نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هوشمندسازي و تنبلي

ممکن است شما هم مانند بسیاری از شهروندان سال‌ها در منزلی سکونت داشته باشید که امکانات بسیار معمولی دارد و حالا تصمیم گرفته‌اید با بهره‌گیری از ابزارهاي موثر تكنولوژي از اتلاف فراوان انرژي بكاهيد و در كنار آن ضريب ايمني و بهره‌وري خانه خود را بالا ببريد و از اين طريق آسايش خود را تضمين كنيد. اجراي همه اين موارد در قالب هوشمندکردن ساختمان امکان‌پذیر است.

هوشمندسازي چيست؟

سیستم‌های هوشمند تجهیزاتی بر مبناي کنترل‌های کامپیوتری هستند و کارکرد آنها با سیستم‌های متعارف متفاوت است در این سیستم تجهیزات بر اساس تبادل اطلاعات با یکدیگر عمل كرده و كاركرد انواع وسايل تاسيساتي را در كنترل واحد مركزي قرار دارد.

 مهندس ابراهیم آقایی، کارشناس الکترونیک با بیان این مطلب می‌گوید:«اگر یک سنسور، بروز مشكلي را در تاسيسات خانه احساس کرد، اطلاعات آن را به عملگر مربوطه که برای این کار طراحی شده ارسال می‌کند و سیستم عملگرا بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده فرمانی را اجرا می‌کند. روشن و خاموش كردن لامپ‌ها، قطع جريان گاز و... از اين جمله هستند. اما برای اینکه تجهیزات داخل ساختمان بتوانند اطلاعات داده شده را تفسیر کنند باید از یک زبان و پروتکل مشترک استفاده کنند که نیازمند برنامه‌ريزي‌هاي استاندارد و از قبل تعيين شده براي تجهيزات است. اين كار از طريق طراحي نرم‌افزارهاي تاسيساتي امكان‌پذير مي‌شود

دشواري كار، برآورد هزينه‌ها

با مطالعه اين موارد شايد شما هم هوشمندسازی واحدهای مسکونی علاقه‌مند شده باشيد و در پي چگونگي اجرا و استفاده از تجهيزات مورد نظر باشيد. ولي بايد خدمت شما عرض كنيم؛ هوشمندسازي ساختمان به همين راحتي نيست.

اگرچه هوشمندسازی نياز مبرم خانه‌هاي امروزي است اما بايد هزینه‌های بالای اين كار را هم در نظر گرفت. براي خانه‌هاي قديمي و معمولي اين كار زمانبر و نیازمند بازسازی منزل است زيرا کابل‌کشی سیستم هوشمند با سیستم‌های متعارف در ساختمان‌ها بسیار متفاوت است. حال اگر از آن دسته افرادی هستید که مایل به تخریب و بازسازی منزل خود هستید باید سیم‌کشی‌های جدید را به صورت رو کار انجام دهید که این کار نمای زشتی به ساختمان می‌دهد و در خانه‌های مسکونی توصیه نمی‌شود به همین دلیل است که هوشمندسازی کمتر براي خانه‌های ساخته شده انجام می‌شود مگر اینکه از تجهیزات بی‌سیم (آن هم به صورت محدود) استفاده شود.

مهندس آقایی، در اين خصوص توضيح مي‌دهد:«یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای هوشمندسازی ساختمان، انتخاب یک سیستم مناسب است. تنوع این سیستم‌ها در بازار از یک طرف، ورود تکنولوژی‌هاي جديد به بازار ایران و عدم شناخت مشتریان از طرفی دیگر، باعث سر در گمی انتخاب یک سیستم هوشمند می‌شود. براي اين منظور استفاده از كارشناسان متخصص بسيار ضروري است. آنها ضمن بررسي و معرفي تمام جوانب كار، بهترين و به‌صرفه‌ترين راهكار ممكن را پيشنهاد خواهند داد.»  به اين ترتيب هوشمندسازی خانه‌های ساخته شده با دشواري‌هاي زيادي مواجه است مگر اینکه بازسازی کامل صورت گیرد اما در صورتی که مایل به بازسازی و هوشمندسازی خانه فعلي خود باشيد بهتر است بدانيد؛ هزینه هوشمندسازی تقریباً برابر هزینه ساخت یک خانه خواهد بود یعنی متری حداقل 100 هزار تومان!

هوشمندسازي خوب يا بد؟

در این نکته که استفاده از آخرین فناوری‌ها و تکنولوژی نوين کاری پسندیده است شکی نیست، اما بايد عوارض جانبي اين كار را هم در نظر گرفت؛ تنبلي و عدم تحرك جسماني يكي از عوارض مهم استفاده از  تكنولوژي‌هاي نوين است كه  يكي از عوامل بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي  محسوب مي‌شود.

زمانی نه چندان دور افراد برای انجام هر کاری از نیروی بدنی استفاده می‌کردند. به عنوان مثال؛ برای باز و بسته کردن درهای منزل یا پارکینگ و یا روشن و خاموش کردن تلویزیون و ضبط حداقل از جاي خود بلند می‌‌شدند. اما با ورود انواع لوازم كنترل از راه دور، تحرك افراد محدودتر شده‌ است و اغلب اين كارها با تجهيزات الكترونيكي و از راه دور امكان‌پذير شده‌اند. همه اينها در ظاهر كم كردن زحمت مصرف‌كنندگان است ولي باطن چيز ديگري را نشان مي‌هد. این اتفاق خوبی نیست و هر روز که می‌گذرد تنبل‌تر می‌شویم و دایره حرکتی‌مان تنگ‌تر می‌شود حتي ممكن است آينده خودمان را هم به خطر بيندازيم. با تمام اين اوصاف کسی نمي‌تواند جلوي پيشرفت علم و تکنولوژی را بگيرد چرا كه استفاده از تجهيزات مدرن جزئي از زندگي انسان امروزي است. فقط گاهي اوقات برای شادي‌ها و مهرباني‌هاي صادقانه گذشته دلتنگ مي‌شويم، زماني كه هنوز از تكنولوژي مدرن امروزي خبري نبود. براي قضاوت بهتر در اين زمينه بايد به انتظار  آينده بنشينيم، فقط همین...!