هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حس خوب زندگی


یکی از اهداف اصلی ورزش، حفظ و ارتقای سطح سلامت و شادابی، پيشگيری از بروز اختلالات جسمی و روحی و همچنين درمان و بازتوانی بهينه است. اين امر تنها با حرکت‌های هدفمند در قالب استانداردها و بر اساس اصول علوم ورزشی میسر می‌باشد. اگر چه سابقه ايجاد مراکز ورزشی و تندرستی در کشورهای مترقی به ده‌ها سال پيش بازمی‌گردد، ليکن دستورالعمل های لازم علمی و عملی در اين حوزه عموماً طی 15 سال گذشته در قالب الگوهای مشخص و فراخور نياز بازار هدف هر کدام از اين مراکز تدوين شده‌اند اما متأسفانه تا همین اواخر در کشور ما الگوی استانداردی برای ايجاد مجموعه‌های تندرستی مدرن و اصولی وجود نداشت.

در شماره 169 دو هفته‌نامه پیام ساختمان که در تاریخ 20 مهرماه 92 منتشر شد، خبر خوبی را برای مردم کشورمان و به خصوص مدیران و فعالان بخش ساختمان و تأسیسات منتشر کردیم. چندی است که مجموعه اسپا و تندرستی «حس خوب زندگی» با تکیه بر بیش از 10 سال کار مطالعاتی ورزیده‌ترین مشاوران و با هدف‌گذاری «افزايش سطح سلامت جسمی، روانی و زيبايی افراد با روش‌های کاملاً طبیعی و تمرکز بر ایجاد آرامش روحی»، کار خود را آغاز نموده و در مدتی کوتاه توانسته مخاطبين خاص خود را از ميان فرهيختگان، مديران و افراد برجسته پيدا کند. اين مجموعه، به پشتوانه طراحي منحصربه‌فرد و فلسفه وجودی خود و به عنوان نخستين عضو ايراني در انجمن‌های معتبر بین‌المللی مرتبط با ورزش، تندرستي و SPA ، موفق به حضور در بين برترين مراكز Medical Spa در جهان گردیده است.

مجموعه اسپا و تندرستی «حس خوب زندگی»، مجموعه‌ای با مساحت 3500 مترمربع و در 8 طبقه در بزرگ‌ترین مرکز تجاری و اداری شهر تهران، در بلوار بيهقی (منتهی به ميدان آرژانتين) بنا شده که به همين واسطه از لحاظ استراتژی‌های تعریف‌شده و استانداردهای جمعيت شناختی در زمينه احداث و راه‌اندازی مراکز تندرستی، در مکانی بسيار ايده آل واقع گردیده است.

يکی از مواردی که به محض حضور در «حس خوب زندگی» شما را جذب خود می‌کند، معماری چشمگیر، اورجینال و درعین‌حال ساده و زیبای تمامی بخش‌های مختلف این مجموعه است که بر اساس مطالعاتی که در زمینه مراکز تندرستی معتبر دنيا و در ترکیب با تجربيات حاکم بر مراکز تفريحی، هتلداری و رستوران‌داری، خود را به خوبی نشان می‌دهد. برای ایجاد اثری ارزشمند و ماندگار، از حضور تيم معماری حرفه‌ای به سرپرستی آقای دکتر اسماعیل طلایی استفاده شد که در کارنامه خود طراحی چندين مجموعه ورزشی و نيز دستيابی به جوايز مختلف معماری در داخل و خارج از کشور را دارند.

در معماری این مجموعه سعی شد با مدل‌سازی‌های کامپيوتری، محيطی طراحی شود که علاوه بر استفاده بهينه از فضاها، نيازهای حاضرين در مجموعه اعم از استفاده‌کنندگان و نيروهای انسانی به خوبی مد نظر قرار گيرد. در اين راستا از تکنولوژی سازه‌های پيش کشيده و پس‌تنيده، زیر نظر یک شرکت انگلیسی استفاده شد و اين امکان را برای تيم طراحی به وجود آورد که همزمان با آسودگی خيال از عدم بروز مشکلات احتمالی در زلزله‌های شديد، بتواند با حذف ستون‌ها در کليه بخش‌های ساختمان از تمام فضاها نهايت بهره‌برداری را بنمايد.

با توجه به فلسفه وجودی مجموعه اسپا و تندرستی «حس خوب زندگی» از المان‌ها و عناصر طبيعی و به‌کارگیری هنرمندانه آنها در طراحی و اجرای فضاها بیشترین استفاده شده است. انتخاب بهترين و زيباترين مصالح و اجرای بسیار زیبا و وسواس گونه، باعث شده تا تفکرات گروه‌های مختلف مهندسی و طراحی به بهترين نحو پیاده‌سازی شود.

حضور رنگ در طیف‌ها و بافت‌های مختلف و در طبقات متفاوت مجموعه حس خوب زندگی ، نتيجه دانش، عشق و علاقه استاد مسلم روانشناسی رنگ ايران، آقای دکتر بهرام کلهرنیا است. در هيچ کجای اين مجموعه شما نمی‌توانید صرنگی را بيابيد که در پشت آن تفکری علمی وجود نداشته باشد. کاربری هر قسمت از مجموعه، مدت زمان حضور افراد در هر فضا، شدت و نوع نورپردازی، به همراه توجه به تناسب هر رنگ با تجهيزات درون محيط و حتی تأثیرگذاری همزمان رنگ و موسیقی و نور بر روی ذهن و جسم مراجعین، از پارامترهای تعيين طيف و بافت رنگ‌آمیزی مجموعه به‌شمار می روند.

تکمیل‌کننده زیبایی‌های معماری، استفاده صحيح، علمی و بجا از سيستم های صوتی و نورپردازی می‌باشد. هر دوی اين عوامل به گونه‌ای طراحی، انتخاب و اجراشده‌اند که در کنار امکان استفاده بهينه از هر بخش مجموعه، بتواند حس خوبی از آرامش را فراهم آورد. در نورپردازی از تجهیزات خاص استفاده‌شده و تقریباً نمی‌توانید فضایی را ببینید که نور مستقیم باعث آزار چشمان شما شود. همچنین طراحی مهندسی سیستم صوتی با توجه به نوع کاربری و اندازه فضاها بسیار حساب شده است و در تمام قسمت‌ها، بدون اینکه مزاحمتی برای سایر بخش‌ها ایجاد شود، صدایی شفاف و یکنواخت می‌شنوید. یکی از جذاب‌ترین و منحصربه‌فرد فردترین سیستم های موجود در مجموعه، وجود بلندگوهای زیر آب در استخر شنای زیبای این مجموعه است. زمانی که در حال شنا کردن در آب بسیار شفاف و پاکیزه استخر حس خوب زندگی هستید، صدای موسیقی با وضوح بالا به گوش می‌رسد. شما می‌توانید افرادی را ببینید که برای تجربه آرامش کامل، بر روی آب دراز کشیده و به موسیقی پخش‌شده در زیر آب گوش می‌دهند و از آن نهایت لذت را می‌برند.

از سویی، تأسيسات يک طرح ورزشی را می‌توان اولويت شماره يک آن طرح قلمداد نمود. متأسفانه در اغلب موارد به دلیل آشنايی کم بهره‌برداران مراکز ورزشی با نيازهای واقعی تأسيساتی و نيز عدم تمايل به پرداخت هزینه‌های مشاوره تخصصی يا تأمين ملزومات با کيفيت بالا، پس از راه‌اندازی به مسائل عدیده‌ای از قبيل ناکارآمدی سيستم های تأسيساتی، تعميرات يا تعويض مکرر تجهيزات و غيره برخورد می‌کنند. بروز اين اشکالات مانند کیفیت پایین آب و هوا، مستقيم يا غیرمستقیم بر روی رضايت مشتريان تأثیرگذار است.

مدیران مجموعه اسپا و تندرستی «حس خوب زندگی» بر پايه مطالعات ميدانی گسترده و بر اساس کنکاش‌های وسيع در سطح جهان، با گرد هم آوردن مجموعه‌ای کامل از مشاورين حرفه‌ای و تراز اول داخلی و خارجی در زمینه‌های گوناگون تأسيسات و به‌کارگیری سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای نوين و شناسايی آخرين فناوری‌های روز دنيا، ادعا می‌نماید که کامل‌ترین و کم نقص‌ترين مجموعه ورزشی را در سطح جهان بنا نموده است. نتیجه فعالیت تیم های مختلف مشاوره، طراحی و اجرا، موجب خلق دنیایی از تفاوت شده که در زیر شما را با شاخص‌ترین تمایزات آن آشنا می‌کنیم:

- انجام حرکات ورزشی باعث بالا‌رفتن ميزان ضربان قلب و افزايش نياز خون به اکسيژن می‌شود. چنانچه ميزان اکسيژن دريافتی مناسب نبوده يا هوای محيط دارای آلاينده های مختلف باشد، انتظار می رود به جای کسب سلامتی، بیماری‌ها و مشکلات متعددی برای فرد ورزشکار بروز نمايد. مشاورين مجموعه اسپا و تندرستی «حس خوب زندگی» با مأموريت ايجاد هوايی باکیفیت بالا، مطالعات و فعالیت‌های خود را آغاز کردند و خوشبختانه با طراحی انحصاری سیستم هواساز خاص، نويد حضور در فضايی مشابه هوای پاک کوهستان را به اعضای خود حتی در هوای آلوده تهران می‌دهند. از جمله مزايای این هوا می‌توان به کاهش استرس و فشارهای عصبی وارد بر افراد، تضمين وجود مقدار مناسب اکسيژن در فضای مجموعه و در نتيجه افزايش هوشياری و همچنین افزايش ميزان قابل‌توجه کارايی افراد و بالا رفتن بهره‌وری و آمادگی بدنی و روحی آنها در انجام فعالیت‌های روزمره اشاره کرد.

- در «حس خوب زندگی»، آب به عنوان عنصری گرانبها و مقدس مورد احترام است. از همين روی گروه مؤسسين و مشاورين مجموعه با دسترسی به دانش گسترده در زمينه نگهداری و فرآوری آب و بر پايه استانداردهای شناخته‌شده جهانی آب را در بخش مختلف مانند استخر شنا، استخرهای آب درمانی و ویرپول در بالاترين سطح کيفی ممکن فرآوری کرده و نگهداری می‌کنند. کنترل و اصلاح لحظه به لحظه تمامی پارامترهای شیمیایی و فیزیکی و در نتیجه بهداشت آب، متضمن دستیابی به بالاترین کیفیت و شفافیت ممکن آب است که شاید تنها بتوان در بهترین استخرهای المپیکی دنیا آن را دید.

در کلام آخر اینکه مجموعه اسپا و تندرستی «حس خوب زندگی»، شالوده تمایزاتی است که آن را چه از لحاظ تعریف فلسفه کاری و چه از لحاظ ساختار و زیر ساختار، بسیار متفاوت تر از سایر رقبای خود نموده است. این مجموعه بر پایه علم، هنر و تخصص بنا شده و توانسته است در مدت زمان کوتاهی جایگاه خود را به عنوان مرکزی پیشرو و علمی در جهان اثبات نماید. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی به سایت www.zendegihsc.com مراجعه فرمایید.