واقعیت مجازی، فانتزی امروز الزام فردا

شمار نشریه : 172

گروه ساخت‌وساز: محسن گلزاریان و متین جدلی دو تن از مدیران شرکت توسعه فناوری فردا پرداز هستند که در زمینه تولید نرم‌افزار شبیه‌ساز سه‌بعدی فعالیت می‌کنند. این شرکت بر خلاف دیگر شرکت‌های گرافیک سه‌بعدی موجود در بازار ایران تولید بازی‌های کامپیوتری را کافی نداشته و به موضوعاتی مهم‌تر و جدی‌تر و البته مبرم‌تر علاقمند شدند. در ادامه گفتگوی کوتاه خبرنگار پیام ساختمان را با این دو تن می‌خوانید:

پیام ساختمان: زمینه کاری شرکت در چه رابطه‌‌ای است؟

ما یک شرکت نرم‌افزاری هستیم و یکی از شاخه‌های کاری ما گرافیک سه‌بعدی است، در زمینه گرافیک سه‌بعدی شاخه جدیدی ایجاد کرده‌ایم به نام شبیه‌سازی (Virtual Reality) و می‌توانیم محیطی را که ساخته‌شده و یا قرار است ساخته شود به‌صورت سه بعدی ایجاد کنیم، این کار به‌صورت تعاملی انجام می‌گیرد و شخص می‌تواند همانند یک بازی کامپیوتری در محیط حرکت کند.

پیام ساختمان: این کار در صنعت ساختمان چه کاربردی می‌‌تواند داشته باشد؟

به دو شیوه می‌شود استفاده کرد؛ یا ساختمان ساخته نشده است و می‌خواهید آن را بسازید در نتیجه از این ابزار برای پیش‌فروش استفاده می‌کنید. کسانی که متقاضی خرید هستند به‌جای اینکه چند عکس ببینند می‌توانند خودشان در محیط حرکت کنند و به‌صورت واقعی‌تر با جایی که می‌خواهند بخرند و یا بسازند آشنا شوند. در هر صنعتی می‌توان به‌جایی رسید که به آن اصطلاحاً High-Tech می‌گویند، من ادعا می‌کنم که کار ما در زمینه نرم‌افزار به مرحله High-Tech رسیده است. با استفاده از این فن‌آوری بسیاری از محدودیت‌های زمانی و مکانی برداشته می‌شود و به سادگی در هر زمان و هر مکانی بدون نیاز به حضور در محل پروژه جوانب کار کاملاً دیده شود، هم شرکت‌های ساختمانی و هم شرکت‌های عمرانی در سدسازی‌ها و راه‌سازی‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. حتی شرایط مختلف آب و هوایی و تعامل سازه با محیط بیرون تا حدی می‌توان شبیه‌سازی کرد و سنجید که سازه چه واکنشی از خود نشان می‌دهد.

پیام ساختمان: آیا شما این فن‌آوری را از خارج وارد کرده‌اید یا اینکه خودتان در آن خلاقیت و نوآوری داشته‌اید؟

این نوع فن‌آوری را بازی‌های واقعی می‌نامند، می‌توان از تکنولوژی‌های بازی‌های کامپیوتری استفاده کرد تا کارهای عمرانی و مهندسی انجام داد. البته در دنیا هم چند سالی‌ است که این فن‌آوری مورد استقبال قرارگرفته و در معرض دید عموم قرار داده‌ شده است. خوشبختانه در ایران از نظر نرم‌افزاری عقب نیستیم شاید از نظر سخت‌افزاری حرف زیادی برای گفتن نداشته باشیم. من فکر می‌کنم در زمینه‌های عمرانی و ساختمانی شاید اکنون این فن آوری جزو الزامات یک پروژه دیده نشود ولی قطعاً در آینده نزدیک وقتی چند پروژه به این صورت دیده شود و اجرا شود، این جزو نیازهای مشتریان درخواهد آمد و آنها می‌خواهند که قبل از اینکه یک واحد را بخرند آن را ببینند و بتوانند تعاملی آن را لمس کنند و در آن حرکت کنند.

پیام ساختمان: در زمینه ساخت‌وساز همیشه نیاز به مطالعات اولیه است. آیا این فن‌آوری می‌توانند موضوعاتی چون مقاومت بنا و یا پیش‌بینی میزان آبی که پشت سد جمع خواهد شد را برآورده سازد؟

ما دو نوع شبیه‌سازی می‌توانیم انجام دهیم، شبیه‌‌سازی ظاهری و شبیه‌سازی علمی. در شبیه‌سازی علمی یا فیزیکی پارامترهای موجود در محیط را می‌سنجیم که چه تأثیری مثلاً بر روی این سد دارد. الآن ما در مرحله شروع کار هستیم نمی‌توانیم ادعا کنیم شبیه‌سازی‌های علمی و فیزیکی را انجام می‌دهیم چرا که این کار به ظرافت‌های زیادی نیاز دارد، گرچه امکان آن را هم داریم. اما از نظر ظاهری کلیه امکانات را داریم و از نظر بصری و آنچه دیده می‌شود می‌توانیم همه جوانب را نشان دهیم.

پیام ساختمان: نیاز بازار را چگونه احساس می‌کنید؟

شاید بیشتر شرکت‌ها و همین‌طور ارگان‌های دولتی الآن به این فن‌آوری همچون کار فانتزی نگاه کنند ولی در آینده خیلی نزدیک با انجام پروژه‌هایی برای چند شرکت‌ ساختمانی و چند انبوه‌ساز قطعاً به‌عنوان یک نیاز و یک ضرورت برای هر پروژه‌ای مطرح خواهد شد. خیلی‌ها نمی‌دانند که چنین امکانی هست و می‌توان از آن استفاده کرد ، عمومی کردن و اطلاع‌رسانی در مورد اینکه واقعیت مجازی چیست و چه مزایا و چه استفاده‌هایی دارد، در ابتدا معرفی می‌شود، سپس مشتریان خود را هم خواهد یافت.