هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آمار وحشتناک تلفات ایرانی‌ها در زلزله‌

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی زلزله با اشاره به وقوع سالانه 280 زمین‌لرزه با بزرگی بیش از 4 درجه مقیاس امواج درونی زمین در کشور بر ضرورت توجه ویژه به مسئله زلزله بر پایه اولویت ایمنی برای کشور، توسعه پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله به‌عنوان یکی از قطب‌های علمی تراز اول در سطح جهان و توسعه و ترویج تفکر علمی و علوم مرتبط با زلزله در جامعه تاکید کرد.

دکتر مهدی زارع که با موضوع «اولویت‌های پژوهشی در علوم و فنون زلزله در ایران» در نشست علمی کتابخانه حسینیه ارشاد سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: حدود دو میلیون انسان از ابتدای سده بیستم تاکنون در زمین‌لرزه‌های مختلف در دنیا کشته‌شده‌اند که حدود 120 هزار نفر از این آمار مربوط به تلفات زلزله‌ها از ابتدای سده بیستم در ایران است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد (UNISDR) طی سال‌های 2000 تا 2012، سوانح طبیعی به مرگ 9/1 میلیون نفر و مجروح شدن 9/2 میلیون نفر و وارد ساختن 7/1 تریلیون دلار خسارت مالی در جهان منجر شده‌اند که حدود نیمی از این آسیب‌ها به زمین‌لرزه‌ها مربوط است.

وی تصریح کرد: در جهان، سالانه حدود 13 هزار زلزله با بزرگی بین 4 تا 9/4، 1300 زلزله با بزرگی بین 5 تا 9/5 ، 130 زلزله با بزرگی 6 تا 9/6 ، یک زلزله با بزرگی 8 تا 9/8 و 1/0 زلزله (هر 10 سال یک زلزله) با بزرگی بین 9 تا 5/9 درجه به وقوع می‌پیوندد. در ایران هم هر سال حدود 250 زلزله با بزرگی 4 تا 9/4، 25 زلزله با بزرگی 5 تا 9/5 ، دو زلزله با بزرگی 6 تا 9/6 و 2/0 (هر 10 سال حدود دو) زلزله با بزرگی 7 تا 9/7 در مقیاس امواج درونی زمین رخ می‌دهد.

زارع افزود: زلزله‌های بزرگ تر از 8 ریشتر در داخل فلات ایران مورد بحث است ولی با در نظر گرفتن زلزله‌های مرز فرورانش مکران در جنوب شرق فلات ایران و در دریای عمان، تعداد سالانه 02/0 رخداد (هر قرن حدوداً دو) زلزله با بزرگی بیش از 8 را می‌توان انتظار داشت.

وی خاطرنشان کرد: این آمار به ما می‌گوید حدود 90 درصد تغییر شکل‌هایی که در پوسته زمین کشور ما اتفاق می‌افتد بدون لرزه و حدود 10 درصد با زلزله همراه است و آن 10 درصد هم ریتم و نظم مشخصی دارد. ریتمی که شبیه تمام ریتم‌هایی است که در طبیعت واقع می‌شود.

زارع در ادامه بر ضرورت توجه ویژه به مسئله زلزله بر پایه اولویت ایمنی برای کشور تاکید کرد و توسعه پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله به‌عنوان یکی از قطب‌های علمی تراز اول کشور در سطح جهان و مرکزی مثال زدنی و قابل رقابت در همه عرصه‌های جهانی را خواهان شد.

وی همچنین بر توسعه همکاری های داخلی به‌منظور شبکه‌سازی فعالیت‌های علمی در زمینه علوم و فنون زلزله در ایران، توسعه و ترویج تفکر علمی و ترویج علم مرتبط با زلزله در جامعه با ایجاد موزه‌های علمی، توسعه برنامه‌های آموزشی علمی در کل جامعه، توجه به زبان‌ها و لهجه‌های مختلف در ایران، حفاظت از مناطق زلزله‌زده در فلات ایران و مستندسازی زمین‌لرزه‌های گذشته ایران، توجه به مسئله ریسک زلزله در تهران به‌عنوان یک اولویت ملی و تدوین و عملیاتی کردن یک برنامه جامع همه‌جانبه و جذب نیروهای متخصص ایرانی و خارجی از سراسر دنیا و به‌کارگیری نیروهای باکیفیت بر پایه سرمایه‌گذاری نوین تاکید کرد.