنید. اگر لوازم گلچین شده شما زیاد با هم هماهنگ نیستند، دو دو تا چهار تا کنید و ببینید در یک اتاق از هر سبکی چند وسیله دارید. اگر از یک سبک فقط یک وسیله دارید بهتر است آن را از اتاق خارج کنید یا برای آن جفتی بیابید.

از کنتراست بالا استفاده کنید: کنار هم قرار دادن دو وسیله که کاملاً با هم متفاوتند بهتر از جفت کردن دو وسیله کمی متفاوت با هم است. در این آشپزخانه کلیم کلاسیک و کابینت های آنتیک در تقابل با صندلی های مدرن پانتون قرار دارند. باید یک آینه باروک با قاب طلایی روی یک کنسول ساده، میز روستایی، یا نیمکت چوبی در این آشپزخانه قرار داد تا تعادل برقرار شود.

بین پارچه‌ها تعادل ایجاد کنید: پارچه‌های رنگ و رفته و کهنه و خشن، همه در یک اتاق، باعث می‌شوند که اتاقتان شبیه بازار مکاره شود. پس سعی کنید پارچه‌های کهنه و قدیمی را با سطوح شیک و براق ترکیب کنید تا تعادل درستی برقرار شود.

مبلمان خود را جابه جا کنید: حال و هوای سبک گلچین چیزی بیشتر از انتخاب وسایل مختلف و بیشتر نحوه استفاده از آنهاست. سعی کنید عسلی یا صندلی پذیرایی را کنار تخت تان بگذارید، و میز پاتختی را جابه‌جا کرده و آن را به‌عنوان عسلی استفاده کنید. این کار هیچ قاعده و قانونی ندارد، فقط شروع به جابه‌جایی نموده و خودتان را غافلگیر کنید.

فضای منزل را آرام کنید: اگر حس می‌کنید که هنوز فضای خانه کمی ناهماهنگ است، سعی کنید با افزایش رنگ های خنثی روی دیوار و کف و مبلمان بزرگ، فضا را آرام تر کنید. واردکردن پارچه‌ها و چیزهای طبیعی به اتاق، مانند قالی پوست گوسفند یا چیزهای نخی، پشمی و چرمی هم به ایجاد هارمونی کمک زیادی می‌کند.

ویرایش کنید: کاستن رنگ‌ها و بیشتر کردن رنگ سفید باعث می‌شود که چشم شما استراحت کند و حس آرامش و لذت بیشتری از بودن در خانه داشته باشید. اگر برایتان سخت نیست، بعضی چیزها را موقتاً از منزل خارج کنید و ببینید چه فرقی ایجاد می‌شود و آیا بدون آنها راحت تر هستید یا خیر. مثلاً فرش را لوله کنید و بیرون ببرید، تابلوهای نقاشی را بردارید و روی بزرگ‌ترین مبل یا کاناپه رنگی و چشمگیر خود پارچه سفیدی بیندازید تا ببینید اتاق بدون آن چطور می‌شود.