دکوراسیونی زیبابا تاقچه های دیواری

شمار نشریه : 172

گروه معماری ودکوراسیون: برخی از ایده‌های این مطلب ممکن است برای نصب تاقچه ها و قفسه‌ها و تعریف کاربرد مناسب برای آنها به کمک شما بیاید.

« تاقچه » بخشی جدانشدنی از خاطره خانه‌های ایرانی است، فرورفتگی درون دیوار با گچبری های تزیینی که روی لبه افقی بخش پایینی آن معمولاً پارچه‌ای ترمه به‌صورت مثلثی پهن می‌شد و یک جلد قرآن مجید و یک یا چند عکس قاب گرفته سیاه‌وسفید و گاهی آینه و شمعدان زینت‌بخش آن می‌شد. این بخش قدیمی معماری خانه‌های ایرانی که هم جنبه تزیینی و هم جنبه کاربردی داشت امروزه با شکلی جدید به‌صورت قفسه‌ها و طبقه‌های دیواری یک بار دیگر وارد خانه‌های امروزی شده است. با کمک طبقات دیواری می‌توان به‌راحتی دیوار خالی و بی‌روح موجود در فضا را به زمینه‌ای برای نمایش لوازم دکوری تبدیل کرد و به دکوراسیون فضا جلوه‌ای کامل و جذاب بخشید.

اگر تمایل دارید مجموعه‌ای از عناصر و اشیای خاطره‌انگیز خود را در قالب یک مجموعه به نمایش بگذارید به‌جای چیدن آنها روی میز و خلق نمایی شلوغ در دکوراسیون، می‌توانید آنها را روی طبقات دیواری به نمایش بگذارید و جلوه سازمان‌یافته و مرتب دکوراسیون را حفظ کنید. برای ایجاد یک جلوه قوی با تأثیرگذاری زیاد می‌توانید از طبقات متعدد دیواری استفاده کنید و آنها را به‌صورت افقی، عمودی، پلکانی یا ترکیبی از این حالات روی دیوار نصب کنید. این طبقات معمولاً از ام دی اف یا چوب با ریزه‌کاری‌ها و سبک های مختلف ساخته شده است. طبقات کوچک تر برای نمایش اشیا و عناصر کوچک و سبک مناسب هستند و برای عناصر سنگین تر باید از طبقات بزرگ تر که با استحکام بیشتری بر دیوار نصب‌شده‌اند، استفاده کرد. هر جایی که به فضای ذخیره‌سازی کاربردی یا ویترینی برای نمایش عناصر دوست‌داشتنی نیاز داشته باشید، می‌توانید از قفسه‌های دیواری استفاده کنید اما برخی از ایده‌های این مطلب ممکن است برای نصب این قفسه‌ها و تعریف کاربرد مناسب برای آنها به کمک شما بیاید:

نکته هایی برای نصب قفسه

1 - ارتفاع دیواری که طبقات را بر آن نصب می‌کنید از اهمیت زیادی برخوردار است و جلوه نهایی در گرو این است که این طبقات در ارتفاع مناسبی نصب شود.

2 - ارتفاع کلی و نهایی طبقه دیواری را به همراه اشیا و عناصری که قرار است روی آن قرار داده یا از آن آویزان شود محاسبه کنید. برای مثال اگر طبقه‌ای به همراه پایه یا براکت تزیینی آن به تنهایی ۲۰سانتی متر ارتفاع دارد و قرار است عنصری به ارتفاع ۳۰سانتی متر روی آن قرار داده شود، ارتفاع کلی را ۵۰سانتی متر در نظر بگیرید.

3 - برای انتخاب جای مناسب برای نصب طبقه دیواری با استفاده از متر، روی دیوار در فضای مورد نظر علامتی بگذارید، در فضای هال و ورودی، ۱۵۰ تا ۱۸۰سانتی متر از زمین به سمت بالا و در اتاق نشیمن و غذاخوری بین ۱۲۰ تا ۱۳۵سانتی متر بالاتر از دیوار علامت بگذارید. اگر قصد نصب طبقه دیواری بالای کاناپه را دارید باید بین لبه پایین طبقه و لبه بالای تکیه گاه کاناپه ۲۵سانتی متر فاصله باشد.

4 - ارتفاع کلی طبقه، پایه و عنصر روی آن را که در مرحله اول به‌دست آوردید، نصف کنید. این میزان را در بخش بالایی و پایینی نقطه‌ای که در مرحله دوم بر دیوار علامت‌گذاری کرده‌اید با مداد بر دیوار مشخص کنید.

5 - اکنون سه نقطه علامت‌گذاری شده بر دیوار دارید. طبقه را طوری بر دیوار نصب کنید که مرکز ارتفاع کلی طبقه و عنصر روی آن درست روی نقطه میانی علامت‌گذاری شده قرار گیرد. در این صورت قسمت بالای طبقه درست روی نقطه بالایی و قسمت پایین طبقه درست روی نقطه پایینی علامت‌گذاری شده قرار می‌گیرد.