هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گشايش نخستین ال سی 7 طرح‌ فولادی


گروه بازار ساختمان : تولیدکنندگان فولاد براي تأمین خوراك کارخانه‌های فولادسازی اميد بسياري به 7 طرح فولادي داشته‌اند، حال اين اميدها در حال تحقق يافتن است.

مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت پس از سفر چین ، گشایش نخستین ال.سی طرح‌های هفتگانه فولادی را اعلام كرده و گفت: با کمک بانک صنعت و معدن، اولین گشایش اعتبار برای مراحل نهایی طرح فولاد سپیددشت در استان چهارمحال و بختیاری انجام‌شده و در روزهای آینده ابلاغ خواهد شد.

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افزود: پس از مذاکرات موفقیت‌آمیزی که با مدیر گروه MCC چین داشتیم، فرآیند تأمین مالی طرح‌های استانی فولاد هموار شد؛ به گونه‌ای که هم‌اینک این شرکت به‌عنوان تأمین‌کننده مالی این طرح‌ها همکاری‌های خود با ایران را از سر گرفته است. گروه سرمایه‌گذاری MCC چین یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری این کشور و جهان در حوزه ذوب فلزات محسوب می‌شود.

کرباسیان با بیان اینکه برای شش طرح دیگر نیز جلساتی طی هفته گذشته در تهران با نمایندگان شرکت‌ها انجام داده‌ایم، گفت: توافق دیگری که با طرف‌های چینی شده مربوط به بخش بیمه است که شرکت بیمه چین (ساینو شور) بیمه طرح‌های استانی فولاد را برعهده‌گرفته است.

وی یادآور شد:‌ حدود 20 روز پیش قرارداد تأمین مالی این پروژه‌ها منعقد شده بود و ما توانستیم با تخفیف مناسبی قرارداد را به مرحله اجرا درآوریم. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در این مذاکرات طرفین توافق کردند همکاری‌های MCC تنها به تأمین مالی طرح‌های استانی فولاد محدود نشود، بلکه این شرکت در پروژه‌های دیگر بخش معدن و صنایع معدنی ایران مشارکت و سرمایه‌گذاری داشته باشد.

وی تصریح کرد: قرار‌داد با شرکت ام.سی.سی چینی نهایی شده و سه ال.سی در بانک سپه با همکاری بانک صنعت، معدن و تجارت به مرحله‌ اجرا درآمده که یکی از ال.سی‌ها گشایش شده است. کرباسیان ابراز امیدواری کرد که شش طرح دیگر نیز هرچه سریع‌تر اجرایی شود. وی گفت: البته در کنار مشکلات متعدد، مشکلات کوچکی در ارتباطات بانکی وجود دارد که امیدواریم هرچه زودتر رفع شود.

رئیس ایمیدرو درباره‌ تأمین اعتبار هفت طرح فولادی گفت: این گشایش در حدود یک میلیارد و 800 میلیون یورو است و گشایش اعتبار برای اولین طرح نشان از عملیاتی شدن این طرح و دیگر طرح‌های فولادی دارد.

قرارداد تأمین مالی پروژه‌های هفتگانه فولاد طی چند سال اخیر به علت نبود توافق بین دو طرف بر سر قیمت‌ها، در رفت‌وبرگشت بود اما با حضور کرباسیان به‌عنوان رئیس هیئت عامل ایمیدرو این مشکل و موضوع بیمه برطرف شد و قراردادهای مذکور به سرانجام رسید. طرح‌های هفتگانه فولاد در استان‌های چهارمحال و بختیاری، ‌خوزستان، ‌خراسان رضوی، ‌خراسان جنوبی،‌ آذربایجان شرقی،‌ کرمان و فارس قرار دارند و از دو بخش آهن اسفنجی و فولادسازی تشکیل‌شده‌اند. توافق جدید بین ایران و چین در گام نخست برای تزریق منابع مالی برای راه‌اندازی بخش آهن اسفنجی است.

همچنين خبر ديگر مربوط به صنعت فولاد كشور اين است كه 156 نفر از نمایندگان مجلس با تحقیق و تفحص از صنعت فولاد کشور موافقت کردند.