تاثیرمزایده‌های ملکی بر گرانی مسکن

شمار نشریه : 171


گروه بازار ساختمان: معمولاً در بازار مزایده املاک و مستغلات، اکثر شرکت‌های میزبان املاک پیشنهادی فروشی خود را با بالاترین نرخ اعلامی متقاضیان به خریداران عرضه می‌کنند، اما در حال حاضر به دلیل رکود سنگین فراگیر شده در بازار املاک و مستغلات، برخی از شرکت‌هایی که از طریق مزایده آمادگی خود را برای عرضه املاکشان اعلام نموده و به طور جدی تصمیم به جذب مشتری دارند، تلاش می‌کنند واسطه‌های بازار مسکن را برای همکاری تشویق کرده و به همین خاطر برای بنگاه‌داران املاک فعال در بازار مسکن پاداشی هم در نظر می‌گیرند. برای مثال یکی از شرکت‌های میزبان مزایده خطاب به مشاوران املاک و افرادی که در زمینه خریدوفروش ملک فعالیت می‌کنند، اظهار کرده است: در صورت معرفی مشتری چنانچه متقاضی در مزایده برنده شود و در فرم تقاضا، مشخصات معرف را ذکر کند، یک درصد از قیمت کل فروش را به‌عنوان کمیسیون به مشاور املاک مربوطه پرداخت خواهد کرد.

حال تصور کنید یک مشاور املاک برای سهم بیشتر سود خود به چه میزان قیمت ملک مورد مزایده را افزایش می‌دهد. اگر چه دراین‌بین مشاوران املاکی نیز هستند که خودشان ملکی را خریداری نموده و آن را به‌عنوان مزایده در جراید آگهی می‌کنند. این موارد هر چند عادی، می‌تواند تأثیر نامناسبی بر بازار ملک داشته باشد.

برای پیگیری این موضوع که مزایده املاک و دخالت مشاوران املاک در آن چه تاثیری می تواند بر قیمت مسکن داشته باشد و اقدامات قانونی در این زمینه چیست، با چند نفر از کارشناسان و مشاوران املاک و رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفتگویی داشته‌ایم که در ادامه می خوانید:

مشاوران تلکه کردن را بلد هستند

حسن یاوری ، کارشناس مسکن با بیان این مطلب که هیچ مشاور املاکی به ضرر خود کار نمی‌کند، گفت: دخالت مشاوران املاک در خریدوفروش مزایده می‌تواند افزایش‌دهنده قیمت ملک باشد زیرا هر مشاور املاکی برای سود بیشتر می‌خواهد این ملک را گران تر بفروشد، در این چند سال اخیر با افزایش قیمت مسکن توانایی مشاوران املاک نیز بالاتر رفته و نقشه‌هایی برای تلکه کردن مردم طرح‌ریزی می‌کنند به گونه‌ای که گاهی در بازار ملک شاهد هستیم که دو مشاور با تبانی هم موجب افزایش قیمت ملکی شده‌اند که با قیمت واقعی آن میلیون‌ها تومان فاصله دارد. اگرچه مسئولان تمام این موارد را می‌دانند اما نمی‌دانم چرا دخالت مشاوران املاک را در مزایده مناسب می‌دانند.

مشاوران املاک کاتالیزور هستند

محمد عظیمی ، کارشناس مسکن با اشاره به اینکه؛ اگر در یک مزایده‌ای مشاور املاکی حضور نداشته باشد، آن مزایده سریع انجام نمی‌گیرد، گفت:مشاوران املاک کاتالیزور یک معامله هستند اگرچه نباید منکر سود فراوان آنها از سهم فروش یک ملک مزایده شده باشیم اما نمی‌توان آنها را از صنعت مسکن و مزایده برکنار کرد به عقیده بنده می‌توانیم با قرار دادن قوانین و مقررات مناسب ، سوداگری مشاوران را کاهش دهیم.

نبود قانون در مزایده

بهار ملکی ، کارشناس مسکن با بیان اینکه باید دست سودا گران را از بازار مزایده نیز قطع کرد، به خبرنگار ما گفت: باید در نظر داشته باشیم بیشتر مزایده‌های تهران و شهرهای بزرگ وسعت زیادی دارند و همین وسعت بسیار می‌تواند زمینه سوداگری نیز ایجاد کند و نه تنها قیمت نامتعارفی بر مورد مزایده بگذارد بلکه قیمت زمین های اطراف ملک مزایده شده را ناخودآگاه افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه؛ مطمئناً هیچ مالکی قبول نمی‌کند همسایه‌اش ، زمین را چند میلیون گران تر بفروشد، خاطرنشان کرد: نبود قانون در مبحث مزایده، نبود سازمان نظارتی دقیق بر مزایده و بالاتر از همه نبود انصاف در بین فروشندگان از عوامل موثر در افزایش قیمت زمین و مسکن است.

مشاوران املاک؛ صاحبان ملک مزایده‌ای

احمد پیرایش ،کارشناس مسکن با بیان این مطلب که بسیاری از مشاوران املاک خود صاحبان ملک مزایده شده هستند گفت: بیشتر مزایده‌های سنگین توسط مشاوران املاک و به قیمت نامتعارفی انجام می‌شود تا نه تنها سود هنگفتی به‌دست بیاورند، بلکه باعث افزایش قیمت زمین های اطراف مزایده نیز شوند.

هر کار سختی تعرفه بالایی هم دارد

ابراهیم زروندی ، مشاور املاک با بیان اینکه هر کار سختی تعرفه بالایی هم دارد، به خبرنگار ما گفت: فروش زمین های متراژ بالا بسیار سخت است، حال اگر ما خریدار مناسبی پیدا کردیم چه اشکالی دارد که پورسانت خوبی نیز داشته باشیم. وی در جواب این سؤال که آیا گران‌فروشی شما باعث گران تر شدن املاک مناطق اطراف مزایده می‌شود، به خبرنگار ما گفت: در واقع ما قیمتی را پیشنهاد نمی‌دهیم، این فروشنده است که صاحب و مالک دارایی خود است و هر قیمتی بفروشد کسی نمی‌تواند بر او خرده بگیرد اگرچه هر چیزی هم قیمتی دارد و در ثانی وقتی خریداری توافق می‌کند یعنی از قیمت مزایده راضی است. وی افزود: اما در مجموع فکر نمی‌کنم یک مزایده به تنهایی موجب افزایش قیمت مسکن شود زیرا افزایش قیمت مسکن دلایل متعددی دارد و در مزایده خلاصه نمی‌شود .

برهم زنندگان بازار مجازات می شوند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با اشاره به اینکه اتحادیه متبوعش با مشاورانی که به گرانی مسکن دامن می‌زنند، برخورد می‌کند،گفت: اتحادیه املاک استان تهران با نظارتی که بر فعالیت مشاوران املاک دارد آماده دریافت انتقادات مردم از برهم زنندگان بازار است.

به گفته عقبایی با مشاوران املاکی که به گرانی‌ها دامن می‌زنند یا موجران و مالکان را تشویق به افزایش قیمتی بیش از قیمت واقعی منطقه‌ای می‌کنند، برخورد می‌شود. همچنین با مشاوران املاکی که برای سودجویی در انعقاد قراردادها تلاش می‌کنند نیز برخورد می‌شود. وی اظهار داشت: در صورت دریافت گزارش بازرسان اتحادیه از تخلفات ، با مشاور املاک متخلف برخورد می‌شود و اتحادیه آمادگی دریافت گزارش‌های مردم از مشاوران املاک را دارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران تاکید کرد: این تخلفات صنفی و سوداگری موجب برهم زدن بازار مسکن می‌شود، بنابراین اقدامات لازم از سوی اتحادیه صورت می‌گیرد. همچنین باید توجه شود که مشاوران مسکن در هر منطقه باید متعادل‌کننده قیمت‌ خریدوفروش ملک در آن منطقه باشند. وی با بیان اینکه مشاوران املاک باید اطلاعات کافی حقوقی و منطقه‌ای داشته باشند، اظهار کرد: مشاوران املاک باید در حوزه سازه، حقوق متعاملین و ملک تخصص داشته باشند تا متعاملین را نسبت به رسیدن قیمت واقعی ملک قانع کنند.

عقبایی ادامه داد: مشاوران املاک می‌توانند با بیان دلایل منطقی، دو طرف معامله را متقاعد کنند تا معامله‌ای بدون مشکل منعقد شود. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه هرگونه تخلف از سوی مشاوران املاک موجب نگرانی میان شهروندان می‌شود و نباید بگذاریم نوسانات قیمت بازار مسکن بدون دلیل ایجاد شود و تأثیرات منفی بر این بازار بگذارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران خاطرنشان کرد:: باید مسکن با سود منطقی خریدوفروش شود که اگر این سود بیش از ۳۰ درصد باشد با سوداگری همراه شده و باید جلوی آن گرفته شود.