هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امواج زلزله به پایتخت میرسد؟!

گروه ساخت و ساز: زمین لرزه طی چند روز گذشته 7 استان کشور را لرزاند. بزرگترین شدت زلزلهها 29 و 30 فروردين به ترتیب با 2/5 و 5 درجه ریشتر آذربایجان شرقی و شهرستان لامرد استان فارس گزارش شد. ترسناکترین این زلزلهها اما نیمه شب شنبه 31 فروردین در دو قدمی شهر چند میلیون نفری اصفهان حادث شد و میلیونها اصفهانی هراسان را به خیابانها کشاند. موج جدید زلزله در فلات ایران اگرچه هنوز به پایتخت نرسیده است اما بیش از هرجایی این تهرانیها هستند که از خطر زلزله بزرگ هراسانند.

بر اساس گزارشهای پایگاه لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران موج اول این زلزلهها عصر روز پنج شنبه 29 فروردین، تسوج در حوالی شهر بزرگ تبریز را به شدت لرزاند و پس از آن موج دوم این زمینلرزهها از ساعت 23 جمعه شب تا بامداد روز شنبه بین 3 تا 5 درجه در مقیاس درونی زمین (ریشتر) در استانهای فارس، بوشهر، اصفهان، کرمان، اردبیل و گیلان ثبت شد.

همچنین بر اساس گزارشها در ساعت 23:03 جمعه شب بردخون در استان بوشهر با شدت 1/ 4 درجه به لرزه درآمد و پس از آن حبیب آباد در استان اصفهان با همین شدت در ساعت 00:52:53 لرزید. زمین لرزه اصفهان ساعت 52 دقیقه بامداد در حبیب آباد با موقعیت 81/ 51 درجه طول جغرافیایی و 80/ 32 درجه عرض جغرافیایی و در عمق هشت کیلومتری زمین رخ داد. حبیب آباد در پنج کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد. وقوع زلزله موجب شد بخش زیادی از مردم شهر اصفهان و شهرستانهای حومه سراسیمه از خانههای خود خارج شوند و در سطح خیابانها و معابر روباز مستقر شوند. در ساعت 02:11 اهل فارس با شدت 5 درجه ریشتر تکان خورد و حدود یک ساعت بعد شهداد کرمان اندکی لرزید. پره سر در استان گیلان هم در ساعت 04:44 لرزید و بعد از آن در ساعتهای 05:28 گیوی در شهرستان خلخال استان اردبیل و کاکی در استان بوشهر تکان خوردند. در ساعت 06:54:33 هم لرزش زمین با شدت 5/ 3 درجه ریشتر در آبدان بوشهر به ثبت رسید. خوشبختانه بر اساس اعلام رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلالاحمر هیچ یک از زمینلرزههای شب شنبه تلفات نداشتهاند و خرابی نیز گزارش نشد.در تهران هم دماوند بینصیب از امواج زلزله نشد و مناطقی از شرق تهران لرزید.

آذربایجان در هراس

یک روز پیش از زلزلههای زنجیره ای جمعه و شنبه آذربایجانیها از ترس یک زلزله بالای 5 ریشتر هراسان شدند. هیولای زلزله بعد از گشت و گذاری کوتاه هفت ماهه در چهار گوشه ایران، بعد از سر برون آوردن از آذربایجان و سپس چهره نمایی در خراسان و بوشهر و قدرت نمایی در سیستان و بلوچستان روز 29 فروردین بار دیگر به آذربایجان بازگشت. این بار نه در شهرستان ورزقان و اهر که شمال دریاچه ارومیه و شهر تاریخی تسوج را هدف قرار داد تا بار دیگر مقاومت و واکنش بشر را در برابر این بلای طبیعی به بوته آزمون بسپارد.

بر اساس اخبار و اطلاعات منتشر شده زلزله اي به قدرت 2/5 دهم ریشتر ساعت 15 و 10 دقیقه روز پنج شنبه 29 فروردین ماه تسوج و روستاهای اطراف را به شدت لرزاند و باعث وحشت مردم آذربایجان شد و بار دیگر خاطره تلخ زلزله سال گذشته این منطقه را در اذهان زنده کرد. اما این بار زلزله روی خوش نشان داد و با یک درجه کاهش در بزرگی، تنها تلنگری زد و به خیر گذشت! زلزله تسوج در آذربایجان شرقی خوشبختانه خسارت جانی نداشت اما موجب ایجاد شکاف در برخی دیوار خانههای روستایی و مصدوم شدن چهار نفر شد.

زلزله 10 ریشتری خاورمیانه در راه است

یکی از خبرگزاریها به نقل از مرکز زمین شناسی آمریکا از احتمال وقوع یک زلزله به بزرگی 10 ریشتر در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس خبر داد. مرکز زمین شناسی آمریکا از پیش بینی وقوع زلزلهای بسیار بزرگ در منطقه خاورمیانه بین 25 تا 30 آوریل (5 تا 10 اردیبهشت) خبر داد. بر اساس این ادعا و در حالی که به گفته کارشناسان وقوع زلزله غیر قابل پیش بینی است در این گزارش ذکر شده که گسل بزرگی در عمق 20 کیلومتری زمین از جنوب شرق ایران به سمت کشورهای خلیج فارس به حرکت درآمده و گسل دیگری از سمت شرق ایران به سمت کشورهای پاکستان، هند و شرق آسیا خواهد رفت که باعث ایجاد زلزلهای به بزرگی 9 تا 10 ریشتر خواهد شد.

بر اساس اعلام این مرکز، قدرت اولیه این زلزله 10 ریشتری میتواند کل منطقه را تخریب و در عمق زمین دفن کند. مرکز زمین شناسی آمریکا همچنین نسبت به پسلرزههای این زلزله به قدرت 5 ریشتر در جنوب عراق، کویت، قطر، امارات، شرق و مرکز عربستان و شمال شرق عمان هشدار داد که همین پسلرزهها میتواند زیرساختهای این کشورها از جمله جادهها، خیابانها، پلها، نیروگاهها، ایستگاههای برق، تلفن، فرستندههای تلویزیونی، اینترنت، آسمانخراشها، برجها و کلیه تأسیسات عمومی را نابود کند. این مرکز هشدار داده است که این زلزله سبب وقوع یک سونامی خطرناک خواهد شد.البته بعدا رسانههای آمریکا این پیش بینی را تکذیب کردند.

زلزله خواهد آمد

«من ایمان دارم که زلزله بزرگی در انتظار تهران است.» این را «بهرام عکاشه» پدر علم زلزله شناسی ایران و رئیس سابق بخش زلزله شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، برای چندمین بار هشدار میدهد و میگوید ؛ در صورت وقوع این زمین لرزه، از تهران جز جنازههای بی صاحب، جز زخمیهای بیشمار و جز تلی از آوار که تا سالها غیر قابل سکونت خواهد بود، چیزی باقی نخواهد ماند.

بهرام عکاشه متخصص برجسته زلزله شناسی در جایی گفته است که آخرین زمین لرزه بزرگ در تهران مربوط به شرق تهران یعنی شهر ری بوده است و تاریخ آن به ماه مارس سال 1830 میلادی یعنی 183 سال قبل برمی گردد. طی این زلزله تقریباً تمام خانهها و بازار تهران ویران شد و تلفات در آن زمان بیش از 45 هزار نفر بود. به گفته این استاد زمین شناسی اگر به زلزلههای تاریخی منطقه البرز مرکزی مراجعه کنیم میبینیم که در این منطقه حداقل 10 بار زلزلههایی تا مرز 7/7 ریشتر به وقوع پیوسته است.

پدر زلزلهشناسی ایران با بیان اینکه ستاد مدیریت بحران باید بیش از پیش گوش به زنگ زلزله تهران باشد از نهادهای مسئول خواست آمادگی کافی برای مقابله با بحران و پیامدهای زلزله پایتخت را داشته باشد. عکاشه درباره دوره بازگشت زلزله برای پهنه تهران نیز گفته است که طبق محاسبات، این دوره برای تهران 150 سال است در حالی که از وقوع آخرین زمین لرزه بزرگ آن 180 سال گذشته است. این تأخیر 30 ساله به این معنی است که زمینلرزه بعدی، به مراتب شدت و بزرگی بیشتری خواهد داشت. انرژی زمین در حال جمع شدن در گسلهاست و زلزله بعدی تهران که در حالت عادی قابلیت وقوع تا 7 ریشتر را دارد، در این شرایط به طور حتم بیش از 7 ریشتر خواهد بود.

وی ادامه میدهد: با توجه به نوع گسلهای تهران، مناطق 1، 2 و 3 بیشترین آسیب را از فعال شدن احتمالی گسلهای شمال شهر میبینند و در دیگر سو مناطقی چون 17، 9، 7 و 11 نیز به دلیل داشتن بافت فشرده مسکونی، از آسیب جدی در زلزله تهران برخوردار میشوند.