هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساختمان های اشتباهی دنیا

گروه معماری ودکوراسیون:ساخت خانه و طراحی آن، از جمله مهم‌ترین مسائلی است که باید به طور دقیق انجام شود. اما گاهی اوقات این دقت‌ها نتیجه عکس داده و اشتباهات فاحشی را به دنبال دارد . تا به حال ساختمان‌های بسیاری در دنیا ساخته شده است که به نوعی در هنگام طراحی یا مراحل ساخت روی آنها فکر نشده و از این رو اشتباهاتی در آن به وجود آمده و آنها را تبدیل به ساختمان‌های عجیب دنیا کرده است. در ادامه با ساختمان‌هایی آشنا می‌شویم که ساخت آنها بیهوده بوده و تقریباً به جز ضرر چیز دیگری به همراه نداشته‌اند.

ساختمان نفت در شیکاگو

یکی از ساختمان‌های بلند دنیا که در سال 1974 در شیکاگو ساخته شد ، قرار بود به عنوان یکی از مراکز نفتی این کشور به حساب آید. این ساختمان با بهترین مصالح و استفاده از مهندسان کارآزموده و کارگرانِ ماهر ساخته شد ولی یک اشتباه بزرگ در آخرین ثانیه‌ها باعث شد این ساختمان به طور کلی از گردونه بهترین ساختمان‌ها خارج شود.

در آخرین لحظات طراح تصمیم گرفت تا نوع خاصی از مرمر ایتالیایی که بسیار شکننده و دارای مصارف خاص است را در نمای این ساختمان به کار گیرد. این امر باعث شد تا

همه‌روزه نمای آن شکسته و نقش زمین شود و ساختمان هر ساله نشست کند.

بالأخره در سال 1990 با هزینه‌ای بیش از 80 میلیون دلار این سنگ‌ها تعویض شدند تا ضرر بیشتری به بار نیاورند.

هتل ودرا در لاس‌وگاس

در شهر لاس‌وگاس آمریکا هتل‌های بسیاری دیده می‌شود اما یکی از این هتل‌ها به نام "ودرا" با دیگر همتایانش تفاوت دارد. نمای این ساختمان کمی هم قوس دارد. از شیشه استفاده‌شده، ولی این شیشه‌ها نوع خاصی هستند که مانند ذره‌بین عمل می‌کنند. با توجه به اینکه ساختمان نیز رو به آفتاب قرار دارد اشعه های خورشید به شیشه‌ها خورده و روی زمین منعکس می‌شوند.

این‌امر باعث شده است تا منطقه‌ای جهنمی در مقابل هتل ایجاد شود. این منطقه که به " اشعه مرگ" معروف شده ، به حدی گرم است که بدن انسان را در کمتر از 20 دقیقه سوزانده و کیسه‌های پلاستیکی را به راحتی آب می‌کند. این مشکل تنها با تخریب نمای ساختمان ممکن است که این امر نیز عملی نیست.

فروشگاه ارواح

یکی از سرمایه‌داران چینی به نام "الکس هو گویرونگ" چندین سال پیش تصمیم گرفت تا بزرگ‌ترین فروشگاه دنیا را در کشورش بسازد. او تمامی مسائل را رعایت کرده و یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های دنیا را ساخت. درون این فروشگاه به قدری فضا بود که حتی یک پارک آبی و شهربازی هم داخل آن جا شده بود.

هر بخش از این فروشگاه از کشوری خاص الهام گرفته‌شده و زیبایی خیره‌کننده‌ای داشت اما تنها چیزی که سازنده آن در نظر نداشت محل ساخت این فروشگاه است. نزدیک‌ترین مکان به این فروشگاه 18 کیلومتر فاصله دارد و حتی راحت‌ترین مسیر نیز 2 ساعت زمان می‌برد. این فروشگاه در سال 2005 افتتاح شد اما حتی یکی از مغازه‌های آن نیز به فروش نرفت.

ساختمان کارخانه صابون

یکی از بزرگ‌ترین معماران آمریکایی "فرانک لوید رایت" است که در طول کارهای خود ساختمان‌های بسیاری ساخته است و البته نامش با اشتباهات جبران‌ناپذیر نیز پیوند خورده است. او در یکی از طرح‌های خود کارخانه صابون لارکین را ساخت و ایده‌های بسیار جالبی را در آن پیاده کرد.

این طراح برای اولین بار تصمیم گرفت در این ساختمان از برق استفاده نکند تا انرژی کاملاً پاک باشد و همچنین سیستم های تهویه نیز کاملاً خودکار بودند. این ساختمان در سال 1906 ساخته شد ولی طراح فراموش کرد راه درستی برای رسیدن نور به داخل انتخاب کند و از آنجایی که محلی برای ورود برق در نظر نگرفته بود طرح کاملاً شکست خورد. تنها راه نفوذ نور به داخل، یک سقف شیشه‌ای بود که بیش از 30 متر با کف ساختمان فاصله داشت. این ساختمان چند سال پس از گشایش بسته شد تا اینکه سال 1950 به عنوان یک لکه ننگ در طراحی دنیا تخریب شد.

زیباترین اشتباه

در این فهرست چند ساختمان را با هم بررسی کردیم اما شاید زیباترین و البته مشهورترین گافِ معماری دنیا را بتوان در ایتالیا پیدا کرد، جایی که "برج پیزا" سال‌هاست کج شده ولی همچنان استوار مانده است. این برج زیر نظر بونانو پیسانو و در سال 1173 شروع به ساخت کرد اما پس از گذشت مدتی خم شده و مشکلات فونداسیون آن مشخص شد.

پس از آن ساخت ، این برج نیمه‌کاره رها شد تا اینکه در سال 1372 میلادی کار برج توسط یکی از اقوام پیسانو به پایان رسید. این گافِ بزرگ دنیای معماری همچنان نیز پابرجاست و سال‌هاست که به جاذبه اصلی گردشگری ایتالیا تبدیل شده است.