هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نیروهای نظامی در قلعه فلک الافلاک

نماینده خرم‌آباد و دوره از وضعیت میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان انتقاد می‌کند و می‌گوید: اراده‌ای برای سروسامان دادن به وضعیت قلعه فلک الافلاک وجود ندارد.

ابراهیم آقا محمدی نماینده مردم خرم‌آباد و دوره، می‌گوید میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان وضعیت خوبی ندارد. او در گفتگو با خبرنگار ما تصریح می‌کند: استان لرستان و به‌خصوص شهر خرم‌آباد از نظر میراث فرهنگی و گردشگری دارای پتانسیل های فراوانی هستند، اما هنوز توجه ویژه‌ای به استان نشده است.

قلعه فلک الافلاک، چشمه‌ها، پل های تاریخی، غارهای طبیعی و مصنوعی و آبشارهای طبیعی از جمله جاذبه‌های گردشگری هستند که نماینده خرم‌آباد به آنها اشاره نموده و می‌گوید : «جاذبه های توریستی استان با جاذبه های کشوری مثل ترکیه رقابت می کند».

وی از اینکه تاکنون هیچ کاری برای بهبود وضعیت میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان انجام نشده است، انتقاد می‌کند و می‌گوید:، «مدیرانی که به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان می آیند معمولاً یا فرهنگی نیستند یا تحرکات لازم در این زمینه را ندارند که بتوانند یک نوآوری و حرکت سازنده و بدیعی در این عرصه به وجود بیاورند. همچنین از نظر اختصاص بودجه به استان هم تاکنون موضوع قابل توجهی ندیده ایم».

نماینده خرم‌آباد و دوره در ادامه به وضعیت فعلی قلعه فلک الافلاک اشاره می‌کند و می‌گوید: پیش‌ازاین قلعه فلک الافلاک در اختیار دانشگاه و نیروهای نظامی بود. با رایزنی‌هایی که انجام شد دانشگاه به محل دیگری منتقل شد، اما نیروهای نظامی هنوز در نزدیکی این قلعه قرار دارند. قرار بود هزینه‌های لازم به نیروهای نظامی پرداخت شود تا این نیروها از این محل جابه‌جا شوند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده و نیروهای نظامی در نزدیکی قلعه فلک الافلاک قرار دارند.

آقا محمدی توضیح می‌دهد: اگرچه پس از انقلاب قلعه فلک الافلاک در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت، اما نیروهای نظامی در حال حاضر می گویند؛ هزینه هایی کرده اند و باید این هزینه ها جبران شود. این حرف بی حساب نیست. چند سال پیش مبلغی به تصویب مجلس هفتم رسید و هزینه هایی که قرار بود به این نیروهای نظامی داده شود، کارشناسی و مصوب شد، اما متاسفانه این مصوبه عملی نشده است. گویا اراده ای برای سر و سامان دادن به اوضاع وجود ندارد.