هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ایران؛ قطب تأمین انرژی برق منطقه


گروه بازار ساختمان: سیزدهمین نمايشگاه بین‌المللی صنعت برق و نهمین نمایشگاه آب ، تاسیسات آب و فاضلاب ايران به‌عنوان بزرگ‌ترین رخداد صنعتي و تجاري کشور در اين حوزه كه هر سال با حضور جمع كثيري از شرکت‌های توانمند داخلي و خارجي در زمينه صنعت برق برگزار می‌شود، فرصت بسيار مغتنمي است تا شرکت‌های فعال در اين صنعت دستاوردها و محصولات خود را در معرض ديد دست‌اندرکاران و متخصصان اين صنعت قرار دهند و با در نظر گرفتن روند تقاضاي بازارها و نیز سمت و سوي رشد اين صنعت، فعالیت‌ها و نوآوري هاي خود را هدايت کنند.

در حاشیه این نمایشگاه ، همایشی با عنوان حمایت از توسعه صنعت آب و برق با حضور ستار محمودی، قائم‌مقام وزیر نیرو و شاپور محمدی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی در سالن خلیج‌فارس نمایشگاه بین المللی برگزار شد .

دولت از صنعت برق و آب حمایت می‌کند

ستار محمودی با بیان این مطلب که در نمایشگاه امسال 520شرکت داخلی ،77 شرکت خارجی حضور دارند و در مجموع حدود 5970 غرفه برپاشده ،گفت: این نمایشگاه دارای ظرفیت های غنی از توانمندی ایران است که البته همه ما می‌دانیم ایران چه از نظر مواد اولیه و چه از نظر نیروی متخصص نه تنها کمبود ندارد بلکه ظرفیت افزایش صادرات را نیز دارد.

محمودی خاطرنشان کرد: مجموع ظرفیت اسمی تولید برق کشور از مرز 70 هزار مگاوات گذشته و این مسئله، بستر مناسبی برای توسعه صادرات برق کشور و تبدیل‌شدن ایران به قطب تأمین انرژی برق منطقه فراهم می کند. وی افزود: هم اکنون سالانه حدود 8 میلیارد کیلووات ساعت برق ایران به کشورهای منطقه صادر می‌شود که این میزان حدوداً برابر 3 درصد برق تولیدی کشور است و در مجموع ارزش صدور خدمات فنی و مهندسی و محصولات حوزه مربوط به آب و برق حدود 4650 میلیون دلار است.

معاون وزیر نیرو با بیان این مطلب که ما اکنون به 40 کشور از جمله؛ ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و ازبکستان و .... صادرات داریم ، افزود: ایران ظرفیت صدور این خدمات و محصولات به کشور های اروپایی را نیز دارد. وی ادامه داد: صنعت برق و آب برای شکوفایی نیازمند حمایت های همه جانبه ، فراهم‌سازی امکان تبادلات ارزی برون‌مرزی، اعطای تسهیلات با نرخ سود پایین و تنظیم بازار ، مذاکره با کشورهای خارجی برای پذیرش ضمانت‌نامه با ایران، تقویت منابع و خطوط اعتباری سهم صادرکنندگان از منابع صندوق توسعه ملی و تمدید فرصت بازپرداخت اعتبارات به شرکت های صادرکننده است. مهم‌تر از همه توجه به ضوابط و مقررات بین المللی در قراردادهاست چراکه عملاً بسیاری از شرکت‌ها برای عقد قرارداد با مشکل روبه رو هستند.

این مقام مسئول، با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای توسعه صادرات برق گفت: هم اکنون با تمامی کشورهای همسایه که مرز خاکی داریم، ارتباط الکتریکی برقرار است و همچنین ارتباط با همسایگان جنوبی حاشیه خلیج‌فارس نیز با کابل زیردریایی در حال انجام است و صادرات برق ایران به اروپا از طریق خاک کشورهای ارمنستان، آذربایجان و روسیه مد نظر ماست که تلاش می‌کنیم در سال‌های آتی این هدف محقق شود.

سرمایه‌گذاری خارجی محدودیت خاصی ندارد

شاپور محمدی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان برق در منطقه بوده و در افق سال 1404 اقتصاد اول منطقه به شمار خواهد رفت،ادامه داد:دولت به طور همه‌جانبه از کلیه فعالیت‌ها به‌خصوص انرژی های تجدید پذیر در این حوزه حمایت خواهد کرد.

محمدی ، با بیان اینکه در حال حاضر در همه دنیا بحث تحول مالیاتی مطرح است و به مالیات سبز یا یارانه و معافیت مالیاتی سبز توجه شده است ، اظهار داشت: در حوزه انرژی های نو، بایستی فرهنگ‌سازی شود و اینکه بگوییم توجیه اقتصادی ندارند، اشتباه است.

معاون وزیر اقتصاد ضمن اعلام حمایت دولت از گسترش فعالیت های این صنعت افزود: در حال حاضر در خصوص سرمایه‌گذاری خارجی محدودیت خاصی وجود ندارد و تحریم‌ها خاص صنعت برق نیست. وی در مورد حمایت‌های دولت از صادرات گفت: ظرفیت‌های مناسبی برای صادرات برق در قانون دیده‌شده که از جمله آنها می‌توان به تقاضای غرامت ناشی از سلب مالکیت و درخواست پوشش حمایت تکمیلی ناشی از مداخله دولت‌ها اشاره کرد که باید به عملیاتی شدن این قوانین توجه کافی شود.

محمودی ادامه داد: در تأمین مالی صنعت برق کلیه بانک‌های کشور می‌توانند از سپرده‌ای که دارند 82 درصد وام یا تسهیلات بدهند، درحالی‌که الآن این رقم به 94 تا 96درصد سپرده جذبی بانک‌ها رسیده است.

معاون وزیر اقتصاد، خاطرنشان کرد: وزیر اقتصاد به دنبال اجرای تحول در نظام بانکی است و بانک‌ها هم باید بتوانند با افزایش سرمایه، گشایشی در ارائه تسهیلات فراهم کنند. وی، ضمن تاکید بر استفاده از منابع داخلی شرکت‌ها به ظرفیت‌های بورس انرژی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نیروگاه‌ها می‌توانند برق را بفروشند و پول آن را سه ماه قبل از تحویل دریافت کنند که این می‌تواند شامل زمان بیشتری شود. محمدی در پایان خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های خوبی در صندوق توسعه ملی وجود دارد و در سال 91ظرفیت این صندوق 18 میلیارد دلار بود که 12.2 درصد آن به تولید برق و نیروگاه‌ها تخصیص یافته است .

بیمه؛ حامی فعالیت های سرمایه گذاری خارجی

هايده يونسي مدیر صدور بیمه‌نامه‌های میان‌مدت و بلندمدت صندوق ضمانت صادرات به‌عنوان سومین سخنران این همایش با اشاره به این موضوع که این بیمه‌ها اصل و سود سرمایه‌گذاری‌های ميان و بلندمدت سرمایه‌گذاران ايراني در كشورهاي هدف را تحت پوشش قرار می‌دهد، ادامه داد: شركت‌ها يا اشخاص ايراني كه در نظر دارند اقدام به چنين سرمایه‌گذاری‌هایی در ساير كشورها نمايند و مثلاً يك كارخانه در كشور هدف احداث كنند، مي‌توانند با اخذ بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری صندوق ، فعاليت‌هاي سرمایه‌گذاری خود را در مقابل ريسك‌هايي همچون عدم انتقال اصل و سود سرمایه‌گذاری، ملي شدن و يا مصادره اموال و غيره …بيمه نمايند. وی افزود: با این بیمه‌ها تولیدکنندگان و صادرکنندگان می‌توانند به‌راحتی مبلغ خود را از کشور های همسایه طلب کنند.

پتانسيل صادرات خدمات فني و مهندسي ايران بسیار بالاست

فرامرز محسنی شینی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت­های صنعت آب و فاضلاب ایران نیز با بیان این مطلب که پتانسيل صادرات خدمات فني و مهندسي ايران بسیار بالاست اما وجود چالش های مختلف سیاسی، اقتصادی و تحریم‌ها مانعی بر سر راه این توانایی است ، گفت: دولت می‌تواند با حمايت از شركت‌هاي ايراني و افزايش توان فاينانس بانك‌ها اين حجم صادرات را محقق كند. وی به ذکر توضیحاتی در مورد تاریخچه انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی پرداخت و در این رابطه گفت: این انجمن با همكاري چهار تشكل سنديكاي شركت‌هاي ساختماني، انجمن شركت‌هاي تأسيساتي و تجهيزاتي، انجمن مهندسان مشاور معمار و شهر ساز، و جامعه مهندسان مشاور در سال 77 بنيان نهاده شد.

410 پروژه بلاتکليف در صنعت برق

محمد فارسی رئیس هیئت‌مدیره سندیکای برق نیز با بیان این مطلب که سنديكاي صنعت برق 450 عضو فعال دارد و بر اساس آمار اعلام‌شده 62 شرکت عضو سنديکا هستند و 410 پروژه بلاتکليف در صنعت برق وجود دارد، ادامه داد: كاهش تعداد پروژه‌ها به دلیل پرداخت نشدن مطالبات پيمانکاران که به 3 هزار ميليارد تومان می‌رسد و نیز نوسانات شديد نرخ ارز، مشكلات فعالان اين بخش را بیش‌ازپیش افزايش داده است، اما با افزايش صادرات خدمات فني مهندسي می‌توان تا حدودي بر اين مشكلات غلبه كرد كه اين نيازمند حمايت دولت است.

ظرفیت های تولیدی کشور مشکلی ندارد

علیرضا کلاهی ،عضو هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق، سخنران دیگر بود که جلوگیری از خام فروشی،عرضه کافی و مداوم مواد اولیه و تخفیف پنج درصدی در قیمت‌گذاری این مواد را از مهم‌ترین راهکارهای پیشنهادی برای برون‌رفت صنعت برق از مشکلات موجود عنوان کرد، و افزود: همچنین تسعیر نرخ ارز بر مبنای سیاست های رسمی کشور و جلوگیری از حضور دلالان در بورس کالا با استفاده از سامانه بهین یاب از دیگر راهکارهای خروج صنعت برق از بن بست ایجاد شده است .

کلاهی با اشاره به قابلیت های صنعت برق کشورمان گفت: ظرفیت های صنعت برق و بومی شدن آن باعث شده این صنعت در اثر تحریم‌ها دچار مشکل نشود، وی ادامه داد: از نظر ظرفیت های تولیدی مشکلی در کشور وجود ندارد اما اگر در بخش زیرساخت‌ها انتقال سرمایه‌گذاری صورت نگیرد طی سال های آینده با مشکل خاموشی مواجه خواهیم بود.