هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

از سیطره تهران باید خارج شویم

گروه ساخت‌وساز: بزرگ‌ترین نمایشگاه صنعت ساختمان و عمران قشم در سالن نمایشگاهی مرکز بین‌المللی منطقه آزاد قشم از 4 تا 8 آذر سال 92 برگزار می‌شود. به همین مناسبت با امید فدایی دبیر نمایشگاه گفتگویی داشته‌ایم از کوشش‌های وی برای برگزاری این نمایشگاه پرسیده‌ایم.

پیام ساختمان: نمایشگاه قشم حول چه محورها و با چه اهدافی برگزار می‌شود؟

محور اصلی برگزاری نمایشگاه بحث صنعت ساختمان و عمران است، ما در جهت پویا کردن صنعت نمایشگاهی و معرفی توانمندی‌های بخش‌های مختلف صنعت ساختمان جزیره قشم این نمایشگاه را برگزار می‌کنیم. گمان می‌کنم موقعیت جزیره فرصت‌های ویژه اقتصادی را در اختیار ما قرار می‌دهد. بااین‌حال متأسفانه نمایشگاهی در زمینه صنعت ساختمان که در خور شأن جزیره قشم باشد تا کنون برگزار نشده است. هدف ما معرفی ظرفیت جزیره قشم و جزایر اطراف است که بازار خوبی برای شرکت‌های مختلف صنعت ساختمان به شمار می‌رود.

پیام ساختمان: نمايشگاه در كجا برگزار مي‌شود؟ فضاي مفيد چقدر است و غرفه‌های نمايشگاه چه تعداد است؟

نمایشگاه‌های بین‌المللی قشم 2 هزار و 600 مترمربع فضا دارد که هزار و 500 مترمربع آن فضای مفید است. بااینکه می‌توانستیم شرکت‌کننده‌های بیشتری داشته باشیم اما 50 شرکت در نمایشگاه حضور دارند.

پیام ساختمان اين چندمين دوره برگزاري نمايشگاه است و با دوره‌های پيشين چه تفاوت‌هایی دارد؟

در عمل سومین دوره نمایشگاه است اما متأسفانه در دوره‌های گذشته به دلیل عدم پیگیری جدی از طرف مجریان برگزاری، شاهد نمایشگاه‌هایی در شأن جزیره قشم نبوده‌ایم در نتیجه نمایشگاه‌ در مقیاسی بسیار کوچک برگزار می شد. البته متصدی برگزاری نمایشگاه‌های سال‌های قبل شرکت‌های دیگر بودند. به همین منظور سه دفتر در شهرهای تهران، کرمان و بندرعباس تشکیل دادیم که البته دبیرخانه مرکزی در شهر کرمان است. با توجه به تلاش‌های صورت گرفته و تجربه‌های سال‌های قبل می‌توانم بگویم به نسبت، استقبال امسال بهتر بوده است.

پیام ساختمان: گمان می‌کنید از نظر كمي و كيفي نمايشگاه پيشرفت كرده باشد؟

ازآنجاکه تا کنون نمایشگاهی درخور جزیره نداشته‌ایم بیشترین تلاش ما در این نمایشگاه صرف اعتمادسازی شد. رفع نواقص و ایجاد اعتماد در میان شرکت‌ها و تولیدکنندگان صنعت ساختمان و سایر شرکت‌های توانمند کشور برای حضور در نمایشگاه، جزو اهداف اولیه این نمایشگاه بود. امیدواریم از سال‌های بعد که شرکت‌های بیشتری مشارکت می‌کنند بتوانیم بخش صنعت ساختمان را بهتر و مفصل گروه‌بندی نماییم.

پیام ساختمان: آیا تدابیری برای معرفی نوآوری‌ها و اختراعات صورت گرفته است؟

با توجه به اهمیت موضوع، اطلاع‌رسانی لازم برای شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند صورت گرفته است. ضمن اینکه شرکتی که به‌تازگی سقف جدیدی اختراع کرده است در نمایشگاه حضور دارد.

پیام ساختمان: در جهت اطلاع‌رسانی از چه شیوه‌هایی بهره برده‌اید؟

برای اطلاع‌رسانی از وب‌سایت اصلی شرکت بین‌المللی مهر بندر خلیج‌فارس که مجری این نمایشگاه است استفاده کرده‌ایم و لینک نمایشگاه را قرار داده‌ایم. همچنین از بانک اطلاعاتی برای ارسال پیامک اطلاع‌رسانی به شرکت‌ها و فعالان صنعت ساختمان که پیش‌ازاین شرکت داشته‌اند، بهره برده‌ایم. و فرم‌های ثبت‌نام را به تمام شرکت‌های فعال ارسال کرده‌ایم.

پیام ساختمان: مطبوعات چه جايگاهي در نمايشگاه دارند؟ آيا از ظرفيت هاي مطبوعات تخصصي براي معرفي بهتر نمايشگاه بهره برده‌اید؟

ما با چند نشریه تخصصی صنعت ساختمان که گستره ملی دارند ارتباط برقرار کرده‌ایم که اولین این نشریات پیام ساختمان است. چون از سال‌ها قبل با آن ارتباط داشته‌ایم که به مباحث نمایشگاهی به‌صورت حرفه‌ای می‌پردازد.

پیام ساختمان: پیشنهاد شما برای بهبود نمایشگاه‌هایی ازاین‌دست چیست؟

الآن تمام نمایشگاه‌هایی که در کشور برگزار می‌شوند تحت تأثیر تهران است. باید به سمتی برویم که چه در بحث نمایشگاه‌ها و چه در بحث ساخت‌وساز منطقه‌ای عمل کنیم. هر منطقه پتانسیل‌هایی دارد، نباید تمام موضوعات تخصصی در مرکز یا چند شهر بزرگ که در خیلی از زمینه‌ها از دیگر استان‌ها جلوتر هستند، متمرکز شد . هر منطقه‌ای نماها و معماری خودش را دارد و این نماها از آنچه مد روز و مدرن به شمار می روند بسیار زیباتر هستند و با روحیات مردم محلی سازگاری بیشتری دارند. البته من نمی‌دانم متولی این امر شهرداری‌ها هستند یا میراث فرهنگی یا سازمان‌های نظام‌مهندسی، اما گمان می‌کنم اگر در تمام جوانب از مدیریت مرکزی متوجه رویکرد محلی شویم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

پیام ساختمان: اگر موضوعی مانده که به آن اشاره نشده، بیان فرمایید؟

می‌خواهم از معاونت اقتصادی منطقه آزاد قشم تشکر کنم که از حمایت آنها بسیار بهره‌مند شده‌ایم و به کمک آنها دلگرم هستیم.