هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اولویت را به بافت فرسوده بدهیم

گروه ساخت‌وساز: در حاشیه همایش معماری و نظام مهندسی فرصت را مغتنم دانسته و با سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور در مورد اخبار و تصمیمات بخش مسکن و ساختمان گفتگو کردیم.

پیام ساختمان: به‌تازگی در وزارت راه و شهرسازی طرحی با عنوان مسکن اجتماعی مطرح شده است. آیا شما در کمیسیون عمران مجلس از جزئیات این طرح آگاهی دارید؟

تا به امروز ما از بحث مسکن اجتماعی چیزی غیر از اسم نشنیده‌ایم و طبعاً نمی‌شود درباره کم و کیف آن اظهارنظر کرد، اما از هر طرحی که در جهت تقویت کمی وکیفی مسکن گام بردارد و به صنعت ساختمان رونق بخشد پشتیبانی می‌کنیم. مسکن مهر نیز علیرغم ایراداتی که داشت، توانست صنعت ساختمان را رونق دهد و مشکلات بخش قابل‌توجهی از اقشار متوسط و پایین مردم را حل نموده و بحران مسکن را کنترل کند. در دوره مدیریت جدید حتماً نیاز است که دولت از راهکارهای تهیه مسکن اقشار ضعیف حمایت جدی کند و اسم و عنوان آن چندان اهمیتی ندارد.

پیام ساختمان: اما برخی کارشناسان این انتقاد را وارد می‌دانند که مسکن مهر نتوانست دهک‌های پایین درآمدی را پوشش دهد؟

گروه هدف این طرح، قشر متوسط رو به پایین بود. برای قشرهای فقیر جامعه نیاز است که یک برنامه ویژه‌ای به‌صورت حمایتی و زیربنایی تعریف شود. مثلا برای کسانی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد امام (ره) هستند باید اقدامی فراتر از این پیش‌بینی شود. درست است که مسکن مهر اشکالاتی داشته است ولی توانسته است تا حدودی مشکلات را کاهش دهد.همان طور که می‌دانید بحران اقتصادی کشور آمریکا هم از مسکن شروع شد و اگر طرح مسکن مهر نبود ما با یک بحران جدی روبه رو بودیم ضمن اینکه مسکن مهر رونقی در صنعت ساختمان کشور ایجاد کرد. البته به نظر من اگر مسکن مهر از نظر ساخت و مکان‌یابی متنوع‌تر ‌بود، می‌توانست بخش دیگری از متقاضیان را هم پوشش دهد. به نظر من اگر اولویت را به بافت فرسوده بدهیم ضمن اینکه بافت اجتماعی را حفظ می‌کنیم خدمات زیربنایی را هم در اختیار داریم و نیاز نیست هزینه‌های سنگین و سرسام‌آور صرف کنیم . همچنین شهرها نوسازی می‌شوند و طرح‌های تفصیلی و جامع عملیاتی و اجرایی خواهند شد. معتقدم باید اشکالات طرح مسکن مهر رفع شود و با استفاده از تجربیات گذشته کار جدیدی صورت گیرد اما اگر کار متوقف شود و طرح جایگزین هم شروع نشود تبعات منفی به همراه خواهد داشت.

پیام ساختمان برخی از کارشناسان تورم بخش مسکن را ناشی از اجرای مسکن مهر می‌دانند، شما با این گفته مخالفید؟

نمی‌شود گفت منطق قوی پشت این گفته وجود دارد. اگر مسکن مهر نبود بحران مسکن بسیار ملموس‌تر و محسوس‌تر از این تورمی که تجربه کردیم، می‌شد. مسکن مهر از جمله کارهای خوب دولت قبلی است که بدون اشکال هم نبود و امیدواریم در دولت یازدهم طرح‌های بهتری مطرح شود.

پیام ساختمان: لایحه تغییر قانون نظام‌مهندسی در کمیسیون عمران مجلس مطرح شده است، کار در چه مرحله‌ای است؟

اصلاح قانون نظام‌مهندسی بعد از 18 سال یک ضرورت بود؛ همه قوانین بعد از دوره‌ای باید تغییر یابند و اصلاح شوند. مدتی بود که این اصلاحات جزو مطالبات مطرح شده بود و ضرورت داشت که به آن پرداخته شود. در کمیسیون‌های تخصصی کار در حال انجام است و مراحل کارشناسی طی می‌شود. امیدواریم در یک بازه زمانی 1 تا 2 ماهه این لایحه در صحن مجلس مطرح شود.

پیام ساختمان: وزیر راه و شهرسازی گفته‌؛ سازمان نظام‌مهندسی باید دربرگیرنده همه شاخه‌های مهندسی باشد. نظر شما در این رابطه چیست؟

پیشنهادات مختلفی مطرح است. متأسفانه هم‌اکنون دو نظام صنعت ساختمان در کشور داریم، یکی نظام فنی و اجرایی است که در اختیار بخش دولتی است و دوم سازمان نظام‌مهندسی است که بزرگ‌ترین نهاد مردمی کشور است. اگر بشود این دو را یکپارچه کرد قدم مثبتی برداشته‌ایم. به‌این‌ترتیب همان الزاماتی که برای مردم در ساخت‌وساز وجود دارد برای ساختمان‌های دولتی و غیرخصوصی هم باید اعمال شود و آنها هم پروانه بگیرند و ناظر داشته باشند و بخش خصوصی و دولتی با یک سازوکار مشخصی روبه رو باشند. اگر چنین امری محقق نشد،حداقل آنکه قوانین به‌روز شود و در چهارچوب منطقی کار انجام گیرد.