هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

يارانه مستقيم نمي‌خواهيم

گروه تأسیسات: رئيس هیئت‌مدیره انجمن چراغ‌هاي روشنايي برقي با درخواست حمايت واقعي دولت از واحدهاي توليدي گفت: ما يارانه مستقيم نمي‌خواهيم. بهتر است شرايطي فراهم شود تا اعضاي اين صنف در شرايط آرام با هماهنگي يكديگر کسب‌وکار خود را رونق دهند. حبيب صميمي‌نژاد، ضمن بيان اين مطلب به خبرنگار پيام ساختمان گفت: ممكن است دولت به خاطر صرفه‌جويي اقتصادي و همچنين تسريع در انجام كارها به بخش توليد يارانه اختصاص دهد که اگرچه نفس اين كار خوب است ولي رسيدگي به مشكلات پايه‌اي اصناف و تقويت ارتباط درون صنفي به‌منظور توليد كالاي استاندارد اهميت بيشتري دارد. وي افزود: وقتي دولت در بخش تأمین ارز مشكل دارد، دادن يارانه منطقي نيست و باعث اختلاف بين شركت‌هاي توليدي شده و رقابت را از بين مي‌برد. آنها نيازمند حمايت بانكي و تسهيل در بخش واردات مواد اوليه و صادرات كالاها هستند.صميمي‌نژاد اظهار داشت: گاهي اوقات يك تشويق مي‌تواند در رونق كارها موثر باشد. خوشبختانه شركت‌هاي چراغ‌سازي به توانمندي لازم دست يافته‌اند و حتي با كشورهاي اروپايي رقابت مي‌كنند، فقط كافي است دولت اعلام كند كه به چه مقدار كالا نياز دارد شركت‌ها در اسرع وقت آن را تأمین مي‌كنند.

صنعت روشنايي خودكفاست

رئيس هیئت‌مدیره انجمن چراغ‌هاي روشنايي برقي گفت: چراغ يك تعبير كلي دارد و منظور ما چراغ‌هاي برقي است كه بخش خانگي و صنعتي را در بر مي‌گيرد. در اين راستا سيستم‌هاي روشنايي را در بحث كلي پوشش داديم كه روشنايي معابر عمومي، شركت‌ها و كارخانه‌هاي صنعتي و مجموعه‌اي از اينها را تشكيل مي‌دهد.

وي افزود: ما بازديد از شركت‌هاي زیرمجموعه و برگزاري جلسات فني در داخل انجمن را به‌صورت منظم در اولويت قرار داديم و ضمن آموزش نكات لازم از نظرات كارشناسي اعضا براي پيشبرد كارها استفاده مي‌كنيم. كار انجمن به طور كلي، هماهنگي بين واحدهاي توليدي در سراسر كشور و به‌روزرسانی اطلاعات فني و امكانات آنهاست.

صميمي‌نژاد گفت: در حال حاضر 90 درصد چراغ‌هاي روشنايي در داخل كشور توليد مي‌‌شود و از نظر فني، متخصصان داخلي در جايگاه بالايي قرار دارند و به‌جز موارد معدود در بحث تأمین قطعات به خودكفائي رسیده‌ایم.

وي با اشاره به موانع و مشكلات فراروي انجمن اظهار داشت: مشكلات اعضا مواردي مختلفي را شامل مي‌شود ما آنها را در 24 مورد دسته‌بندي كرده و پيگيري آنها را در دستور كار قرار داده است. مهم‌ترین موضوع ثبات ارز و تأمین نقدينگي است که اگر قيمت‌ ارز ثابت باشد قيمت كالاهاي توليدي هم به ثبات مي‌رسد و چراغ‌سازها هم از اين قاعده مستثني نيستند.

انرژي‌هاي نو نيازمند فرهنگ‌سازی

رئيس هیئت‌مدیره انجمن چراغ‌هاي روشنايي برقي با اعلام اينكه ما ادامه‌دهنده راه صنعتگران دنيا هستيم گفت: هنوز باور استفاده از انرژي‌هاي نو در كشور ايجاد نشده است. بنابراين كارفرمايان ساختمان از اين موضوع استقبال نمي‌كنند درحالی‌که انجمن آمادگي هر گونه همكاري با وزارت مسكن و سازمان نظام‌مهندسی به‌منظور فراگيري استفاده از اين تجهيزات را دارد.

صميمي‌نژاد درعین‌حال افزود: به نظر من هنوز استفاده از اين تجهيزات در ساختمان‌هاي كشور به‌صرفه نيست و بايد در اين خصوص فرهنگ‌سازي شده و شرايط لازم فراهم شود. ضمن اينكه استفاده از انرژي‌هاي نو در همه چراغ‌ها ‌صرفه اقتصادي ندارد، با این‌حال اگر در كنار سيستم‌هاي قبلي مورد استفاده قرار گيرد مي‌توانيم در بخش صرفه‌جویی انرژي گام‌هاي اساسي برداريم.

وي با اعلام اينكه هنوز مكاتبه خاصي با اعضاي انجمن در خصوص اختصاص يارانه به‌منظور توليد چراغ‌هايي روشنايي با محوريت انرژي‌هاي نو انجام‌نشده، گفت: در حال حاضر اكثر شركت‌هاي فعال در بخش انرژي‌هاي نو و كلكتورهاي خورشيدي خصوصي هستند و خودشان در اين خصوص سرمايه‌گذاري مي‌كنند و نيازي به كمك مستقيم دولت ندارند. مسئله اصلي هماهنگي شركت‌هاي توليدي با توانير و همچنين مشاوران و طراحان ساختماني و تأسیساتی است.