هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فعالیت مهندسان ایرانی در تاجیکستان

گروه گزارش: دبیرکل جامعه اسلامی کارآفرینان به همراه تعدادی از اعضای جامعه همچنین انبوه سازان کشور در معیت مدیرمسئول نشریه پیام ساختمان با سفیر تاجیکستان در ایران در ساختمان سفارتخانه این کشور در تهران دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار، دبیرکل جامعه اسلامی کارآفرینان کشور و سفیر کشور تاجیکستان در ایران در خصوص همکاری برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز مشترک به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری و اجرا

در آغاز این دیدار مهندس مجتبی بیگدلی، دبیرکل جامعه اسلامی کار آفرینان کشور، ضمن تبریک انتخاب مجدد امام علی رحمان اُف به ریاست جمهوری این کشور با بیان این که ما ایرانیان تاجیکستان را وطن دوم خود می دانیم و چون تاجیکستان را دوست داریم خیلی علاقه مند به دیدار با شما بودیم به بیان گوشه هایی از توانمندی های مختلف کارآفرینان و انبوه سازان ایران در زمینه های مختلف به ویژه مسائل فنی و مهندسی و همچنین ساخت ساختمان و مسکن پرداخت.

دبیرکل جامعه اسلامی کار آفرینان کشور گفت: ایران توانمندی ها و پتانسیل های مختلفی در تمام عرصه های علمی، فنی ، مهندسی، اقتصادی، انرژی و ...دارد که بخشی از آن را معطوف به مسکن کرده و در حدود یک و نیم میلیون واحد مسکونی در سال در کشور که به اندازه کل مسکن کشور امارات است واحد مسکونی ساخته می شود.

مهندس بیگدلی ادامه داد: در دولت دهم ساخت 5 میلیون واحد مسکونی آغاز شد که در شرف اتمام است، از این میزان در استان قم 50 هزار واحد ، در استان تهران 600 هزار واحد در حال ساخت است و همین طور در استان های مختلف.

وی افزود: وقتی رئیس جمهور ترکیه، آقای عبدالله گل از شهر پرند بازدید می کردند تعجب کرده بودند که چه طور شما توانستید این همه ساخت و ساز انجام بدهید.

دبیرکل جامعه اسلامی کار آفرینان کشور ادامه داد: ما در امریکای لاتین در قالب دو کنسرسیوم، 50 هزار واحد مسکن احداث کردیم که به شدت مورد استقبال ونزوئلا قرار گرفت.

بیگدلی با اشاره به توانمندی های نیروهای فنی ایران که امکان سرمایه گذاری و اتمام سریع هر پروژه‌ای را دارند به فعالیت های سرمایه گذاری و اجرای پروژه های مختلف در ارمنستان، قبرس اروپایی و سایر کشور پرداخت.

دبیرکل جامعه اسلامی کار آفرینان کشور با بیان این که تاریخ تاجیکستان دور از تاریخ ایران نیست و ما خودمان را از دولت دوست و برادر تاجیکستان جدا نمی دانیم، آمادگی مهندسان ایرانی برای فعالیت در این کشور را، چه در قالب سرمایه گذاری و چه در قالب فنی و مهندسی اعلام کرد.

آمادگی سفیر تاجیکستان برای همکاری

در ادامه این جلسه، سفیر تاجیکستان ضمن خوش آمدگویی و ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست، در خصوص اجرای طرح مسکن مهر در کشورمان گفت: مسکن مهر لایق همه گونه توصیف، تعریف و اعتبار است و در دنیا چنین سرعتی در ساختمان سازی و این چنین آماده کردن بهترین شرایط برای ساخت و ساز وجود ندارد.

آقاي حاتم اوف با ذکر این نکته که تحقیقاتی در رابطه با ساختمان های کشورهای اروپایی و شرق و ... داشته، گفت: من با دکتر صالحی، وزیر خارجه سابق ایران ملاقات داشتیم و با ایشان به مشهد رفتیم و در آنجا متوجه شدم که ایرانیان رکورد بتن ریزی امریکا را شکسته اند!

سفیر تاجیکستان در ایران با اشاره به پتانسیل عقلی ، ذهنی و ذکاوت خدادادی ایرانیان، گفت: تاجیکستان به ایران افتخار می کند و در مورد روابط دو جانبه دو کشور می توان گفت ایران برای تاجیکستان یک کشور دوست و برادر در شماره اول است و همه گونه روابط ما در سطح برادری است، هم در اقتصاد، هم در
فرهنگ و همه چیزهای دیگر.

حاتم اوف ضمن اشاره به انتخابات اخیر در تاجیکستان و انتخاب شدن مجدد امام علی رحمان اُف برای ریاست جمهوری و این که هنوز هیئت دولت این کشور کامل نشده است ،گفت: ما برای پیشنهاد همکاری شما آمادگی داریم و من به وزیر ساختمان آینده پیشنهاد می کنم تا با شما ملاقات داشته باشد.

استقبال سفیر تاجیکستان از همکاری پیام‌ ساختمان

در پایان دیدار جامعه اسلامی کارآفرینان کشور با سفیر تاجیکستان که در معیت مهندس قادر نصیری، مدیرمسئول و سردبیر نشریه پیام ساختمان در ساختمان سفارتخانه این کشور در تهران انجام گرفت مهندس نصیری با تایید سخنان مهندس بیگدلی، دبیرکل جامعه اسلامی کارآفرینان در معرفی نشریه پیام ساختمان به عنوان پرتیراژترین نشریه تخصصی ساختمانی در عرصه صنعت ساختمان و مسکن به تشریح کارکرد هر کدام از ضمیمه های ساخت و ساز، معماری و دکوراسیون، تاسیسات، نظام مهندسی، انبوه سازان، انجمن های ساختمانی و بازار ساختمان نشریه پرداخت که مورد توجه حاضران و سفیر تاجیکستان قرار گرفت.

مدیر مسئول پیام ساختمان همچنین آمادگی نشریه را نسبت به معرفی معماری، آثار باستانی، بناها و ساختمان های تاریخی کشور تاجیکستان و نیز مناطق گردشگری و اماکن دیدنی این کشور در دوهفته نامه تخصصی پیام ساختمان و همچنین بسترسازی مناسب برای گسترش مناسبات و مبادلات مشترکات فرهنگی دو کشور اعلام کرد که مورد استقبال سفیر تاجیکستان در ایران قرار گرفت.