هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ظرفيت عراق براي شركت‌هاي ايراني


در مراسم افتتاحیه سيزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق و نهمين نمايشگاه بين‌المللي صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب امسال مهمانان خارجي زیادی حضور داشتند. در حاشیه مراسم افتتاحیه این نمایشگاه فرصتی فراهم شد كه با چند تن از مسئولان كشورهاي شركت‌كننده به گفتگو بنشينيم و ارزيابي آنها را از ظرفيت‌هاي اقتصادي و فني كشورمان و تواني كه ايران براي فعاليت‌هاي منطقه‌اي و جهاني دارد، جويا شويم. .

پس از مراسم افتتاحيه يكي از مسئولان عراقي را در راهروهاي منتهي به سالن همايش خليج‌فارس ديديم و با ايشان به گفتگو نشستیم كه در ادامه می‌خوانید:

پيام ساختمان: خودتان را براي خوانندگان پيام ساختمان معرفي كنيد.

من محمد السعد، نماينده فرماندار شهر بصره در جنوب عراق هستم.

پيام ساختمان: اين نمايشگاه را در راستاي گسترش روابط بين دو كشور چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

همان‌گونه كه مي‌دانيد عراق در سال‌هاي اخير در زمينه اقتصادي رشد بسيار زیادی داشته و تلاش بسياري در اين جهت براي رابطه با ديگر كشورها انجام داده است. مخصوصاً به دلیل قرابت های فرهنگی و مذهبی كه از ديرباز ميان دو كشور وجود دارد، ما درصدد انتقال تجربيات و دانش ايرانيان در زمينه‌هاي فني به كشورمان هستيم. ضمن اینکه شهر بصره در جنوب عراق ظرفيت‌هاي بسياري در زمینه ساخت‌وساز ، ساخت مسكن و همین‌طور تأمين و به‌روزرساني زيرساخت‌هاي شهري مانند برق و آب دارد و ما مي‌توانيم ارتباط خوبي با طرف‌هاي ايراني‌ داشته باشيم.

پيام ساختمان: به نظر شما ارتباطات دو كشور در سال‌هاي گذشته تا چه اندازه رضايت‌بخش بوده است؟

در سه سال گذشته ارتباطات خوبي با ایران داشته‌ايم و هم‌اكنون از نيروگاهي در خرمشهر برق خريداري می‌کنیم. البته تلاش‌هايي براي ساخت نيروگاهي در حاشيه بصره با همكاري طرف ايراني هم صورت گرفته است. همچنين در حال ساخت تصفیه‌خانه‌ای در آن حاشيه نيز هستيم. بنابراین ظرفيت‌هاي فوق‌العاده ای به‌ويژه در زمينه ساخت‌وساز و شهرسازي در بصره وجود دارد و ما به دنبال طرف‌هايي در منطقه هستيم كه بتوانند در اين بازسازي به عراق كمك كنند.

پيام ساختمان: ارزيابي شما از اين نمايشگاه و ظرفيت‌هايي كه از ايران در اينجا به نمايش گذاشته‌شده ، چيست؟

من در نمايشگاه سال پيش هم حضور داشتم و از آن بازديد كردم. البته سال پيش نمايشگاه تنها در زمينه آب و فاضلاب بود اما امسال رشد فوق‌العاده‌اي را شاهد هستیم ، زیرا تعداد زیادی از شركت‌هاي بزرگ و باتجربه در اين نمايشگاه شركت كرده‌اند. من گمان مي‌كنم اين فرصت مي‌تواند موقعيت خوبي براي شركت‌ها و مقامات عراقي كه در اينجا حضور‌ دارند،ایجاد کند. همان طور كه می‌دانید بصره و جنوب عراق و حتی مي‌توانم بگويد تمام عراق با مشكل کم آبی مواجه است، من از تمام شركت‌هايي كه در زمينه برق و آب فعال هستند دعوت مي‌كنم به عراق و بصره بيايند و تجربيات فني خود را انتقال دهند تا به امر ساخت‌وساز در عراق ياري‌ رسانند زیرا در آنجا ظرفيت زیادی وجود دارد.

پيام ساختمان: چه مشكلاتي فراروي اين ارتباط وجود دارد، آيا تحريم و مشكلات اقتصادي و جنگ را مشکل ارتباط دو كشور مي‌بينيد؟

حكومت مركزي عراق با تسهيلات فراوان راه را براي ارتباط اقتصادي ميان دو كشور هموار كرده و حكومت‌هاي محلي نيز هركدام به فراخور شرایط و توان خود تسهيلاتي اضافه كرده‌اند. براي مثال بانك‌هاي ايراني در عراق شعبه دارند و به‌راحتی براي شركت‌هايي كه در امر تجارت و ارتباط اقتصادي فعال هستند LC باز مي‌شود. همچنین اتاق بازرگاني ، صنايع و معادن ايران و عراق هم بسيار فعال هستند. به همين دليل شركت‌هاي ايراني اقبال بسياري براي موفقيت و انجام پروژه‌هاي عمراني در شهرها و مناطق مختلف عراق دارند.

پيام ساختمان: آينده را چطور مي‌بينيد. آيا دولت عراق برنامه‌ مشخصي براي گسترش روابط با ايران دارد؟

همان‌گونه كه پيش تر گفتم، زمينه‌هاي فعاليت بسيار متنوع است و ما تلاش‌هاي ديپلماتيك و روابط اقتصادي‌مان را با ايران گسترش مي‌دهيم و به شركت‌هايي كه براي بازسازي عراق پيش‌قدم مي‌شوند، خوش‌آمد مي‌گوييم.