بحران آب جدی است

شمار نشریه : 171


گروه ساخت‌وساز: در حاشیه برگزاری سیزدهمین نمایشگاه برق و نهمین نمایشگاه برق و آب و فاضلاب نشست هم‌اندیشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران وزارت نیرو با بخش خصوصی به‌منظور چاره‌جویی براي حل مشکلات برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان در ابتدای این نشست، نمایندگان بخش خصوصی مشکلات و چالش‌های پیش روی صنعت آب و برق را بیان نمودند و سپس نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این رابطه اظهارنظر کردند.

بهینه‌سازی ترانسفورماتور

یکی از نمایندگان بخش خصوصی مشکلات خودش را این‌گونه بیان کرد: قریب به 77 هزار ترانسفورماتور سال گذشته در شبکه توزیع برق نصب شد اما این ترانسفورماتورها به دلیل فقدان کیفیت لازم خیلی زود دچار مشکل می‌شوند و هزینه‌های زیادی به کشور تحمیل می‌کنند. در این میان شرکت ما یکی از شرکت‌های داخلی است که باکیفیت‌ترین ترانسفورماتورها را تولید می‌کند اما متأسفانه مورد توجه وزارت نیرو قرار نمی‌گیرد و امیدواریم وزارت نیرو، بهینه‌سازی و استفاده از اجناس باکیفیت را در دستور کار قرار دهد.

با 20 درصد ظرفيت كار مي‌كنيم

تولیدکننده ديگري که در زمینه تولید لوله‌های بزرگ آب رسانی فعالیت می‌کرد، خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: ما در حال حاضر ظرفیت تولیدي بسیار بالایی داریم اما به دنبال اتفاقاتی که در کشور افتاد، با 20 درصد ظرفیت کار می‌کنیم. متأسفانه در شرایط حاضر بانک‌ها هم با ما همکاری نمی‌کنند و وقتی تولیدکننده‌ها از طرف صندوق توسعه ملی به بانک‌ها معرفی می‌شوند اولین شرط بانک‌ها برای پرداخت وام ، نداشتن بدهی است. این در حالي است که بیشتر شرکت‌ها به بانک مقروض هستند.

کاهش 30 متري عمق آب‌های زیرزمینی

تولیدکننده‌ای که در زمینه کنتورهای هوشمند فعالیت می‌کرد هم با ابراز نگرانی از کاهش آب‌های زیرزمینی گفت: دریاچه ارومیه که تا این حد خبرساز شده آب آن دو متر پایین آمده است درحالی‌که به دنبال استفاده بی‌رویه کشاورزان از چاه‌های آب سطح آب های زیرزمینی کشور حدود 30 متر کاهش یافته است. حرف ما این است که باید وزارت نیرو و نمایندگان مجلس تمهیداتی برای نصب کنتور روی چاه‌های‌ آب بينديشند. البته قطعاً این پروژه اراده سیاسی هم می‌خواهد.

درآمدزایی بازار عراق

یکی دیگر از تولیدکنندگان که عضو سندیکای برق هم بود خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: بازار عراق بین 20 تا 30 میلیارد دلار برای صنعت برق ایران درآمدزایی دارد. همین‌الان در مناقصه‌هایی که در عراق برگزار می‌شود، با اختلاف‌های خیلی کم پروژه‌ها را به چینی‌ها واگذار می‌کنند و پیمانکاران ما با اختلاف ناچیزی می‌بازند که علت این امر هم حمایت دولت چین و عدم حمایت دولت ما از بازرگانان است.

25 هزار میلیارد تومان سهام براي پيمانكاران

در ادامه جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه در پاسخ بخش خصوصی گفت: در طول سالیان گذشته بخش خصوصی مشکلات عمده‌ای داشته که مختص به صنعت آب و برق نبوده و تلاش کرده‌ایم که فشارها را به حداقل برسانیم. وی ادامه داد:کارهای خوبي براي حل مشكلات در دستور كار قرار گرفت،5 از جمله اینکه ما قیمت‌ها را به سمت واقعی شدن هدایت کنیم یا اینکه چند دهک برای گرفتن یارانه‌ها حذف شود تا بدین طریق فشار روی دولت کاهش یابد و این فشار به شرکت‌های وابسته به وزارت نیرو منتقل نشود.

قادری افزود: ما تمام تلاش خود را در قالب بودجه کرده‌ایم،به‌عنوان مثال حدود 12 هزار میلیارد تومان در بودجه اعتبارات فاینانس در نظر گرفته‌ایم که البته سازوکار آن نیاز به تعریف شدن دارد اما به هر صورت امکانی است که بخش خصوصی می‌تواند با عقد قرارداد با وزارت نیرو از آن استفاده کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رابطه با خرید تضمینی آب و برق هم اقدامات موثری انجام داده‌اند. ضمن اینکه در مورد پرداخت مطالبات پیمانکاران پروژه‌های عمرانی ما 37 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی واگذاری سهام داشتیم که دولت آن را به 25 هزار میلیارد تومان کاهش داد که ظرفیت خوبی است تا مطالبات شما از دولت در قالب سهام پرداخت شود.

خطر كم‌آبي

در ادامه این نشست نوری، نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی هم گفت: بحران آب در کشور یک بحث جدی است و ممکن است ايران را با خطر مواجه کند و مجلس با حساسیت تمام در همین راستا مشکلات را پیگیری می‌کند. وی با اشاره به اینکه بحث قانون جامع آب در دستور کار مجلس قرار دارد و مقررشده که اگر نواقصی در قانون داریم، در قانون جامع رفع شود، ادامه داد: با توجه به اینکه 93 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود لازم است راندمان کشاورزی را افزایش دهیم. بنابراین تولیدکنندگانی که در زمینه تولید سیستم‌های نوین آبیاری فعالیت کنند، می‌توانند به این افزایش راندمان کمک کرده و مورد حمایت قرار گیرند.

نوری افزود: در این راستا از نصب کنتورهای حجمی بر روی چاه‌های آب حمایت می‌کنم چرا که از نظر قانونی هم مشکلی نداریم و اگر مشکلی هم وجود داشته باشد، مجلس این آمادگی را دارد که قانون را اصلاح کند.

راهكار کوتاه‌مدت بدهيد

توکلی، رئیس کمیته آب کمیسیون انرژی هم ضمن تشکر از برگزارکنندگان جلسه گفت: مسائل و مشکلات بخش خصوصی عنوان شد و راهکارهایی از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حل آنها در آینده مطرح شد ولی به نظر من خواسته بخش خصوصی یک راهکار کوتاه‌مدت است که بتواند حداقل وضعیت موجود را حفظ کند و نگذاریم با افت بیشتری کار کنند. بنابراین علاوه بر برنامه درازمدتی که نمایندگان مجلس مطرح کردند، باید راه‌های کوتاه‌مدت داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: تا الآن که بنده در کمیته آب هستم،کوچک‌ترین پیشنهادی خارج از مجلس به‌دستم نرسیده و لازم است خود بخش خصوصی در تصمیم‌گیری به نمایندگان پیشنهاد هم ارائه کنند.

حمايت از قانون کسب‌وکار

سقایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم در رابطه با حل مشکلات بخش خصوصی گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از کسب‌وکار بود که علیرغم مقاومت دولت در اجرای آن در مجلس هشتم تصویب شد. خوشبختانه جلسات مختلفی با وزیر اقتصاد و دارایی و‌ وزیر صنعت، معدن و تجارت برای اجرایی کردن آن برگزار شد و در حال حاضر دستورالعمل‌های آن در حال تدوین است.

وی افزود: بحث واگذاری اوراق مشارکت به تولیدکنندگان و پیمانکاران در قانون بودجه سال 92 برای اولین بار به تصویب رسید. بنابراین اگر پیشنهادی به نمایندگان داده شود فراموش نمی‌کنند و در بودجه لحاظ می‌کنند. به نظر من در صنعت آب و برق مشکل قوانین نداریم اما مشکل دستورالعمل‌‌هایی است که برای قانون‌های مصوب نیامده است. بنابراین باید دست در دست هم با کمک دولت دستورالعمل‌ها را تدوین کنیم.

قول مساعد معاونان وزارت نيرو

در ادامه این نشست مهندس میدانی، معاون آب و آبفای وزارت نیرو در خصوص مشکلات مطروحه در جلسه گفت: من نظرات بخش خصوصی در بخش آب را به دو بخش تقسیم می‌کنم؛ یک قسمت مربوط به تسهیل در امر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و بخش دوم تأمین منابع مالی لازم برای تحرک بخشیدن به صنعت آب. درصورتی‌که مشکلات بخش خصوصی را حل نکنیم، علاوه بر ضرر و زیان بخش خصوصی در تأمین آب شرب شهرها و روستاها هم با مشکل مواجه می‌شویم؛ بنابراین امیدواریم با تلاش ما و حمایت نمایندگان مجلس مشکلات حل شود.

حائری، مدیرعامل توانیر هم در پایان جلسه هم به بخش خصوصی در حل مشکلات قول مساعد داد.