هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تعامل با بخش خصوصی در نمایشگاه

نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته از نهم تا دوازدهم آذرماه سال جاری در محل مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌شود که دربرگیرنده بخش های توسعه تعامل در بخش خصوصی و دولتی، معرفی توانمندی‌ها و تکنولوژی های مدرن مرتبط، معرفی فرصت های سرمایه‌گذاری، دستاوردهای وزارت راه و شهرسازی، برگزاری کارگاه‌ها و همایش های علمی است. در مورد این نمایشگاه با منصور آرامی عضو کمیسیون عمران مجلس و نماینده بندرعباس ، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر گفتگویی کوتاهی انجام داده‌ایم:

پیام ساختمان : به‌عنوان عضو کمیسون عمران چه توقعی از نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته، دارید؟

متأسفانه بهره‌گیری از شیوه سنتی ساختمان‌سازی بعضـی از سازندگان به عادت تبدیل شده است که می‌توان با برپایی نمایشگاه‌های مرتبط با فناوری های نوین ساختمانـی و معرفی این محصولات به سازندگان ، استفاده از این روش های جدید را میان سازندگان رواج داد . ما نباید فراموش کنیم ايران كشوري زلزله‌خیز است، درحالی‌که ساختمان های ما مقاوم نیست ، بنابراین تولیدکنندگان این صنعت ملزم به استفاده از فن آوری های نوین هستند. در این زمینه باید تولید مصالح صنعتی استاندارد و طراحی و اجرای ساختمان‌ها با استفاده از روش های نوین ، در میان دست‌اندرکاران صنعت ساختمان نهادینه شود . با افزایش تولید مصالح نوین ساختمانی هزینه‌های اضافی و قیمت تمام‌شده آن هم کاهش می‌یابد. هنوز بسیاری از سازندگان مسکن با این فناوری‌ها آشنا نیستند و یا به علت گرانی این محصولات چندان رغبتی به استفاده از آن ندارند و ضروری است که برای رفـع این مسئله تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود . نمایشگاه راه و شهرسازی می‌تواند مکانی برای آشنایی این اشخاص با محصولات استاندارد را فراهم کند. نمایشگاه نباید محلی برای بیان آمارها و بیلان کاری باشد بلکه با معرفی و ارائه محصولات نوین باید بتواند باعث سبک‌سازی و افزایش طول عمر ساختمان شود .

پیام ساختمان : با توجه به تأکیدی که در سال های اخیر بر موضوع صنعتی سازی شده و همچنین تصریح قانون‌گذار در مورد مشخصات فنی ساخت‌وساز، به طور کلی ارزیابی شما از کیفیت ساخت‌وساز در ایران چیست؟و فکر می‌کنید این نمایشگاه چه تأثیری بر ساخت‌وساز خواهد گذاشت؟

متأسفانه مسکن به‌عنوان يک کالاي سرمایه‌ای از نظارت کافي برخوردار نيست و بر این اساس اعضای کمیسیون عمران نمره خوبي به کيفيت ساخت‌وساز در کشور نمی‌دهند. عدم نظارت بر ساخت‌وساز و کيفيت مصالح ، ساخت‌وساز را دچار مشکل کرده است. با توجه به این که بافت‌های فرسوده در شهرها و روستاها وسعت زیادی دارند نیازمند توجه عمیق به فلسفه ساخت‌وساز است .

پیام ساختمان : یک بخش عدم کیفیت ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند مربوط به مصالح بی‌کیفیت است و بخش دیگر به رعایت اصول مهندسی مربوط می‌شود، برای هر یک از این دو مشکل چه راه‌حلی پیشنهاد می دهید؟و فکر می‌کنید این نمایشگاه چقدر می‌تواند در حل این دو مشکل موثر باشد؟

من به‌شخصه با اینکه فعالیت های مربوط به ساخت‌وساز و تولید مصالح به افراد غیرمتخصص واگذار شود مخالف هستم. این فعالیت‌ها نیاز به نظارت مستقیم افراد متخصص و کارشناس دارد. هر 10 سال یک بار زلزله بزرگی در کشور رخ می‌دهد، دولت در برنامه چهارم و پنجم و نیز قوانین سالانه موظف است که بافت‌های فرسوده را طی 10 سال مقاوم‌سازی کند که تحقق آن به اهتمام جدی مجلس و دولت نیاز دارد. در حال حاضر کمتر از 10 درصد بافت‌های فرسوده مقاوم‌سازی شده‌اند علاوه بر این، برخی بافت‌های حاشیه شهر بدون رعایت استانداردها ساخته می‌شوند که خود عامل خطر است. رسیدگی به بافت‌های فرسوده نیاز به تسهیلات و فعالیت همه‌جانبه شهرداران و بنیاد مسکن و مردم دارد. نمایشگاه راه و شهرسازی منبع اصلی مباحثی نظیر توسعه تعامل در بخش خصوصی و دولتی است و وجه مهم این نمایشگاه ارزش دادن و حمایت از بخش خصوصی است زیرا استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی می‌تواند جان تازه‌ای به ساخت‌وسازهای کشور بدهد