هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پاییز در بالکن


در پاییز به دلیل بارش باران و تقریباً سرد شدن هوا، بسیاری از ما از فضای بیرون خانه همچون حیاط یا بالکن استفاده نمی‌کنیم. اما بیرون نشستن در پاییز نیز زیبایی و لذت خودش را دارد. البته مواردی که در ادامه توضیح می‌دهیم مناسب خانه‌های کوچک و آپارتمانی نیست و برای ویلاها یا خانه‌های حیاط‌دار و بزرگ کاربرد دارد. صبح‌های خنک، رنگ‌های زیبای درختان و نم‌نم باران همه باعث می‌شوند تا آدم دوست داشته باشد در طول روز، مثلاً ناهار خود را در فضایی باز اما گرم و مسقف صرف و باد خنک صورتش را نوازش کند. اگر شما نیز دوست دارید این موارد را تجربه کنید با ما همراه باشید.

شومینه در تراس

شاید بتوان گفت پاییز تنها فصلی است که می‌توانید از شومینه‌های بیرون از فضای خانه استفاده کنید. شومینه‌ای که در تراس و زیر سقف قرار داده شده است. برای لذت بردن از بوی هیزم و آتش و هوای دوست‌داشتنی پاییز، دیوارهای بالکن را رنگ یا اگر پولش را دارید با چوب تزئین کنید، قالی پهن کنید و مبلمان راحتی با تعداد زیادی بالش و کوسن بگذارید و از این فضا لذت ببرید. لوستر متناسب و گل‌های تازه نیز می‌توانند تأکیدی بر این همه زیبایی باشند.

شام رسمی در حیاط

شاید کمی هوا سرد باشد اما با تدارکاتی که قرار است بچینید مطمئن باشید مهمانان رسمی شما از اینکه شام مهمانی را در فضای باز و کنار شومینه و آتش صرف می‌کنند، لذت خواهند برد. برای این منظور، میز غذاخوری بزرگ، شمعدان‌های زیبا، گلدان‌هایی که با گل‌های طبیعی تزیین‌شده‌اند و کمی سلیقه برای چیدمان میز می‌توانید یک شب رویایی برای مهمانان خود رقم بزنید. برای اینکه مهمانان از سردی هوا هراسی نداشته باشند، پشت هر صندلی یک عدد پتو مسافرتی نیز بگذارید تا در صورت نیاز استفاده کنند.

استفاده از پوست گوسفند

مهم نیست پوستی که استفاده می‌کنید واقعی یا مصنوعی باشد. مهم این است که یک زیرانداز نرم و پشمالو داشته باشید تا در سرمای هوا آن را روی صندلی بیندازید و از گرمایش لذت ببرید.

تنفس هوای تازه

هیچ‌چیز بهتر از استنشاق هوای پاک در یک روز پاییزی باعث خوب شدن روحیه آدم نمی‌شود. در میان درختان و فضاهای سبز قدم بزنید و هوا در ریه‌های خود ذخیره کنید. سعی کنید به باغ یا مزرعه اسب‌ها بروید یا حتی در جاهای معمولی قدم بزنید و عظمت خداوند را برای این همه زیبایی شکر کنید.

استفاده از تراس

لازم نیست متراژ بالکن زیاد باشد تا بتوانید چهارعدد مبل و صندلی در آن قرار دهید و از هوای پاییز استنشاق کنید. تراس هر چه قدر هم کوچک باشد، می‌توانید با نورپردازی خوب و مبلمان راحت زیر سقف با اعضای خانواده یا دوستان بنشینید و از دور هم بودن لذت ببرید. یک قالی نرم پهن کرده و مثلاً تخته بازی کنید. فقط برای وقت‌گذرانی در بالکن هنگام شب بد نیست چند عدد پتوی سفری هم دم دست بگذارید تا هنگام سرد شدن هوا از آنها استفاده کنید.

با شمع به بالکن گرما و صمیمیت ببخشید

می‌توانید از شمع‌های واقعی بزرگ یا حتی شمع‌های برقی یا باتری خور استفاده کنید. نوع آنها اهمیتی ندارد. فقط سعی کنید بالکن، لوستر، بالای شومینه و حتی روی میز پیش دستی را با انواع شمع‌ها پر کنید تا این فضا بسیار صمیمی، گرم و دوستانه باشد. مبلمان شیک و شمع‌های کوچک و بزرگ، علاوه بر راحتی، آرامش خاصی هم به فرد می‌بخشند.

فضای شبیه بالکن درست کنید

اگر تمایل ندارید در روزهای پاییزی وقت خود را در بالکن یا حیات سپری کنید و فضای بسته و اتاق مسقف با چهار دیوار را ترجیح می‌دهید، اشکالی ندارد فضای مورد نظر خود را شبیه تراس های تابستانه تزئین کنید. به این ترتیب دیگر نگران گرما و سرمای محیط نیستید و حتی یک قطره باران هم با باد به صورت شما نمی‌خورد. اما برای استفاده بهتر از هوای خوب پاییز بد نیست دری، پنجره‌ای، جایی را باز بگذارید.