هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

به دنبال مسکن اجتماعی

گروه گزارش: وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم از اولین روز کاری‌اش بر اشتباه بودن طرح مسکن مهر پافشاری کرده است. این در حالی است که این طرح بر پایه قانون جامع ساماندهی تولید و عرضه مسکن اجرایی شد، هر چند که بر نحوه اجرای آن انتقادات بسیاری وارد کرده‌اند. متأسفانه هم اکنون مشکلاتی در خصوص مسکن وجود دارد که این مسئله در ساخت‌وساز غیراصولی پروژه‌های مسکن مهر خود را نشان داده و به همین علت دولت یازدهم به دنبال حل مشکلات مسکن و به‌ویژه مسکن مهر در کشور است تا مردم - چه از لحاظ ایمنی و چه از لحاظ برخورداری از مسکن - در وضعیت بهتری قرار گیرند. این دولت بر مبنای همان قانون فوق‌الذکر، طرح مسکن اجتماعی را عرضه کرده که با طرح موضوع افزایش جمعیت کشور، ضروری است بیش‌ازپیش جدی گرفته شود.

گفتنی است؛ طرح مسکن مهر که به‌منظور خانه‌دار شدن دهک‌های ضعیف جامعه طی هفت سال اخیر در حاشیه شهرهای کشور اجرا و در قالب مالکیت 99 ساله به متقاضیان واگذارشده ، اکنون پس از صرف حدود 50 هزار میلیارد تومان اعتبار با کمبود منابع مالی و مشکلات دیگری همچون شهرسازی و نبود امکانات رفاهی و اجتماعی مواجه شده و با توجه به مشکلات مالی که به اقتصاد کشور تحمیل کرده بر اساس تصمیم دولتمردان دولت یازدهم دیگر ادامه نخواهد یافت و فقط واحدهای نیمه‌ساز تکمیل و به متقاضیان تحویل داده می‌شود. مسئولان مسکن کشور طرح‌های دیگری همچون طرح "مسکن اجتماعی" را برای خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه در نظر گرفته‌اند که البته هنوز جزئیات و شرایط آن اعلام نشده است.

طرح جایگزین

بنا به گفته‌های وزیر راه و شهرسازی در مجلس، این وزارتخانه تمامی تعهدات دولت قبلی در خصوص "مسکن مهر" را انجام می‌دهد و مشکلی برای متقاضیانی که ثبت‌نام کرده‌اند، وجود ندارد. علاوه بر آن طرح جدیدی هم از سوی وزارت راه و شهرسازی در مجلس مطرح‌شده که مورد رضایت و موافقت کمیسیون عمران مجلس قرار گرفته است. اما این طرح نیز همانند طرح مسکن مهر نیازمند تأمین منابع مالی از سوی دولت می باشد. این در حالی است که دولت یازدهم با ارائه مستندات علمی و ارقام و اعداد مختلف، اصرار دارد 40 درصد از تورم موجود در جامعه به علت تزریق شدید پول به پروژه‌های مسکن مهر بوده است. با این حساب دولت چگونه می‌تواند هزینه‌های طرح مسکن اجتماعی را تأمین کند؟ انبوه‌سازان برای این سؤال پاسخ دارند.

شیوه‌های تأمین منابع

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان معتقد است: تأمین منابع مالی بزرگ‌ترین مشکل مسکن اجتماعی است که باید از طریق بودجه دولتی یا بخش خصوصی تأمین شود.

ایرج رهبر در این خصوص گفت: درصورتی‌که در بودجه برای تأمین منابع مالی مسکن اجتماعی تسهیلات در نظر گرفته شود این طرح زودتر اجرایی می‌شود، درحالی‌که بخش خصوصی و انبوه‌سازان نیز می‌توانند در تأمین منابع مسکن اجتماعی موثر باشند.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به اینکه جانمایی برای مسکن اجتماعی از دیگر مسائل پیش روی این طرح به شمار می‌رود ، افزود: بازنگری در طرح مسکن مهر، برطرف کردن مشکلات آن و برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند این طرح را هرچه سریع‌تر به نتیجه برساند.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به اینکه مسکن مهر از سال گذشته متوقف شده بود، گفت: از سال گذشته قرارداد جدیدی در مسکن مهر منعقد نشده و واحدهای کمتری به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

رهبر در ادامه با بیان اینکه تکمیل واحدهای نیمه‌تمام مسکن مهر و تحویل آنها به متقاضیان از بزرگ‌ترین اقدامات پیش روی دولت جدید به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: ساماندهی واحدهای نیمه‌تمام مسکن مهر و تکمیل خدمات زیربنایی این واحدها بسیار زمان بر بوده و نیازمند پشتوانه جدی است.

ویژگی‌های طرح‌ جایگزین مسکن مهر

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ورود بخش خصوصی و تأمین اعتبارات مالی برای افزایش عرضه مسکن را مناسب‌ترین طرح جایگزین مسکن مهر دانست و گفت: طرح‌هایی همچون مسکن مهر باید برای همه اقشار جامعه در نظر گرفته شود.

ایرج رهبر با اشاره به اینکه هدف طرح مسکن مهر اقشار متوسط و کم‌درآمد بودند، اظهار کرد: قبل از اجرای طرح‌های بزرگ و هزینه‌بر باید همه جوانب بررسی شود تا همچون طرح مسکن مهر با مشکلات مالی و کارشناسی همراه نشود. وی با اشاره به توقف طرح مسکن مهر گفت: نباید منابع مالی طرح‌های جایگزین مسکن مهر که قرار است برای اقشار کم‌درآمد و متوسط در نظر گرفته شود، همچون طرح قبلی باشد.

به گفته رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان بهتر است تأمین منابع مالی طرح‌های جدید از طریق صندوق توسعه ملی، سازمان ملی زمین و مسکن، صندوق تأمین منابع مالی و جذب سرمایه از سوی بخش خصوصی صورت گیرد.

رهبر معتقد است: در طرح‌های جدید می‌توان با جذب سرمایه بخش خصوصی، اقشار متوسط را نیز هدف قرار داد و عرضه مسکن را بیشتر کرد.

وی با تاکید بر اینکه بهتر است طرح عرضه مسکن برای اقشار متوسط و کم‌درآمد با جذب سرمایه‌گذاری از سوی سرمایه‌داران باشد، گفت: اقشار متوسط در کنار اقشار کم‌درآمد نیز می‌توانند در شرایط مناسب صاحب‌خانه‌ شوند.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان به شهرک‌سازی و انبوه‌سازی مسکن اشاره و اظهار کرد: هزینه شهرک‌سازی‌ و انبوه‌سازی‌ها از صفر تا صد می‌تواند از سوی بخش خصوصی تأمین شود، به گونه‌ای که این نوع ساخت و سازها‌، رقابت بخش خصوصی را برانگیزد و به افزایش عرضه و کیفیت واحدهای ساخته‌شده منجر شود.

رهبر با بیان اینکه طرح جایگزین مسکن مهر باید با افزایش تولید مسکن همراه باشد، افزود: این طرح‌ها می‌تواند به تناسب و قیاس شهرها در شهرهای کوچک و کلان‌شهرها اجرا شود. به گفته رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ایجاد شهرک‌های جدید و انبوه‌سازی‌ها باید با تأمین خدمات همراه باشد، چرا که با ساخت‌وساز انبوه، تدارکات صنفی گرد هم می‌آیند.