هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دور زدن قانون در حد لالیگا


گروه ساخت‌وساز: با شروع بارش‌های پاییزی در تهران، کوچه‌ها و خیابان‌ها تا حدودی از مصالح ساختمان‌سازی خالی شده است چرا که برخی از مصالح بیرون ساختمان باشند و خیس شوند دیگر قابل‌استفاده نیستند. در ادامه سلسله گزارش‌هاي پيام ساختمان می‌خواهم گزارشی از پروژه‌های در حال ساخت تهیه کنم اما هویت این ساختمان هنوز برای خودم هم نامشخص است. بنابراین در کوچه و پس‌کوچه‌های شهر شلوغ راه می‌افتم تا سوژه این شماره، خودش را به من تحمیل کند.

ركود فصلي ساخت‌وساز

در یکی از کوچه‌ها، چشمم به ساختمانی افتاد که ساکت و خلوت بود و فقط صدای قدم‌های آرام یک نفر به گوش می‌رسید. نزدیک‌تر رفتم و پس از احوال‌پرسی فهمیدم که با مالک یک ساختمان در حال ساخت روبه‌رو هستم. از او در مورد اینکه چرا کارگرها در ساختمان حاضر نیستند، پرسیدم . پاسخ داد:‌ همان طور که می‌دانید بارش باران به طور مستقیم بر ساخت‌وساز تأثیر می‌گذارد. بدین معنی که اصولاً برخی مراحل ساختمان‌سازی با بارش باران سازگار نیست و کارفرماها مجبورهستند در این شرایط کار را تعطیل کنند. مثلاً بنده امروز باید کار بتن‌ریزی انجام می‌دادم اما از آنجا که هوا ابری است و ظاهراً بارش باران ادامه دارد، تصمیم گرفتم کار را به زمان دیگری موکول کنم.

وی افزود: در شرایط یکسان، فصل تابستان با ساخت‌وساز بیشتری همراه است و پروژه‌ها در فصل پاییز و زمستان یک نوع رکود فصلی را تجربه می‌کنند. این رکود حتی در مصالح فروشی‌ها هم تأثیرگذار است و برخی از آنها بارش باران را دلیل عدم فروش مصالح می‌دانند. واقعاً بارش باران در کشور ما بر روی بسیاری از مشاغل تأثیرگذار است مثلاً درحالی‌که ساختمان‌سازی با رکود مواجه می‌شود، تاکسیرانان، حداکثر استفاده را می‌برد. به عقیده من این موضوع نمی‌تواند امری مثبت تلقی شود چرا که نشان می‌دهد فعالیت‌های ما هنوز تابع طبیعت و شرایط آب و هوایی است. فکر می‌کنم باید بیشتر صنعتی شويم.

استاندارد را به من نشان بده

وی در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه چقدر مصالح موجود بازار دارای نشان استاندارد هستند، گفت: مسئولان پشت سرهم تاکید می‌کنند باید از مصالح استاندارد در ساختمان استفاده شود، اما ظاهراً اطلاع ندارند که چقدر مصالح استاندارد در دسترس مردم قرار دارد. به قول معروف "شما استاندارد را به من نشان بده"

وی افزود: برخی از واحدهای تولیدی مصالح هم علیرغم دارا بودن نشان استاندارد، از هیچ‌گونه استانداردی تبعیت نمی‌کنند و فقط استاندارد را به عنوان ابزار استفاده می‌کنند چرا که اصولاً نظارتی بر تولیدات آنها نمی‌شود. همین اندك ماسه‌اي‌ که بنده در کوچه ریخته‌ام را نگاه کنید، با بارش باران سیل خاک و گل در کوچه جاری می‌شود. ماسه خریده‌ام اما خاک تحویلمان می‌دهند.

تمام نازک‌کاری‌ها را به یک نفر ندهید

وی در مورد نحوه اجرای بناهای سنتی نیز گفت: یک پیشنهاد به تمام مالکان و کارفرمایان دارم. پیشنهاد من این است که به هیچ عنوان تمام نازک‌کاری‌های ساختمان را به یک نفر ندهند، بنده چند سال پیش خانه‌ای برای پسرم ساختم که با وضعیت ناجوری مواجه شده است. قضیه از این قرار بود که در همان زمان بنده تمام کار نازک‌کاری را به یکی از استادكار‌هاي سنتی سپردم. به دلیل اینکه خرید مصالح بر اساس قرارداد بر عهده ایشان بود، در مرحله ملات گچ و خاک از کمترین گچ ممکن استفاده کردند چرا که قرار بود خودشان مرحله اجرای گچ‌کاری را هم بر روی آن انجام دهند. در آن زمان بلافاصله بعد از مرحله گچ و خاک، اجرای لایه نازک گچ را روی آن انجام دادند و ما هم پس از انجام کار، تمام هزینه‌ها و دستمزد را به ایشان پرداخت کردیم. پس از مدتی تمام نازک‌کاری ساختمان ترک برداشت و به صورتی درآمد که آجر دیوارها در حال نمایان شدن بود.

وي اضافه كرد: حرف من این است: از آنجایی که بنّا می‌دانست مرحله گچ کاری را هم باید خودش انجام دهد و به نوعی کار بدش را روکش می‌کند، دست به اجرای ملات گچ و خاک با کمترین کیفیت زده بود. البته چنانچه مالکان شخصاً مصالح مورد نیاز را خودشان تأمین کنند، سازنده طمع نمي‌كند و با مشکل کمتری مواجه می‌شوند.

ساختمان تراز بندي نشده است

مالك ساختمان به دیگر مشکلات موجود در ساختمان‌سازی اشاره کرد و دست من را گرفت و کنار قاب پنجره رفتیم. از من سؤال کرد: چه چیزی در این قاب خالی می‌بینید؟ من هم که چیزی به نظرم نرسید، گفتم خودتان بفرمایید. درحالی‌که قسمت بالایی پنجره که متصل به سقف بود را با دست نشان می‌داد، گفت: به دلیل اینکه از ابتدای كار، ساختمان بنده ترازبندی نشده ، فاصله سقف از پنجره یک اندازه نیست، در یک قسمت فاصله 5 سانتی‌متر است و در قسمت دیگر این فاصله به 8 تا 10سانتی‌متر می‌رسد، این مشکل زمانی بیشتر به چشم می‌آید که بخواهیم میله پرده نصب کنیم در آن صورت با یک پرده کج‌وکوله مواجه می‌شویم.

مهندس ناظر حوصله دلسوزی ندارد

وی در مورد عملکرد مهندس ناظر ساختمان هم گفت: اگر کسی منتظر است با وجود مهندس ناظر صاحب ساختمان باکیفیت شود، سخت در اشتباه است چون اصولاً مهندس ناظر حوصله دلسوزی ندارد و نمی‌تواند نقش دایه دلسوزتر از مادر را برای شما بازی کند. مهندس ناظری که مسئول نظارت بر ساختمان بنده است، هرچند ماه یک‌بار به پروژه سر می‌زند. چند وقت پیش که صحبت از مشکلات شد قسم می‌خورد که با پرایدش مسافرکشی می‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه اگر بنا بر ارتکاب تخلف باشد، راه‌های زیادی برای دور زدن قانون وجود دارد، گفت: اگر کسی عزم و اراده‌اش بر تخلف در ساختمان‌سازي باشد، موفق می‌شود. مثلاً همین چند وقت پیش همسایه ما می‌خواست با پیدا کردن یک ترفند خوب ارتفاع پارکینگ را از حد مجاز برای استفاده‌ تجاری در آینده بالاتر ببرد. خلاصه، از یکی از مهندسان کارکشته در این مورد راهنمایی خواست که ایشان عنوان کرده بود "شما باید به جای افزایش ارتفاع سقف طبقه اول، کف ساختمان را به اندازه دلخواه پایین ببرید و اگر مهندس ناظر در این مورد از شما بازخواست کرد، باید بگوييد می‌خواهم مقدار زمینی را که کنده‌ام براي جلوگيري از نشست ساختمان با بتن پر کنم. پس از مدتی زمینی را که کنده‌اید ، با خاک پر کنید و اگر هم صلاح‌دیدید يك نوع موزاییک‌کاری فرماليته روي آن انجام دهيد و پس از امضای مهندس ناظر و پایان کار می‌توانید خاک‌ها را از کف ساختمان بیرون بریزید." البته امیدوارم مخاطبان شما این جور کارها را جدی نگیرند چون به نوعي تخلفات این‌چنینی تجاوز به حقوق شهروندان است. به هر حال اميد دارم شهرداری و نظام مهندسي ساختمان راه را بر هر گونه تخلف ببندند.