هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمایشگاه؛مسیر روشن صادرات

گروه بازار ساختمان: قرار است نمایشگاهی تحت عنوان راه و شهرسازی و صنایع وابسته از نهم تا دوازدهم آذرماه سال جاری در محل مصلی بزرگ امام خمینی (ره) با مباحثی نظیر معرفی توانمندی ها و تکنولوژی های مدرن مرتبط، معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری، دستاوردهای وزارت راه و شهرسازی، برگزاری شود در مورد این نمایشگاه با محمد فیروزی عضو کمیسیون عمران مجلس نماینده نطنز گفتگویی کوتاهی انجام داده ایم.

محمد فیروزی، عضو کمیسیون عمران مجلس نهم و نماینده نطنز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که به‌عنوان نماینده عضو کمیسیون عمران که از نزدیک عملکرد وزارت راه و شهرسازی را رصد می‌کنید، توقع دارید نمایشگاه راه و شهرسازی چه محصولاتی را به نمایش بگذارد تا برای بازدیدکنندگان مفید باشد، گفت: ازآنجا که وزارت راه و شهرسازی یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه و پیشرفت کشور است، توجه به تکنولوژی و دانش نوین می‌تواند این وزارتخانه را در تدوین برنامه‌های بلند و کوتاه‌مدت یاری کند.

وی با اشاره به اینکه؛ اولین مبحثی که در یک نمایشگاه تخصصی مطرح می‌شود حضور صاحبان نظر ،علم و دانش است و تبادل بین این اشخاص می‌تواند بسترساز تحولات عمیق در صنعت راه و شهرسازی شود ، افزود: باید این موضوع که بخش راه و شهرسازی به‌سرعت عرصه‌های رشد را در ایران پیموده است مد نظر داشته باشیم و بدانیم بدون این تبادل‌نظرها و توجه به امر خودکفایی در تولید این رشد را هرگز نمی‌توانستیم داشته باشیم .

فیروزی با بیان اینکه تولید ملی واژه کم اهمیتی نیست و فقط با رقابت سالم و به‌روزآوری تکنولوژی و تبادل اطلاعات صحیح حاصل می‌شود، ادامه داد: با توجه به رشد سریع فناوری و ورود جوامع به مراحل تازه‌ای از مبادلات و تعاملات اقتصادی و اجتماعی، دیگر تصور پویایی و رشد بخش‌های مختلف اقتصادی هر کشور بدون مبادلات فناوری و ارتباط با سازمان‌های مرتبط در سطح منطقه‌ای داخلی یا بین‌المللی قابل تصور نیست،لذا بهره‌گیری از نظام های نوین راهبردی، طراحی و توسعه شهری و اعتلای کمی و کیفی راه و شهرسازی و صنایع وابسته با تعامل گسترده دستگاه‌ها و مراکز ذی‌ربط در فضای نمایشگاهی میسر شده و آخرین دستاوردهای علمی و کاربردی راه و شهرسازی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

نماینده نطنز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایشگاه تخصصی راه شهرسازی و صنایع وابسته مجالی است تا گردهمایی خوبی بین بخش‌های خصوصی و دولتی و تمام کسانی که به نوعی در پیشرفت کیفی و کمی جامعه در تلاش هستند ، ایجاد کند و این گردهمایی می‌تواند نه تنها رشد و توسعه را وارد کشور کند بلکه مسیر روشنی برای صادرات و ارزآوری باشد. البته این فضا می‌تواند برای تمام دانش‌آموختگان و دانشجویان نیز مفید بوده و آنها بدون هیچ هزینه‌ای شاهد مراحل پیشرفت و تحول و فن آوری های عرصه شهرسازی در طول یک سال باشند و مردم نیز می‌تواند به نوعی به پرسش های بی‌پاسخ در عرصه ساخت‌وساز دست پیدا کنند و از آخرین اقدامات و دستاوردها عرصه راه شهرسازی مطلع شوند .

این عضو کمیسیون عمران خاطرنشان کرد: نمایشگاه مذکور به‌عنوان بهترین زمینه اطلاع‌رسانی در زمینه عمومی و تخصصی گامی موثر در راستای ارتقای سطح آگاهی های جامعه به مقررات احداث ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی است و همین آگاهی‌ها می‌تواند سرمایه‌های خوبی برای رشد و ارتقای سطح کیفی این نمایشگاه باشد.

محمد فیروزی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما برگزاری چنین نمایشگاهی چقدر بر بهبود وضعیت ساخت‌وساز یا بهتر بگویم کیفیت ساختمان تأثیرگذار است و برگزارکنندگان چگونه باید به این مهم بپردازند، به خبرنگار پیام ساختمان گفت: ورود محصولات به‌روز و مطابق با استاندارد های جهانی باعث افزایش کیفیت ساخت‌وساز خواهد شد و بالطبع عمر ساختمان‌ها افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه حضور تولیدکنندگان در این نمایشگاه نوعی رقابت ایجاد می‌کند که این رقابت بسیار سالم و باعث ارتقای کیفی صنعت ساخت‌وساز کشور می‌شود.

نماینده مردم نطنز در جواب این سؤال که کمیسیون عمران تا چه میزان به مباحث شهرسازی وارد می‌شود و در کجا ممکن است اظهارنظر کند، به خبرنگار ما گفت: کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به‌صورت تخصصی در بحث اصلاح قانون نظام‌مهندسی ساختمان ورود کرده است و با توجه به اینکه فضای مجلس برای توجه به ساختمان و اهمیت وجود قانون برای ساخت‌وساز مثبت بود، نظر کمیسیون عمران برای این طرح نیز مثبت است به‌ویژه اینکه در قالب اصلاح این قانون می‌توان برای بهبود فضای عمومی مدیریت شهری چاره‌اندیشی کرد. بنابراین امیدواریم که همکاران دیگر و نمایندگانی که از کمیسیون های دیگر هستند، به تصویب این اصلاحیه کمک کنند تا به یک نتیجه قطعی برسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه قانون نظام‌مهندسی ساختمان اشکالاتی داشته و قطعاً باید اصلاح بشود، گفت: قانون نظام‌مهندسی ساختمان یک سری ایراداتی داشت که باعث می‌شد آن هدف‌گذاری که می‌خواستیم برای ساخت‌وساز و مسکن کشور انجام بدهیم و آن برنامه‌هایی که می‌خواستیم در خصوص مدیریت شهری و مهندسی داشته باشیم، به نتیجه نرسد. وی با اشاره به اینکه قانون نظام‌مهندسی ساختمان 18 سال قبل نوشته‌شده و بخش های بسیاری از آن نیز به‌درستی اجرا نمی‌شد، افزود: از یک سو این قانون بسیار قدیمی بود و از سوی دیگر به مسیر و توسعه شهری جدیدی نیاز داریم که با قوانین قدیمی سازگار نبود، بنابراین نیاز به یک قانون جدید داشتیم که مفید باشد و چون قانون فعلی را داشتیم، تصمیم به اصلاح آن گرفتیم.فیروزی با اشاره به اینکه مجری قانون نظام‌مهندسی ساختمان مشخص نبود، گفت: هیچ کس به‌درستی نمی‌دانست که مجری این قانون، وزارت راه و شهرسازی بود یا شهرداری‌ها قانون را اجرا نمی‌کردند.وی با تاکید بر اینکه قوانین به دلیل موازی کاری اجرا نمی‌شود، گفت: ما نیاز به یک مدیریت واحد در حوزه شهری داریم و اینکه بخواهیم دستگاهی را متهم نموده یا کسی را به‌عنوان عامل معرفی کنیم که قصور داشته، به عقیده من هیچ‌کدام از اینها نبوده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اعلام اینکه قوانین در مسیر اجرا به شریان های مختلف برخورد می‌کند و باعث می‌شود که یک سری سستی در اجرای قانون باشد، خاطرنشان کرد: ما دنبال این هستیم که یک وحدت رویه‌ای در این خصوص انجام بشود تا ازاین‌پس مشکلات گذشته را در اجرای پروژه‌های ساختمانی نداشته باشیم و اگر سازمان نظام‌مهندسی قدرت پیدا کند، می‌تواند پیگیر اجرای قانون باشد .وی ادامه داد: قطعاً باید سازمان نظام‌مهندسی قدرت پیدا کند، زیرا دستگاهی است که از نیروهای متخصص و کارشناس تشکیل‌شده که می‌توانند به رشد ساخت‌وساز خیلی کمک کنند و در رفع ایرادات موجود بسیار موثر باشند.

فیروزی در پاسخ به اینکه آیا در اصلاحیه قانون نظام‌مهندسی ساختمان، قدرتی برای سازمان در نظر گرفته‌اید، گفت: شاید عده‌ای از کلمه قدرت هراس داشته باشند. به همین دلیل بحث قدرت نیست، بلکه بحث کارشناسی شدن طرح است. یعنی اینکه ما می‌خواهیم کارها را به دست کاردان‌ها و کارشناسانی بدهیم که از لحاظ علمی و تجربی بتوانند مسیری که در مدیریت شهری اهمیت دارد، هدف‌گذاری کنند.

نماینده نطنز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تاکنون هنگام اجرای مباحث ساخت‌وساز ایرادات و کمبودهایی داشتیم، گفت: این ایرادات و کمبودها کلی نبود ولی اثرگذار است و چون ما می‌خواهیم به‌سوی تکامل در ساخت‌وساز برویم و بهترین‌ها باشیم، نیاز به طرح‌ها و قوانین موثر داریم و آن مواردی هم که اشکال دارد، لازم است اصلاح شوند.