هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معمار نو گرای ایرانی

گروه معماری و دکوراسیون: "پل آبکار" از معماران نوگرای ایرانی ارمنی تبار در سال ۱۲۸۷ خورشیدی در خانواده‌ای نسبتاً مرفه به‌دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان سن لویی تهران گذراند و در سال ۱۳۰۴ برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت. دیپلم متوسطه خود را از دبیرستان اورلئان فرانسه گرفت و در همان سال در دانشگاه "سن لوک بروکسل" در رشته معماری دوره‌های شبانه مجسمه‌سازی، مقاومت مصالح، دکوراسیون و منبت‌کاری را نیز طی کرد.در سال 1316 به ايران بازگشت و پس از خدمت وظیفه عمومي ، زندگي حرفه‌ای اش را آغاز كرد. ابتدا در سازمان هاي دولتي عهده‌دار مشاغل فني گرديد و همزمان ، دفتر خصوصي خود را نيز داير كرد و به فعاليت پرداخت. مدت هفت سال رئيس دفتر فني اداره گمركات و هفده سال رئيس دفتر فني وزارت دارايي بود. سپس مسئوليت دفتر فني شهرباني كل را عهده دار گرديد و در سال 1348 ، با درجه هم‌ردیف سرهنگ بازنشسته شد.

از پیشروان جنبش نوگرایی معماری در ایران بود. ساختمان‌هایش با آجر بهمنی با ورودی‌های کمی فرورفته و سنگ‌هایی که در اطراف آن نصب شده قابل شناسایی است. از آثارش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ساختمان بی سیم، کلیسای ارامنه کاتولیک، سینما نیاگارا، مدرسه باغچه بان و...

آبكار از اولين معماراني بود كه از تلفيق سنگ و آجر به نحو بسيار زيبايي در ساختمان هايش استفاده كردو تعداد زیادی نیز ویلاهای مسکونی ساخت که از معروفیت بسیاری برخوردار است . ویژگی ساختمان های پل آبکار به شرح زیر است:

-سطوح ساده آجری با اندکی جلو و عقب رفتگی در نمای خیابان که تنوع خاصی را ایجاد می‌نماید

-سطح کم پنجره در مقابل سطح زیاد دیوار آجری در نما، که از طریق ایجاد سایبان های کشیده و قرنیز ها در سطوح وسیع نماهای آجری، تقسیمات خوش تناسبی را ایجاد می کند

-تاکید بر قسمت ورودی ساختمان از طریق به وجود آوردن تنوع در فرم قسمت ورودی، و تغییر در نوع مصالح آن قسمت

-مشخص نمودن پلکان ها در نمای اصلی ساختمان توسط استفاده از پنجره های باریک و کشیده

-مقیاس بسیار متناسب ساختمان در رابطه با خیابان

-اجتناب از فرم های متقارن در نماسازی

-استفاده از نقوش برجسته تزیینی در نمای اصلی ساختمان که زیبایی و لطافت خاصی را به ساختمان‌هایش داده است.

آبکار از اولین معمارانی بوده است که از سنگ به نحو بسیار زیبایی در تلفیق با آجر در ساختمان‌هایش استفاده کرد. در اواخر عمر نیز تعدادی ویلا با نمای کاملاً سنگی طراحی کرد که با کارهای اولیه‌اش متفاوت بوده ، لیکن از بهترین نمونه‌های کار با سنگ در تهران هستند. پل آبکار در سن 61 سالگی در اردیبهشت 1349 چشم از جهان فروبست . نقش او در معماری سده جدید ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است و از خود ساختمان های زیادی به یادگار گذاشته که جزو زیباترین ساختمان های تهران هستند.