هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جیره‌بندی آب منتفی است


در دومین روز نهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و تأسیسات آب و فاضلاب که همزمان با سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی برق برگزار شد، همایشی با حضور روسای آب و فاضلاب کشور در سالن صدف نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد. در خاتمه این همایش کنفرانس خبری در ستاد خبری نمایشگاه با حضور حمیدرضا جانباز رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور، علی‌اصغر قانع معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب و دکتر حمیدرضا تشیعی، معاون نظارت بر بهره‌برداری از آب‌های کشور برگزار شد.

مشکل نقدینگی داریم

حمیدرضا جانباز در خصوص مشکلات نقدینگی در تأمین آب شرب کشور گفت: قیمت تمام‌شده آب کشور به طور متوسط 900 تومان به ازای هر مترمکعب است، اما متوسط هزینه‌ای که از مشترکین خانگی دریافت می‌شود 275 تومان است واز این نظر شرایط سختی در بخش آب شرب کشور به وجود آمده و ما نتوانستیم همزمان با رشد قیمت‌ها از سال 73 قیمت فروش آب را تعدیل کنیم. البته قرار نیست این افزایش یک‌باره اتفاق افتد و بر روی مشترکین فشار بیاید اما تعدیل قیمت آب شرب مصرفی ضرورت اجتناب‌ناپذیری است که باید پذیرفت.

جانباز در پاسخ به سؤالی در مورد افزایش احتمالی تعرفه‌ها پاسخ داد: مجوز افزایش قیمت به استناد قانون هدفمندی یارانه‌ها 38 درصد در سال 92 است؛ اما ازآنجاکه قرار است به‌صورت منسجم در مورد آن تصمیم گرفته شود اما در حال حاضر دستوری در مورد افزایش 38 درصدی نداریم. وی افزود: ما خطوط قرمزی در وزارت نیرو برای خود ترسیم کرده‌ایم و تحت هر شرايطي كيفيت و بهداشت آب آشاميدني را مدنظر قرار مي‌دهيم، از اين نظر هماهنگي خوبي بين وزارت نيرو با وزارت بهداشت وجود دارد و گزارش‌هايي كه از سوي ارگان‌هاي نظارتي وزارت بهداشت اعلام‌شده، حاكي از آن است كه حتي در روستاهاي كشور شاخص مطلوبيت ميكروبي آب بالاي 5/99 درصد است.

مديرعامل سازمان آب و فاضلاب كشور ادامه داد: اتفاقي كه در نتيجه عدم توجه به اقتصاد آب خواهد افتاد اين است كه ما توان پاسخگويي‌مان را در زمان مقرر از دست خواهيم داد زیرا بودجه لازم كه بايستي صرف كارهاي مهم شود را در اختيار نداريم. وي با اشاره به اینکه بازنگری موضوع تعرفه‌هاي آب در دستور کار قرار دارد اما بحث افزايش آب مطرح نيست، تصریح کرد: بنا بر آمارهايي كه در دست داريم متوسط 72 درصد مشتركين خانگي قبض‌ آبي را كه پرداخت مي‌كنند حدود 3800 تومان است و با اين پول نمي‌توان مسائل حوزه آب شرب را حل كرد. وی در پاسخ به سؤالی در مورد مديريت مصرف آب پاسخ داد: حدود 92 درصد مصرف آب كشور در بخش كشاورزي است و تنها حدود 2/6 درصد به مصرف شرب مي‌رسد و بقيه هم در صنعت مصرف مي‌شود و شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور به عنوان متولي توزيع و تأمين آب شرب شهري بر روي همين 2/6 مصرف‌کننده آب متمركز است.

جانباز خاطرنشان کرد: با اتكا به روش هاي جديد تأمين مالي استفاده از سرمايه‌هاي بخش خصوصي در زمينه احداث تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب اتفاقات خوبي افتاده است و سرمايه‌گذاری زيادي در بسياري از استان‌ها كه مشكل كم دارند انجام شده است.

مراجعه براي تفكيك انشعاب

علي‌اصغر قانع، معاون برنامه‌ريزي و توسعه شركت مهندسي آب و فاضلاب نیز در مورد بي‌عدالتي كه در حق بعضي از مشتركين در آپارتمان‌هايي با كنتور مشترك اعمال مي‌شود، پاسخ داد: اگر هر واحد مجتمع آپارتماني اين امكان فني را ايجاد كند كه بتوانيم كنتور مجزا نصب كنيم شركت‌هاي آب و فاضلاب آمادگي انجام اين كار و محاسبه جداگانه هر واحد مصرفي را دارد. وي ادامه داد: مشتركين به شركت‌هاي آب و فاضلاب مراجعه كنند اگر امكان فني وجود داشته باشد بلافاصله اجرا مي‌شود و در غیر اینصورت پيشنهادهايي به مشترك داده‌مي‌شود تا تغييراتي را انجام دهند.

معاون برنامه‌ريزي و توسعه شركت مهندسي آب و فاضلاب اضافه کرد: خوشبختانه در شهرك‌ها و شهرهاي جديد مانند پرند از ابتدا بدون هيچ هزينه اضافي اين اقدام صورت گرفته، اما در آپارتمان‌هاي عموماً قديمي امكانات فني كار از ابتدا تدارك ديده نشد و در چنين جاهايي برای اجراي كنتور مجزا بسته به شرايط هزينه‌اي دريافت مي‌شود.

516 شهر ما دچار تنش آبي هستند

عليرضا تشيعي، سخنران بعدی بود که در مورد شهرهاي كشور كه دچار مشكل آب هستند، گفت: به خاطر تغييرات اقليمي كشور ما وارد سیزدهمین سال خشک‌سالی شده و بسياري از منابع توليد آب به‌ويژه منابع آب سطحي كم شده‌ است وي ادامه داد: بر اساس اطلاعاتي كه از كشور جمع‌آوري کرده‌ایم مجموعاً 15200 ليتر در ثانيه كاهش توليد آب ناشي از تداوم خشک‌سالی داشته‌ايم که اين وضعيت باعث شده مجموعاً 516 شهر ما دچار کم آبي شوند.

معاون نظارت بر بهره‌برداري از آب‌های كشور با بیان اینکه خوشبختانه در تابستان سال گذشته اجازه نداديم در شهرهاي بزرگ و در كلانشهرها قطع آب و برنامه جيره‌بندي اتفاق بيفتد، افزود: الآن در اثر كاهش آب‌هاي سطحي سدهايي داريم كه كمتر از 30 درصد ظرفیتشان پر هستند يا سدهايي هستند كه نسبت به سال گذشته 30 درصد كمبود حجم پیداکرده‌اند.

تشيعي ادامه داد: با تدابير صورت گرفته نزديك 5/1 ماه است جلسات ستاد بحران را شروع کرده‌ایم و در اين جلسات شركت‌هاي آب و فاضلاب مكلف به تنظيم برنامه کوتاه‌مدت برای گذر از وضعيت كم آبي هستند. وي گفت: شهرهايي مثل تهران، همدان، مشهد، اصفهان، شيراز، اراك، يزد، قم، زاهدان و ايلام كلانشهرهايي‌اند كه با مشکل کم آبي روبه رو هستند و شركت‌هاي ما مكلف شده‌اند مديريت آب برنامه‌هاي خود را ارائه دهند.

تشيعي گفت: در حال حاضر چهار شهر در استان‌هاي كرمان، سيستان و بلوچستان و گيلان جیره‌بندي دارند چرا كه به طور اساسي با كمبود آب روبه رو هستند و در نزديكي آنها منبع آب در اختيار نداريم. خوشبختانه در حال حاضر درهيچ‌كدام از شهرهاي بزرگ و كلانشهرها نوبت‌بندي نداريم. ما امسال از اردیبهشت‌ماه جلسات مديريت بحران آب را تشکیل داده و اميدواريم در فصل سرما با كمبود آب برخورد نكنيم البته اين امر مستلزم اين است که مردم الگوي مصرف را رعایت کنند.

جیره‌بندی منتفي است

در ادامه نشست خبري، محمد پرورش مديرعامل آب و فاضلاب تهران در جمع خبرنگاران گفت: تحليل ما اين بود كه سه‌ ماهه سوم به دلیل بارندگي وضعیت خوبی نداریم و بايد براي سه ماهه چهارم برنامه‌ريزي كنيم. اكنون آب‌رساني به تهران از 4 سد صورت مي‌گيرد و اميدواريم در سه تا چهار ماه آينده سد ماملو هم به آنها اضافه شود. وی افزود: در حال حاضر به‌طور متوسط مخازن سدها 53 درصد كاهش داشته و اين روند روزبه‌روز بدتر مي‌شود. كاهش مخازن سد لتيان و لار 65 و 70 درصد بوده و بايد برنامه‌ريزي كنيم تا زحمتي براي مردم ايجاد نشود. از سه ماه قبل كارهايي انجام‌شده که قسمتي از آن فيزيكي و اجرايي است و قسمتي ديگر در حوزه مديريت مصرف، نيازمند مشاركت مردم است.

وي ادامه داد: جیره‌بندی آب در بدترين سناريوهاي ما هم ديده نشده است مگر اينكه شرايط ويژه‌اي اتفاق بيفتد كه در برنامه‌ها نباشد. جيره‌بندي منتفي است و ما همه موارد را بدبينانه تا آخر سال ديده‌ايم و سناريو تعيين كرده‌ايم، نمي‌گذاريم مخازن آبي ما از دست برود.

پرورش در پایان افزود: اخطار براي انشعابات پرمصرف به‌دست مردم رسيده و براي اخطار قطع آب مشتركين پرمصرف هم اطلاع‌رساني مي‌كنيم و نسبت به قطع آنها اقدام خواهيم كرد كه تدابير لازم در هماهنگي با دستگاه‌هاي مربوطه انديشيده شده است.