هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فرصت هاي «پاركينگ مكانيزه»


گروه بازار ساختمان:

شركت گسترش تجهيزات دانا در سال 1383 تأسیس‌شده و ركوردهايي را در کارنامه‌اش ثبت كرده و علاوه بر ساخت اولين پل عابر مكانيزه ، مجري ساخت بزرگ‌ترین پاركينگ مكانيزه در ايران بوده است. گسترش تجهيزات دانا به بومی‌سازی قطعات و فناوری‌ها رويكرد داشته و به ترغيب مسئولان براي تدوين آیین‌نامه‌ها و نيز هم افزايي در اين زمينه كمك می‌کند. مهندس سيد علي رضوي مدیرعامل «گسترش تجهيزات دانا» با حضور در تحريريه پیام ساختمان به بيان نقطه نظرات خود در زمينه فرصت‌ها و چالش هاي اين صنعت پرداخت كه با هم مي خوانيم.

پيام ساختمان: به‌عنوان بزرگ‌ترین شركتی كه نقش ليدر بازار را ايفا می‌کنید چه کرده‌اید؟

در چند سال گذشته براي آماده كردن زیرساخت‌ها و ارتقای ظرفيت توليد، تأمین تجهيزات لازم ، فناوري روز و بومی‌سازی قطعات تلاش بسياري کرده‌ایم. در همين مدت براي واردات دستگاه‌های سي ان سي هم اقدام نموده و به توليد قطعه پرداخته‌ایم، همزمان در انديشه هم افزايي نيز بوده‌ایم و جلسات متعددي با مسئولان و همكاران خود برگزارشده تا اين صنعت هر چه سريع تر و بهتر پا بگيرد. فرهنگ‌سازی و اعتمادسازی ، تدوين آیین‌نامه‌ها و مقررات و نيز آماده‌سازی ظرفيت توليد همه و همه می‌تواند بازار را با اهمیت «پاركينگ مكانيزه» آشنا كند تا در بلندمدت با ايجاد بازاري بزرگ، هم مشكلات شهري كاهش يابد و هم زمينه فعاليت شرکت‌ها و مهندسان جوان فراهم شود. اكنون باوجود مشکلات تحريم هر سه ماه یک‌بار از بهترين كارشناسان کره‌ای دعوت می‌کنیم تا آنها در بخش هاي فني، كنترل كيفيت و خدمات پس از فروش ، اظهارنظر كنند.

پيام ساختمان: تجهيزات و قطعات را توليد مي كنيد يا واردات؟

ما يك جدول زماني براي ارتقای فعاليت هاي خود در نظر گرفتيم كه داراي ابعاد ملي و خارجي و نيز اجرايي و توليدي است و طبق اين برنامه حركت كرديم و اكنون 93 درصد از سامانه و قطعات تجهيزات لازم براي پاركينگ مكانيزه كه عرضه می‌کنیم، ايراني است. به همين منظور براي بومی‌سازی فناوري هاي مرتبط، تحت لايسنس معتبرترین شركت كره جنوبي اقدام به بومی‌سازی سامانه‌ها و قطعات مورد نياز اين صنعت نوپا کرده‌ایم و نه تنها در ايران، بلكه براي همه كشورهاي خاورميانه از مصر تا تركيه نمايندگي شركت «دونگ يانگ» كره جنوبي را به‌دست آورده‌ایم.

پيام ساختمان: آيا عدم تقاضاي بالا براي پاركينگ مكانيزه به دليل نبود اعتماد مردم به اين كالاست؟

اعتماد مردم نياز به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی دارد. بخشي از آن را ما توليد كنندگان و عرضه کنندگان با ارائه كالا و خدمات خوب بر عهده داريم و بخشي ديگر بر عهده رسانه هاست كه در اين زمينه فرهنگ سازي كنند. از اين رو در زماني كه مردم شناخت دقيقي نسبت به اهميت پاركينگ مكانيزه و كليات آن داشته باشند ، مقررات و آيين نامه ها نيز آماده باشد مي توان گفت بازار ايجاد خواهد شد كه شركت هاي بسياري بايد براي پاسخ به آن تقاضاها فعال شوند.

بنابراين سعي ما بر اين است كه در بخش سيستم و تجهيزات و نيز بخش خدمات پس از فروش و سرويس و نگهداری، با ظرفيت سازي جهت توليد انبوه، هزینه‌ها را براي مشتريان خود در پایین‌ترین حد ممكن نگه‌داریم. به همين دليل در حوزه خدمات پس از فروش تنها ارائه صادقانه خدمات را مد نظر داشته و حاشيه سودی را براي مجموعه در نظر نگرفته‌ایم. در نتيجه بر خلاف پیش فرض بسیاری از افراد که هزینه نگهداری پارکینگ مکانیزه را بسیار زیاد میپندارند هزينه شارژ براي هر واحد به انضمام هزینه‌های برق آن حدودا 15 هزار تومان در ماه است بنابراین مالك يك پاركينگ مكانيزه هزينه ای بیشتر از هزینه سرویس آسانسور خانگی خود نمی پردازد.

پيام ساختمان: چه انتظاري از نشريه پيام ساختمان داريد؟

با توجه به نفوذ نشریه پیام ساختمان و گستردگی توزیع و تاثیر گذاری آن در حوزه ساخت و ساز کشور معتقدم؛ این نشریه مسئولیت مهمی در فرهنگ سازی و آشنایی سازندگان با مزایای انواع پارکینگ مکانیزه ایفا نموده است. همچنین مي توان با ایجاد بازار عرضه و تقاضای پارکینگ مستقل برای متقاضیان خرید و عرضه کنندگان آن ، کسری پارکینگ آن فراهم شود.