هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تحقيقات، كاربردي مي‌شوند


گروه ساخت‌وساز: نشست خبري محمد شكرچي زاده،‌ رئيس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي با رسانه‌ها به منظور تشريح برنامه‌هاي مركز برگزار شد و موضوعاتی از قبیل حرکت مرکز به سمت تحقیقات کاربردی ، ارتباط مطلوب با دانشگاه‌ها ، تاکید بر حقوق شهروندی و ارتقای کیفیت مصالح ساختمانی مورد توجه قرار گرفت.

فصل جديد مركز

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، در ابتداي اين نشست شكرچي زاده با بيان اينكه فصل جديدي در فعاليت‌هاي مركز باز شده است، گفت: اميدوارم با توجه به تجربياتي كه در رابطه با صنعت ساختمان به ويژه مصالح ساختماني دارم، مسئوليتم را به نحو احسن انجام دهم.

وي افزود: اعتقاددارم مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي بايد به عنوان بازويی توانمند به وزارت راه و شهرسازي متصل باشد، تا پروژه‌ها به صورت صحيح اجرا شود. بنابراين لازم است تحقيقات ما كاربردي و راهبردي باشد و علاوه بر اين، ماهيتِ مركز بايد به گونه‌اي باشد كه ارتباط تنگاتنگي با مراكز دانشگاهي برقرار كند.

جايگزيني براي مسكن مهر

رئيس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي در مورد برنامه‌هاي مركز براي حفظ و مرمت آثار تاريخي هم گفت: قطعاً با معاونت معماري و شهرسازي وزارت راه و شهرسازي در اين زمينه همكاري‌هايي خواهيم داشت. ضمن اينكه معتقديم اگر بافت‌هاي فرسوده به نحو درستي احيا شود، مي‌توان جامعه را از ساخت مسكن مهر در نقاط بيرون از شهر بي‌نياز كرد.

شكرچي زاده در مورد عمر ساختمان‌ها در كشور گفت: در بسياري از كشور‌ها مالكان اجازه تخريب ساختمان قبل از فرسودگي را ندارند اما در كشور ما به دليل ارزش افزوده‌اي كه ايجاد طبقات بيشتر به همراه دارد، ساختمان‌ها قبل از فرسوده‌شدن تخريب مي‌شوند. ضمن اينكه عوامل زيادي هم براي كاهش عمر ساختمان‌هاي ما وجود دارد.

وي اضافه كرد: صنعتی سازی در كشور ما نوپاست و يكي از دلايل امر اين است كه مردم ما از نظر فرهنگي علاقه‌اي به سكونت در سازه‌هاي پیش‌ساخته صنعتي ندارند و لازم است فرهنگ‌سازی مطلوبي از طرف مركز انجام شود. ضمن اينكه در بسياري از موارد عليرغم استفاده از مصالح صنعتي، در مقوله اجرا با مشكلات عديده‌اي مواجه‌ایم.

بتن برج ميلاد يك سوم برج خليفه مقاومت دارد

معاون وزير راه و شهرسازي از بتن به عنوان پرمصرف‌ترين مصالح ساختماني یادکرد و افزود: بيش از 95 درصد بتن‌هاي مصرفي در كشور ما مقاومتي كمتر از 25 مگا پاسکال دارند اما در كشور‌هاي همسايه شاهد بتن‌هایي با مقاومت 50 مگا پاسکال هستيم. جالب است بدانيد كه مقاومت بتن استفاده‌شده در برج ميلاد حدود 30 مگا پاسکال است درحالی‌که مقاومت بتن برج خليفه حدود 100 مگا‌پاسکال می‌باشد.

بتن به جاي آسفالت

شكرچي زاده خاطرنشان كرد: بيش از 1000 واحد در زمينه توليد پروفيل U.P.V.C فعاليت می‌کنند اما تعداد اندكي داراي گواهينامه مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي هستند.وي با تاكيد بر استفاده از بتن‌هاي غلتکی در احداث جاده‌ها گفت: با توجه به اينكه حدود 15 ميليون تن سيمان مازاد بر مصرف در كشور ما توليد مي‌شود، لازم است تمهيداتي در رابطه با استفاده از بتن به جاي آسفالت انديشيده شود چرا كه هم از نظر كيفي شرايط بهتري دارد و هم قيمت قير در حال حاضر بسيار بالاست. البته لازم است مركز تحقیقات مسکن شركت‌هايي كه توانايي توليد بتن غلتکی را دارند ، مورد حمايت بيشتر قرار دهد. ضمن اینکه؛ مرکز در نظر دارد در سال 93 سميناري در زمينه استفاده از بتن‌هاي غلتکی برگزار ‌كند.

تاكيد بر حقوق شهروندي

رئيس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان مبني بر اينكه در رابطه با حقوق شهروندي كه مورد تاكيد وزير راه و شهرسازي هم هست، چه اقداماتي را در دستور كار داريد، گفت: حقوق شهروندي يك منشور جامع است كه در دستور كار دولت قرار دارد. ما هم از اين موضوع عقب نمي‌مانيم و اقدامات مقتضي را انجام مي‌دهيم. مثلاً در صدور گواهينامه‌هاي فني مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي در نظر دارد، زمان صدور اين تأییدیه‌ها را به حداقل برساند و چنانچه كار با تأخیر انجام شود، جريمه‌اي براي خودش در نظر بگيرد.

شکرچی زاده توسعه شتاب نگارها و در بخش تجهیزات مرتبط با مهندسی سازه و زلزله فعالیت‌های اصلی را در ارتباط با اقدامات این مرکز دانست و گفت: این مرکز درصدد توسعه تجهیزات و ابزارهای مرتبط خود در این بخش‌هاست.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توقف مسکن مهر تکلیف 250 هزار متقاضی مسکن در کشور چه می‌شود، عنوان کرد: مرکز تاکنون در قالب تکنیکی و فنی فعالیت داشته اما از این پس در نظر داریم با ایجاد پژوهشکده‌‌ای در حوزه اقتصاد، اقتصاد مسکن، و چالش‌هایی از این دست را پیگیری کنیم که در این راستا اقدامات اولیه انجام‌شده و امیدواریم تا ماه آینده تکلیف این پژوهشکده مشخص شود.

شکرچی زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ؛ چه تعداد پژوهشکده در دستور کار این مرکز قرار گرفته است، گفت: قرار است با احداث یک سازمان مرکزی در قالب فعالیت پژوهشکده‌ها نظارت مستقیمی بر اهداف و استراتژی‌های ترسیم‌شده برای آنها داشته باشیم. وی افزود: پژوهشکده‌های این مرکز شامل ساختمان، معماری، شهرسازی، حمل‌ونقل، اقتصاد مالی و راه و مسکن است.

تركيه 20 ميليارد دلار صادرات مصالح دارد

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي فعاليت خود را از سال 1352 به طور رسمي آغاز نمود و همان زمان بر اهميت تحقيقات در صنعت ساختمان آگاه بودند. ولي خيلي بد است كه پس از 40 سال هنوز بايد مصالح ساختماني به كشور وارد كنيم، درحالی‌که كشور‌ي مانند تركيه ، حدود 20 ميليارد دلار صادرات مصالح ساختماني دارد.

رئيس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي در پايان گفت: به مناسبت چهلمين سال تأسیس مركز در ماه‌هاي پاياني امسال همايشي برگزار خواهيم كرد.