شورای شهر، شورای شهرداری است

شمار نشریه : 172

گروه ساخت‌وساز: همایش معماری و نظام‌مهندسی فرصتی بود تا با احمد دنیا مالی عضو شورای شهر تهران، گفتگویی داشته باشیم. وی یکی از دو معمار عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون عمران این شوراست. در این همایش که شخصیت‌های دیگر عرصه معماری همچون پیروز حناچی نیز حضور داشتند دنیامالی طی سخنانی از لزوم مشارکت بیشتر معماران در عرصه تصمیم‌گیری‌های شهری سخن گفت و افزود «ما در عرصه تصمیم گیری دخیل نبودیم اما پاسخگوی اغتشاشات بصری شهرمان هستیم.» جز مباحث مربوط به معماری که به آن اشاره شد با این عضو شورای شهر دیگر مباحث روز شورا را پیگیری کردیم:

پیام ساختمان: آیا پس از جلساتی که با شهرداری تهران داشته‌اید جزئیات طرح شهردار در مورد تبدیل شهر تهران به حکومت محلی مشخص شده است؟

موضوع دولت محلی به سیاست‌های حکومتی بازمی‌گردد و طبعاً در محدوده تصمیم‌گیری شورای شهر نیست، از نظر قانونی هم به تصمیمات مجلس شورای اسلامی بازمی‌گردد. حکومت‌های محلی نیز رفتار تجربه‌شده‌ای است و نتیجه‌ای که دربر دارد افزایش مشارکت‌های مردمی در امر تصمیم‌گیری و حکومت است. در حال حاضر در مورد حکومت‌های محلی خلاء قانونی داریم ولی باید از تجربه‌های کشورهایی که در این بحث موفق بوده‌اند استفاده کنیم و الگوهای آنها را آزمایش و بومی‌سازی کنیم.

پیام ساختمان: در شورای شهر یا مجلس شورای اسلامی مطالعاتی صورت گرفته که این الگو را برای ایران بررسی کند؟

مطالعات زیادی در حوزه‌های دانشگاهی صورت گرفته و کتاب‌هایی هم در این رابطه نوشته شده است. مبحث دولت محلی نیز همانند شورای شهر است که قانون آن را داشتیم اما برای سال‌ها مسکوت ماند اما خوشبختانه الآن اجرایی شده و روزبه‌روز هم توانمندتر و کاربردی‌تر می‌شود. البته موضوع حکومت محلی کمی پیچیده‌تر است چرا که موضوع دولت و ساختار سیاسی پیش می‌آید. به‌هرحال اگر دولت بخواهد خودش را کوچک کند باید به این طرح‌ها بها دهد. باید به سمتی برویم که وزارتخانه‌های ما 200 تا 250 نفر بیشتر کارمند نداشته باشد نه مانند الآن که وزارتخانه‌های چند ده‌‌هزار نفری داریم. دولتمردان باید بپذیرند که در گروه‌های کوچک کارها را سامان دهند و مجموعه‌ بالای هرم بیشتر نقش سیاست‌گذاری را داشته باشد، راهکار همین است که اداره امور شهر را در قالب حکومت‌های محلی به‌دست مردم بسپاریم.

پیام ساختمان: آیا پس از گذشت چندین دوره از شورای شهر، این شورا اعتمادبه‌نفس تعیین سیاست‌های شهری را دارد؟

نه شورای شهر و نه شهرداری تهران قدرت پرداختن به امور زیربنایی شهر را ندارند؛ هنوز در همین شورا خلاء‌هایی داریم که نمی‌شود مدیریت یکپارچه داشته باشیم. بنابراین این اصطلاح که شورای شهر تهران در واقع شورای شهرداری تهران است به نظر من واقع‌بینانه است. زمانی می‌توانیم بگوییم شورای شهر این توانمندی را دارد که دولت بپذیرد به‌جای تصدی‌گری، سیاست‌گذاری کند. اگر حکومت‌های محلی به وجود آید و حتی پلیس و قوه‌قضاییه که مسئولیت های امنیتی دارند در مقابل شورای شهر پاسخگو خواهند بود، اینها مکانیزم‌هایی است که دنیا به سمت آن رفته و آن را شبیه‌سازی و تجربه کرده و در طول سالیان از حالت خامی درآمده و چکش‌خورده است. الآن شرایط به سمت شفافیت میان مردم و حکومت رفته و ما هم باید به سمتی برویم که میان مردم و مسئولان دیوار شیشه‌ای برقرار باشد. تا وقتی این شیشه کدر است نمی‌توانیم از شفافیت سخن بگوییم. اگر می‌خواهیم فساد و رشوه را کم کنیم باید همه امور را به سمتی ببریم که مردم حکومت را بدون هیچ پرده‌ای ببینند. حتی شهردار باید به‌صورت مستقیم توسط خود مردم انتخاب شود نه اینکه شورای شهر او را انتخاب کند.درست است که اعضای شورا منتخب مردم هستند اما اگر مردم خودشان شهردار را انتخاب کنند شهردار قدرت بیشتری می‌تواند داشته باشد.

پیام ساختمان: آخرین گزارش‌ها از گود شهرک غرب چه بوده آیا مقصران آن مشخص شدند؟

ما عملیات ساخت‌وساز وسیعی در سطح شهر تهران داریم، بی‌شک این نه اولین گود است که در سطح شهر تهران دچار حادثه می‌شود و نه آخرین آن خواهد بود. به‌جز گودها که روی سطح زمین هستند و دیده می‌شوند ما تونل‌ها را داریم که اتفاقاً بیشتر اتفاقات در تونل‌ها می‌افتد و بیشترین تلفات را آنجا داریم، حال چه تونل‌هایی که برای امکانات زیربنایی حفر می‌شوند و چه تونل‌های مترو و چه لوله‌های آب و فاضلاب. در مورد گودها ما دو گود عمیق و نیمه عمیق داریم که اتفاقاً به دلیل توجهی که به گودهای عمیق می‌شود سوانح کمتری در آنجا داریم. البته باید شرایطی به وجود آوریم و ساختمان‌ها آن قدر ایمن باشند که دیگر ریزش آوار نداشته باشیم چرا که هم اکنون در سال 40 نفر به دلیل حوادث ناشی از گودبرداری جان خود را از دست می‌دهند.

در مورد حادثه شهرک غرب آنچه مهم است و من به‌عنوان رئیس کمیسیون عمران آن را در گزارشی خدمت شورای شهر ارائه دادم اینکه قطعاً در آنجا سهل‌انگاری صورت گرفته و دقت لازم مبذول نشده است. محاسبات بسیار خوش‌بینانه بوده و پایداری و نگهداری انجام نگرفته است؛ اگر همین کاری که الآن دارند انجام می‌دهند قبل از حادثه انجام می‌گرفت قطعاً مشکلی ایجاد نمی‌شد.

پیام ساختمان: چه تصمیمی در مورد پروژه گرفته‌شده؟ آیا پروانه ساخت لغو می‌شود؟

تصمیم گرفتیم پروانه را اصلاح کنیم و بیش از آن گودبرداری که صورت گرفته -که به نظر 32 متر پاشنه گود است- ساخت‌وساز صورت نگیرد و حتماً باید تا عمق 30 متری شمع‌هایی زده شود. در حال حاضر به دلیل ریزشی که صورت گرفت همه نگاه‌ها به شمال پروژه و خیابان گلستان است اما نگرانی اصلی ما جنوب پروژه و خیابان ایران‌زمین است که خانه‌های آنجا آسیب‌دیده‌اند و خیابان ایران‌زمین حرکت کرده است. در خیابان گلستان به دلیل اقداماتی که صورت گرفته حرکت‌ها الآن کنترل شده‌تر است. امیدواریم با همکاری شهرداری و نظام‌مهندسی شرایط باید به گونه‌ای تغییر کند که دیگر مشکلی نداشته باشیم.

پیام ساختمان: خسارت‌های وارده به ساختمان‌ها چگونه جبران خواهد شد؟

مالک موظف است هر ساختمانی که به دلیل این گود آسیب‌دیده را بازسازی کند و هزینه‌های آن را بپردازد و اگر خسارات وارده شدید بود ساختمان را بخرد و آن را تخریب و نوسازی کند.

پیام ساختمان: برآوردی از خسارات دارید؟ مجری طرح ادعا می‌کند 3 تا 4 ساختمان خسارت دیده‌اند؟

خسارات بیشتر از این است چون خود بنده حداقل از 7 ساختمان بازدید کرده‌ام که خسارات جدی دیده و برخلاف آنچه مالک ادعا می‌کرد ترک‌ها مویی نیست.