سوء تدبير بدتر از تحريم

شمار نشریه : 171


گروه بازار ساختمان

هر بار كه با واردکنندگان تجهيزات يا مواد اوليه لازم براي توليد مصالح ساختماني به گفتگو می‌نشینیم اين گلايه را از آنها می‌شنویم كه مشكلات واردات بسيار بيش از چالش‌های تحريم ما را آزار می‌دهد. آن هم براي كالاهايي كه خود لازمه توليد كالاهاي ديگري هستند. آنچه در ادامه تقديم می‌شود به دليل نياز به معناي اصلاح دیدگاه‌ها و روزآمد شدن روش‌ها براي بهبود واردات مواد اوليه و تجهيزات صنعتي است. چه آنكه با حذف بررسی‌ها راه براي يورش بيشتر كالاهاي فاقد استاندارد به كشور فراهم خواهد شد از اين رو نظارت و رسيدگي هر چه بيشتر بر كالاهاي وارداتي هم لازم است و هم فرصت، به شرط آنكه در مسير صحيحي حركت كند كه يكي از آنها توجه گمرك، سازمان استاندارد و مانند آنها به زمان رسيدگي به پرونده‌ها و عبور از بروكراسي چالش زا می‌باشد.

سعید عباس پور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت گفته است: طبق برنامه‎ریزی‎های انجام‌شده تصمیمات دولت در حوزه صادرات و واردات کالا از جمله حوزه صادرات، رفع تعهدات صادراتی، لغو تعهدات ارزی و ... در برنامه‎های وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

تا اين جا كه اعلام‌شده مشكلات واردات و صادرات برطرف می‌شود، خبر خوبی است اما اين مشكلات چه بوده و چه كرده است. شايد با اين ديد بهتر بتوان این مشكلات را كه طيف وسيعي از مسائل مربوط به استاندارد و گمرك تا تغييرات مكرر مقررات سازمان توسعه را در برمی‌گیرد، در آينده برطرف كرد.

گمرك در تعطيلات فعال باشد

مهندس محمد روشنفكر، رئيس انجمن صنفي تولیدکنندگان كاشي و سراميك ايران با ابراز اميدواري به رفع بسياري از مشكلات در دولت اميد و تدبير گفت: يكي از مشكلات ما اين است كه پنج‌شنبه و جمعه در ايران تعطيل است و اگر تعطيلاتي مانند اعياد و ... هم باشد، ممكن است چند روز اين طرف و چند روز آن طرف مرز کامیون‌ها معطل باشند که موجب اخلال در تجارت خارجي می‌شود.

وي ادامه داد: برخي از كالاها در بازار جهاني چند قيمت دارد اما وقتي كالايي وارد گمرك كشور می‌شود ارزياب گمرك بدون توجه به اينكه خريدار با چه قيمتي كالا را خريده و بر اساس بالاترين قيمت جهاني اقدام به قیمت‌گذاری و تعيين هزینه‌های گمركي می‌کند. به بيان ديگر ارزياب گمرك آن اعتمادي را كه بايد به اسناد و مدارك واردکننده داشته باشد، ندارد.

رئيس انجمن توليدكنندگان كاشي و سراميك مشكل ديگر را اجازه نداشتن کامیون‌ها براي تردد در كشورهاي ديگر دانست و تاكيد كرد: يك محموله صادراتي كاشي و سراميك به مقصد عراق بايد در نقطه صفر مرزي كارتن كارتن از كاميون ايراني خارج شده و به كاميون پلاك عراق منتقل شود.

نياز به تغيير رويكرد در ترخيص تجهيزات ساخت‌وساز

مهرداد شيرازي، مدير عامل «پرشيا سحر» در اين باره به خبرنگار پيام ساختمان گفت: از مشكلات تهيه و انتقال ارز و ثبت سفارش كه بگذريم در ترخيص از گمرك با مشكلاتي مواجه هستيم، زماني يك پوكر را شيلنگ طبقه بندي مي كنند و زماني همان ويبراتور را به خاطر نوع ساختار آن جزء كالاي برقي قرار مي دهند. در نتيجه تعرفه آن تغيير مي كند.

وي كه به واردات تجهيزات عمراني (Construction equipment) اشتغال دارد به خبرنگار ما گفت: برداشت كارشناسان گمرك در نگاه به ويبراتور بتن اين است كه اين كالا از چه ساختاری تشکیل شده است و بدون توجه به استفاده و کاربری آن نسبت به تعین تعرفه و هزينه گمرکی اقدام می كنند. مثلا ويبراتور برقي جزء كالاهاي برقي و ويبراتور مكانيكي جزء ماشين آلات دوار قرار مي گيرد و اصولا گمركات ايران ويبراتور بتن را به عنوان تجهيزات لازم براي صنعت ساختمان به رسميت نمي شناسد. همچنين در برخی از غلطك های ویبراتوری کامپکشن كه برای کامپکشن و ویبراتوری بتن هاي RCC استفاده مي شود در بخش خودرو شناسايي مي شوند.

شيرازي توضيح داد: وقتي كالا را در دسته خودروها قرار می دهند، شما زماني مي توانيد واردات كنيد كه نمايندگي فروش آن كارخانه خودروساز را داشته باشيد براي مثال شما اگر قصد داريد پمپ بتن نصب بر روی کامیون را واردات كنيد بايد هم نمايندگي آن خودرو را داشته باشيد و هم بتوانيد خدمات پس از فروش را نيز در قبال کامیون ارائه كنيد.

وي تاكيد كرد: هر سال ، گاه هر نيم سال و برخي مواقع هر ماه بايد خود را با يك سري آيين نامه ها و بخش نامه هاي گمركي و وارداتی جديد هماهنگ كنيم. وي ادامه داد: همه اين موارد در حالي است كه تعريف ما و سازندگان آنها و نيز مصرف كنندگان در مورد تجهيزات ساخت و ساز عمرانی مشخص و يكسان است، پس بهتر است گمرك و سازمان های مربوطه جهت واردات این بخش كاربرد تجهيزات را مورد توجه قرار دهد نه آنكه هر نوع دستگاه را در يك قالبي طبقه بندي كنند.

بررسي هاي استاندارد، استاندارد است؟

شيرازي با بيان اينكه، گمرك بدون توجه به قوانین تحریم ها از سوی شرکت های تولید کننده اروپایی درجه یک به یکباره استاندارد را در خصوص بیشتر تجهیزات دستگاه های عمرانی برای ترخیص کالا لازم الاجرا میداند ، در خواست مدارکی می کند که در این زمان غیر قابل ارائه می باشد و در زمان ترخیص کالا جهت ترخیص ، کالا را به اداره استاندارد ایران ارائه می نماید، حال در خیلی از مواقع این اداره پاسخگوی صدور استاندارد در خصوص کالا نمی تواند باشد و یا در خیلی از مواقع اداره استاندارد ايران و گمرک ،استاندارد كشورهاي اروپايي را معتبر نمي داند در حالي كه كشورهاي اروپايي داراي اعتبار جهاني اند.

وي اظهار داشت: آزمايشگاه هاي سازمان استاندارد براي بررسي بسياري از كالاهاي صنعتي مشكلاتي دارند مانند نداشتن وسايل لازم يا نبود متخصص مرتبط. در نتيجه تا زماني كه تاييديه سازمان استاندارد صادر نشود كالا نيز از گمرك ترخيص نمي شود و اين موجب شده تا كالاهاي بسياري براي مدت ها بلاتكليف درگمرك بماند. بنابراين پروژه اي كه به آن تجهيزات نياز دارد دچار وقفه خواهد شد.

ليفتراك را لودر حساب كردند

شيرازي تاكيد كرد: فعالان تجهيزات ساخت و ساز براي حضور در بازار و ارائه بهترین سرویس ها و خدمات، سال ها زمان و سرمايه صرف كرده اند براي مثال هزينه آموزش نيروهاي خود را در شركت هاي توليد كننده پرداخته اند و منطقي نيست در زماني كه تجهيزات ساختماني مانند ويبراتور كاملا در ايران ساخته نمي شود فعالان اين بخش تجارت خود را تغيير دهند.

وي با اشاره به اينكه كشورهاي همسايه تعرفه واردات ماشين آلات عمراني را به صفر نزديك كرده اند و روند واردات این بخش را جهت توسعه ساخت و ساز آسان کرده اند از گمرك درخواست كرد: گمرك ايران نيز رويكرد خود را تغيير دهد تا هزينه هاي ساخت و ساز براي پيمانكار و نيز توليد كنندگان مصالح كاهش يابد و مصرف کنندگان نيز از تجهیزات مدرن و متناسب با دانش روز دنیا جهت پایین آوردن هزینه ها و سرعت بخشیدن در عمران و بهره وری مناسب برخوردار باشند .