نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تاخت و تاز بساز و بفروش‌ها


علی حیدری فر

خیلی دلم می‌خواهد بعضی وقت‌ها بلند فریاد بزنم و بگویم: آهای، ‌گوش کنید!!

من شهرم را دوست دارم، من کشورم را دوست دارم، من مسئولین زحمت‌کش و متعهد و متخصص کشورم را دوست دارم، آنها صادقانه و عاشقانه برای بهبود وضع کشورم، شهرم و برای مردم که من هم یکی از آنها هستم زحمات زیادی می‌کشند. وقتی که من از خیابان‌ها و کوچه‌ها رد می‌شوم، پاکیزگی کوچه و خیابان‌ها، زیبایی پارک‌ها و بوستان‌ها ، احداث اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها و ... که تمامی آنها حاصل تلاش و زحمت بی‌وقفه آنهاست را می بنیم، دوست دارم صمیمانه از همه آنها در ذهن و یادم تشکر کنم و دست همه آنها را به گرمی بفشارم و آنها را ببوسم چرا که حدیث مشهور است:

«من لم یشکُرُ المخلوق، لَم یشکُرُ الخالق»

«کسی که شکر مخلوق را به جا نیاورد، شکر خالق را به جا نخواهد آورد»

آنها همه تلاش و کوشش خود را می‌کنند تا ما راحت‌تر زندگی کنیم، اما به نظر من اگر به چند نکته ریز هم دقت بیشتری نمایند کار آنها خیلی خیلی نمود و ارزش پیدا می‌کند. نمی‌دانم شما هم مثل من وقتی می‌خواهید مهمانی بروید، قبل از رفتن، جلوی آینه می‌روید یا نه؟ جلوی آینه می‌رویم چون صادقانه و بدون هیچ‌گونه غرض و ... اگر عیبی در ما باشدآن را به ما مي گوید تا بتوانیم آن عیب‌ها را برطرف کنیم و بعد به مهمانی برویم.به نظر من انتقاد یا گفتن ایرادها توسط یک دوست، نگاه در آینه دوست است، تا اگر عیبی در کار هست، نشان ‌دهد و ما تصمیم به حل آن بگیریم، چون او فقط و فقط واقعیت‌ها را به ما می‌گوید و لا غیر.

ژان ژاک روسو می‌گوید: می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد. حقیقتی دردناک که نمی‌توانی و نمی‌دانی دردت را به که بگویی و آن این است که چرا افراد بی‌تخصص وارد عرصه صنعت ساختمان‌سازی شده اند ، آن هم جایی که هر خانواد‌ه‌ای در یک زندگی اجتماعی شهری امروز، اولین نیازش یک سرپناه است و سایر نیازهای اجتماعی در مرحله بعد و در کنار آن افراد متخصص و متعهد در کنار گود فقط و فقط نظاره‌گر غارت هنگفت بعضی از این بی‌تخصص‌ها شده‌اند. چرا از دکتر گرفته تا ماست‌فروش و ... که تخصص و تعهدی در این زمینه ندارند، بساز بفروش شده‌اند. بساز و بفروش‌های محله ما که تا دیروز وضع خوبی نداشتند در عرض 4 - 5 سال که تاخت و تاز کرده اند نه ساخت و ساز، میلیاردر شده اند و کسی نیست به آنها بگوید، به کجا چنین شتابان!!

آنها با توجه به نداشتن تخصص و تعهد، چون هیچگونه نظارتی بر كار نبوده، هر کاری که دلشان می‌خواهد با ملک می‌کنند ؛ از ارزان‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین مصالح، از سنگ ساختمان درجه 3 و 4 و 5 تا لوله‌های پلاستیکی و شیرآلات درجه 3 و 4 و .. استفاده می کنند.

آیا به نظر شما مهندسین ناظر كه 700 الی 800 هزار تومان می‌گیرند که شش هفت ماه بالای سر ساختمان باشند ، اگر خدایی نکرده اتفاقی افتاد او را باید قربانی کرد؟

به نظر من خشت خام خانه‌های بافت فرسوده می‌ارزد به صدتا این آپارتمان‌های الکی و کلنگی که بعضی از اینها می‌سازند، زيرا یک پایان تلخ بهتر از تلخي بی‌پایان است. چرا باید بافت فرسوده را با این خانه‌های سست و بی‌اساس جوان کرد. شما فکر می‌کنید اگر خدایی نکرده زلزله بیاید کدام ضرر بیشتری می‌زند؟ هرچند دوام خانه‌هایی که این افراد بدون تخصص می‌سازند و میزان استهلاک شان حتی در صورت رخ ندادن زلزله هم زیر سوال است. آیا تمام دنیا هم اينگونه خانه می‌سازند ؟

چرا باید خانه‌هایی بسازند که در زمستان سرد و در تابستان گرم باشند؟

چرا باید وسایلی که كارمی‌گذارند از در ورودی گرفته تا کابینت و شوفاژ و گاز و ... همه و همه وقتی که خانه را تحویل گرفتم بعد از دو ماه همه را عوض کنیم.

چرا باید وقتی به آرامی در خانه صحبت می‌کنيم همه همسایه‌ها بشنوند؟

چرا نباید خانه‌هایی بسازند که علاوه بر مقاومت در مقابل زلزله و حریق به نوعی آکوستیک هم باشند تا از لحاظ روحی و روانی آسایش و آرامش ساکنین آن فراهم شود؟

چرا پنجره دوجداره ، نیم جداره هم نیست. چون کمترین صدا از بیرون به داخل می‌آید؟

چرا باید پول عالی‌ترین مصالح، شیرآلات سنگ‌ها و ... را بدهیم و بي كيفيت ترین آنها را بگیریم؟

چرا باید اجازه بدهند سرمايه مردم که با زحمت زیادی به دست می آورند تا بعد از 20 یا 30 سال صاحب خانه شوند اينگونه از بين برود؟ ما با سود و سودجویی، مخالف نیستیم با سوء‌استفاده مخالفیم.

آیا خدا وکیلی به فکر افتاده‌اید که یک آمار بگیرید که مثلا درمنطقه 7:

1- در یک سال گذشته چند خانه ساخته شده است:

الف) چند تا بساز بفروش

ب) چند تا شخصی ساز

2- چه افرادی در این منطقه ساخت و ساز می‌کنند، تخصصشان چیست و قبلا چه کاره بودند و مدرک تحصیلیشان چیست؟

3- برای نمونه در هر منطقه چند بساز بفروش را مشخص کنید و خانه‌هایی که ساخته‌اند را از لحاظ کیفیت، استاندارد، نوع، مصالح، مقاوم‌سازی، سبک سازی، خرید و فروش سود و زیان و اگوستیک مورد مطالعه قرار دهید.

4- بررسی شود فرق بین خانه‌‌های شخصی ساز و بساز و بفروش‌ها چیست؟

5- با توجه به جمعیت منطقه موارد زیر بررسی شود:

الف- تعداد خانه‌های خالی

ب) تعداد خانه‌های پر

ج) چه مقدار نیاز و چه مقدار مازاد است

6- آیا آمارگرفته‌اید نمایشگاه‌هایی که هر ساله برای معرفی جدیدترین محصولات استاندارد داخلی و خارجی ساخت و ساز برگزار می‌شود چند درصد از این افراد از وسایل و مصالح جدید که در دنیا استفاده می‌کنند، اطلاع دارند؟

بحث بسیار مهم که اصلا به آن در بعضی از آپارتمان‌ها توجه نمی‌شود مسئله آکوستیک کردن برای آسایش و آرامش و امنیت داخلی اعضاي خانواده است که و باز به دلیل ضعف دانش فنی از تکنولوژی روز دنیا، توسط افراد بدون تخصص نادیده گرفته می‌شود ما به شدت در صنعت ساخت و ساز فقیریم، شاید هم زیر خط فقر!چرا که آنها فقط و فقط از ساختمان‌سازی، پول هنگفتی که به جیب می‌زنند برایشان مهم است و دیگرهیچ.

شما چه کاری سراغ دارید که تخصص نخواهد، سواد نخواهد و سود آن هم یک به یک تضمین شده باشد؟ حتی امکان دارد وسط کارقيمت ملک 2 برابر و سود هم 2 بر یک می‌شود و شاید هم بیشتر. حالا متوجه شدم چرا کشاورزان يا آنها که تولیدی دارند كارشان را رها کرده و بساز و بفروش شده اند ، اما هنوز نفهمیدم دکتر دیگه چرا؟ فكر مي كنم دليلش اين است كه بساز بفروش‌ها تا یک ملک به اصطلاح کلنگی می‌خرند، خانه را روی نقشه کاغذی می‌کشند و هنوز در ابتداي ساخت هستند كه همه طبقات آن را ملت خریده اند؟

کجا و چه کاری چنين سودی دارد؟ که اگر مثلا 100 میلیون تومان سرمایه‌گذاری کنی، 6 الی 8 ماهه اگر 100 میلیون تومان سود نداشته باشد 50 تا 70 میلیون سود دارد چون از همه چیز آن مي توان زد و هیچکس هم نیست نظارت کند و این عدم نظارت است که همه به طرف ساخت و ساز یا بهتر بگویم تاخت و تاز هجوم آورده‌اند، نه عرضه و تقاضا.

درست است که ساخت و ساز اگر رونق داشته باشد خیلی‌ها مانند: آهنگر، نقاش، مصالح فروش، درو پنجره‌ساز، سیم‌کش، لوله‌کش، گچ‌کار، سیمان‌کار، معمار و ... کار می کنند اما متاسفانه با کمی دقت متوجه می‌شویم که این افراد یعنی اغلب کسانی که ساخت و ساز می‌کنند به دلیل ارزانی نیروی انسانی و کار بیشتر از نیروهای افغانی استفاده می‌کنند و کارگرهای ایرانی سر چهار‌راه‌ها معطل کار می مانند .