هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دولت همراهی کند


گروه ساخت‌وساز: زلزله، بلایی طبیعی که هراس بر دل‌ها می‌افکند و روان‌ را آزرده‌خاطر می‌کند. یاد زلزله‌های خانمان‌براندازی چون طبس، منجیل ، رودبار و بم از ذهن و ضمیر هیچ ایرانی به این زودی‌ها پاک نخواهد شد. علمای زلزله‌شناس می‌گویند که زلزله نه بلیه، که پدیده‌ای طبیعی است و زلزله نیست که می‌کشد بلکه آوار ناشی از ساخت نامناسب است که جان می‌گیرد چنانچه ممکن است در غیر زلزله هم بگیرد. هم ایشان وقتی می‌خواهند نمونه کامل همزیستی انسان و زلزله را نشان دهند انگشت به سمت مشرق عالم و کشور خورشید تابان می‌گیرند که چه زلزله‌های مهیبی آنجا روی می‌دهد و از خسارات مالی و جانی کمتر اثری باقی می‌ماند. ساخت‌وساز مناسب و استفاده از تجهیزات و مصالح مطمئن تنها راه ممکن است و هر سرمایه‌گذاری از این نوع خرج بیهوده نیست. دیوار سبک ضد زلزله و حاصل کار چند تن از پژوهشگران شرکت بنای رسیس با مدیرت عاملی مهندس کریمی است که در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران دست به این اختراع سودمند زده‌اند. به این مناسبت با افسانه خرم‌منش که در این پروژه همراه و همکار بوده به گفتگو نشسته‌ایم که در پی می‌آید:

پیام ساختمان: چه ویژگی‌هایی باعث شده دیوار سبک ضد زلزله در مقابل زلزله مقاوم باشد؟

این یک دیوار کامپوزیتی و بسیار سبک است که به دلیل وجود لایه توری از جنس پلی‌پروپیلن در میان دیوار و اطراف پنل محصول اختراعی ما خاصیت یکپارچه دارد. یعنی اینکه به صورت بلوک‌هایی نیست که جدا از یکدیگر بر روی هم سوار شوند. این ویژگی از تولید آوار در هنگام زلزله جلوگیری می‌کند. روی دیوار هم تنها کمی نازک‌کاری صورت می‌گیرد و از گچ و خاک نیز خبری نیست. به همین دلیل در هنگام حادثه ریزش خاک نداریم که موجب خفگی شود. به دلیل یکپارچگی نیز در مقابل فشارهای کششی و خمشی واکنشی همانند شیشه اتوموبیل از خود نشان می‌دهد، یعنی نمی‌ریزد. علاوه بر این سبکی آن با وزن کمتر از چهل کیلوگرم در هر واحد که حدود یک پنجم دیوارهای معمولی است از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. این دیوارهای کامپوزیت معدنی در برابر آتش‌سوزی نفوذناپذیر است؛ همچنین با آب هیچ واکنش نداشته و تا حد قابل‌توجهی نسبت به رطوبت مقاوم است و عایق صدا و گرما نیز به شمار می‌روند.

پیام ساختمان: آیا محاسبه‌شده که تا چند درجه ریشتر در برابر زلزله مقاوم است؟

محاسبات و آزمایش‌های زلزله بسیار کار دشوار و هزینه‌بری است و متأسفانه برای سنجش دقیق آن همه امکانات در کشور وجود ندارد. از این رو ما در حال ارتباط با دانشگاه توکیو هستیم تا با محاسبات دقیقی که آنجا صورت می‌گیرد مقاومت دیوار کاملاً سنجیده شود. همان طور که می‌دانید ژاپن در علم زلزله‌شناسی و محاسبات زلزله بسیار توسعه‌یافته است.

پیام ساختمان: آیا نمونه‌ای هم با استفاده از این محصول اجرا شده است؟

بله. ما به تولید انبوه رسیده‌ایم و در ده‌ها پروژه مختلف از محصولات ما استفاده شده است. نمونه‌هایی از آن در خیابان کارگر شمالی، سعادت‌آباد و دیگر مناطق شهر تهران و شهرهای دیگر صورت گرفته است. کارگاهی در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تأسیس‌شده که فعالیت تولید این محصول را به عهده دارد. البته برای گسترش این محصول مشکلاتی پیش روی ما قرار دارد.

پیام ساختمان: مقداری از مشکلاتتان بفرمایید. از آنجا که این طرح برای مشکلی واقعی که در کشور بسیار نمود دارد ایجادشده انتظار این است که حمایت بشود.

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشکل ما بودجه است. برای توسعه کار ما نیاز به زمین‌داریم که در خارج از زمین‌های پارک علم و فناوری قیمت آن بسیار بالا است. به جز بودجه برای تولید انبوه نیز با دشواری‌هایی مواجه هستیم چرا که مسئولان از ما می‌خواهند استانداردی برای محصولمان ارائه دهیم اما از آنجا که در ایران استانداردی برای این محصول نیست آنها می‌خواهند ما خود استانداردی را تهیه کنیم که امکان‌پذیر نیست. این موضوع باعث شده است در مقابل محصولات خارجی که استاندارد برای آنها تعریف شده است عرصه را واگذار کنیم. از آنجا که همراه دست‌اندرکاران این پروژه بیشتر جوانان‌اند و این اختراع توانسته هم در ایران و هم در آمریکا ثبت شود و یک مقاله علمی نیز از آن در آمریکا استخراج شده است،از دولت می‌خواهیم در مقابل طرح‌های این‌چنینی بیشتر همراهی داشته باشد.