هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اعطای زمین به تعاونی های مسکن

گروه گزارش: نوشتن نامه‌های سرگشاده به مقامات و مسئولان، این روزها به پدیده‌ای شایع در بین فعالان اصناف و گروه‌های مختلف تبدیل‌شده و در سایت های خبری و غیر خبری می‌توان نمونه‌های متعددی ازاین‌دست دید. ولی اگر شما هم از کسانی باشید که اخبار تعاونی های مسکن را دنبال می‌کنید حتماً تا به حال چند نامه که از سوی مدیرعامل اتحادیه نظارت بر تعاونی‌های مسکن خطاب به وزرای راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشرشده، را دیده‌اید.

علی خواجوی بجستانی، علاوه بر ریاست هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری مسکن کارکنان دولت؛ مدیرعامل اتحادیه نظارت بر رشته مسکن نیز هست که وظیفه بازرسی و کنترل عملکرد تعاونی های مسکن را بر عهده دارد. بی‌شک دارا بودن این دو جایگاه، مهندس خواجوی را، که خودش ید طولایی در ساخت‌وساز از طریق تعاونی‌ها دارد، در بیان مسائل حوزه تعاونی های مسکن دارای موقعیتی ویژه و ممتاز می‌کند. به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر از اهداف و اغراض مهندس خواجوی بجستانی از این نامه‌نگاری‌ها، با وی گفتگو کردیم.

پیام ساختمان: چه ضرورتی داشت که به وزیر راه و شهرسازی نامه بنویسید؟

چون با سیاست های وزارت راه و شهرسازی بیشتر از دو سال است که با بهانه‌های مختلف هیچ‌گونه واگذاری زمین به اتحادیه‌ها و تعاونی های مسکن انجام نشده است درحالی‌که اتحادیه‌ها و تعاونی‌هایی که طی چندین دهه گذشته عملکرد مطلوب و قابل‌توجهی در امر ساخت و تحویل مسکن به اقشار مختلف خصوصاً قشر کم درآمد داشته‌اند ، با وجود دستگاه‌های نظارتی هم می‌توانند نسبت به گذشته هم موفق تر عمل کنند. از طرف دیگر، در حال حاضر حدود 26 هزار تعاونی مسکن در سراسر کشور وجود دارد که این تعاونی‌ها تا پیش‌ازاین بسیار موفق بوده و بار مسکن کشور را به عهده داشتند ولی متأسفانه در دولت قبلی مورد بی‌مهری قرار گرفتند؛ در عوض تعاونی های جدیدالتأسیس مهر و شرکت های انبوه‌سازی باعث شدند تا هم قیمت‌ها افزایش یابد و هم تعاونی های قدیمی که سالیان دراز ساخت‌وساز را به عهده داشتند و با قیمت تمام‌شده، واحدها را تحویل می‌دادند از چرخه ساخت کشور حذف و در حالت رکود قرارگرفته و بیشتر پروژه‌های آنها به‌صورت نیمه‌کاره و غیرفعال در آمده است.

پیام ساختمان: فکر می‌کنید چرا این‌طوری شده است؟

بعضاً عملکرد ضعیف بعضی از تعاونی های مسکن در امر ساخت‌وساز بی تأثیر نبوده ولی متأسفانه این موضوع بهانه‌ای شد تا طی دو سال گذشته با سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی پروژه‌های مسکن مهر از دست تعاونی‌ها گرفته شود. بعد با اخذ رتبه و گرید توسط انبوه‌سازان، این گروه جایگزین تعاونی‌ها برای پروژه‌ها شده‌اند. درحالی‌که اغلب این انبوه‌سازان مهندسانی هستند که در سال‌های گذشته در تعاونی‌ها مشغول بودند و با استفاده از امتیاز پروژه‌های تعاونی‌ها، توانستند رتبه کسب کنند.

پیام ساختمان: برای حل مشکلاتی که در نامه‌هایتان ذکر کرده‌اید چه راه‌حلی دارید؟

من در آن نامه‌ها هم پیشنهادهایم را مطرح کرده و گفته‌ام که برای تحقق سهم 50 درصدی 26 هزار تعاونی مسکن در امر ساخت مسکن در کشور، اولاً طبق سنوات گذشته، وزارت راه و شهرسازی نسبت به واگذاری زمین بر اساس قیمت منطقه‌ای به اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها اقدام نماید و ثانیاً تعاونی‌ها از محل ذخایر خود در بانک های مختلف و از محل رسوب وجوهاتشان از تسهیلات بانکی استفاده نمایند. در این حالت فعالیت تعاونی‌ها هیچ‌گونه بار مالی برای دولت نداشته و کما فی السابق خود راسا با سرمایه اعضاء نسبت به ساخت و تحویل مسکن اقدام می‌نمایند.

پیام ساختمان: تحقق سهم 50 درصدی چیست؟

طبق سند توسعه تعاون( مصوب 6/10/91) هیئت‌وزیران، سهم این بخش از بازار مسکن باید 50 درصد باشد ولی متأسفانه رویکرد وزارت راه و شهرسازی دراین‌باره مشخص نیست که چه برنامه‌ای برای این موضوع دارد. در شرایط فعلی سهم تعاون از بازار مسکن کشور 27 درصد است و برای رسیدن به سهم 50 درصدی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید تمام تلاش خود را به‌کار ببندد و از طریق وزارت راه و شهرسازی هم باید زمین و تسهیلات در اختیار تعاونی‌های ساخت مسکن قرار گیرد تا بتوان این سهم را محقق کرد.

پیام ساختمان: وضعیت ساخت مسکن در کشور را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

با توجه به برآوردهای موجود، در کشور مسکن کمبود داریم. به خاطر همین ما خواستار شفاف شدن این موضوع از سوی وزارت راه و شهرسازی هستیم. باید رویکرد مسئولان مشخص شود که سهم بخش تعاون از ساخت مسکن چه میزان است. اکنون 26 هزار تعاونی مسکن مهر در کشور بیکار شدند که باید با اقدامات جدید مسئولان و دولت به کار گرفته شوند تا کمبود مسکن حل شود. الآن سهم 50 درصدی تعاونی‌ها از بازار مسکن کشور بلاتکلیف است. درحالی‌که انبوه‌سازان به دلیل گسترده نبودن، توان ساخت‌وساز در تمام کشور را ندارند و ساخت مسکن توسط انبوه‌سازان با هزینه بسیار بیشتری از تعاونی‌ها در حال انجام است و یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن همین سیاست‌ها است.

پیام ساختمان: به نظر شما اگر تعاونی‌های مسکن دوباره فعال شوند قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند؟

مسکن باید به بخش تعاون برگردد چون تعاونی‌ها کارنامه پرباری در ساخت‌وساز دارند و پروژه‌ها و شهرک‌های زیادی ساخته‌اند، ضمن آنکه بیشتر مردمی هم که اکنون صاحب‌خانه شده‌اند از طریق همین تعاونی های مسکن به خانه رسیده‌اند. من فکر می‌کنم دوران تصدی هفتمین و هشتمین وزیر مسکن، دوران طلایی اوضاع بخش مسکن کشور بود چون آن زمان به تعاونی های مسکن زمین داده بودند و تعاونی‌ها با پول های خرد مردم برایشان مسکن می‌ساختند، اما متأسفانه بعد از سال 1388 بخش مسکن به‌دست انبوه‌سازان افتاد و با دادن وام و تسهیلات به آنان تورم به وجود آمد. در نتیجه مردم که توان خرید مسکن را در خود نمی‌دیدند به‌جای سرمایه‌گذاری در مسکن به بخش های دیگر مثل طلا، سکه و ارز وارد شدند. اگر دولت یازدهم به راستی درصدد تأمین مسکن ارزان‌قیمت برای مردم است تنها یک راه دارد و آن این است که بخش مسکن را به تعاونی های مسکن بازگرداند و بر عملکرد آنها نظارت کند. درصورتی‌که دولت مصمم باشد برنامه تأمین مسکن ارزان برای خانواده‌های ایرانی را از طریق ادامه مسکن مهر یا مسکن استیجاری یا مسکن اجتماعی دنبال کند، می‌تواند از طریق بخش تعاون برنامه‌هایش را عملیاتی کند، به این نحو که با دادن زمین های دارای کاربری مسکونی به تعاونی های مسکن، آنها را مجدداً فعال کند تا آنها با پول‌های خرد مردم مسکن ارزان تولید کنند. یادمان نرود که در بخش تعاون سودآوری و دلالی مطرح نیست و منافع اعضا در نظر گرفته می‌شود.

پیام ساختمان: سخن آخر؟

همان طور که در نامه‌هایم هم به وزرای محترم راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی نوشته‌ام، ما خواستار حمایت مسئولان هستیم تا ضمن فعال کردن مجدد تعاونی‌ها، مسکن را با قیمت پایین‌تر به مردم تحویل دهیم.