هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خدمات فني و مهندسي صادر مي‌كنيم


رضاگلین شریف دینی

دوازدهمين نمایشگاه بین‌المللی تأسیسات در هواي دلپذير پاييزي با مشارکت ده‌ها شرکت داخلی و خارجی و استقبال صدها بازديدكننده ايراني در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، در این نمایشگاه بیش از 500 شرکت تأسیساتی به مدت چهار روز(25 تا 28 مهرماه) جدیدترین دستاوردها و تولیدات خود را در پنج بخش عرضه کردند.

انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی شامل؛ سردخانه، چیلر، برج خنک‌کننده و فن‌کوئل و انواع دیگ، مشعل، رادیاتور و پکیج در كنار انواع شیرآلات، لوله و اتصالات، پمپ و فیلتر، رسوب‌زداها، شیرهای برقی، انواع تابلو برق، لوازم و تجهیزات کنترل ایمنی، عایق‌ها، مواد اولیه فلزی و غیرفلزی و... از جمله تجهيزاتي بودند كه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

به لحاظ آماري دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي تأسیسات نسبت به سال‌هاي گذشته رشد چشمگيري داشت؛ حضور 400 شركت داخلي و 120 شركت خارجي در فضايي به مساحت 31 هزار مترمربع از ويژگي‌هاي بارز نمايشگاه امسال بود. ضمن اينكه هشت هیئت تجاری و بازرگانی از کشورهای؛ عراق، افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان در محل نمایشگاه حضور يافتند.

آشنایی با جديدترين تولیدات و پیشرفت‌های این حوزه، تبادل اطلاعات دانش فنی و فناوریِ روز،با مشارکت‌کنندگان و متخصصان، آشنایی بازدیدکنندگان با آخرین دستاوردهای عرضه‌شده در بخش سیستم‌های گرمایش و سرمایش، ایجاد ارتباط مستقیم میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری اشتغال‌زایی، بازاریابی و توسعه صادرات مهم‌ترین اهداف برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی تأسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی به شمار مي‌رفت.

شایان‌ذکر است؛ مهندس ايرج رهبر، رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان، شاخص‌ترين ميهمان مراسم افتتاحيه بود كه به همراه دکتر كاظم اكبرپور، مديرعامل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران در نمايشگاه حضور يافت.

ساختمان بدون تأسیسات معنا ندارد

«ايران از لحاظ خدمات فني و مهندسي و ساخت و ساز در رده‌هاي اول تا سوم جهان قرار دارد به همين دليل ما در طول سال شاهد برگزاري نمايشگاه‌هاي مختلفي در بخش مسكن و ساختمان هستيم و در استفاده از تكنولوژي‌هاي نوين ساخت و ساز و سيستم‌هاي تاسيساتي پيشرفت‌هاي قابل توجهي داريم.»

رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: در 10 سال اخير از نظر تعداد ساخت و سازها(ساخت مسكن اجتماعي، خانه‌هاي ارزان‌قیمت) و استفاده از تأسیسات سرمايشي، گرمايشي و بهداشتي بيشترين رونق را شاهد بوده‌ايم. اكنون مي‌توانيم ادعا كنيم كه در توليد تجهيزات سرمايشي و گرمايشي و تهويه مطبوع به استقلال رسيده‌ايم.

ايرج رهبر افزود: در سال‌هاي اخير صدور خدمات فني و مهندسي به خارج از كشور در دستور كار قرارگرفته و به كشورهاي منطقه و حتي اروپا صادرات داريم. ضمن اينكه در كشورهاي آسياي ميانه سرمايه‌گذاران و انبوه‌سازان ايراني حضور فعال دارند. ما اكنون در جهان رتبه سوم را داريم و در بين كشورهاي منطقه جزو كارآفرينان صنعت ساختمان و تأسیسات هستيم.

وي با اشاره به تأثیر نمايشگاه تأسیسات در بهبود كيفيت ساخت‌وساز كشور اظهار داشت: بخش عمده كار ساخت‌وساز با مسائل تأسیساتی مرتبط است و تجهيزاتي هم كه در نمايشگاه ارائه مي‌شود بيشتر در بخش ساخت‌وساز به‌كار گرفته مي‌شوند كه مصرف كننده عمده آنها انبوه‌سازان هستند.

رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان تصريح كرد: موضوعي كه ساختمان‌هاي كشور به طور دائم با آن درگير هستند، تأسیسات مكانيكي و الكترونيك شامل سرمايشي و گرمايشي، حفاظتي و ايمني است. خوشبختانه پيشرفت‌هاي خوبي داشتيم و توليدكننده‌هاي ما در بخش تأسیسات ساختماني جايگاه قابل‌توجهی پيدا كرده‌اند بنابراين مي‌توانيم خدمات فني و مهندسي را صادر كنيم.

رهبر گفت: ساختمان بدون تأسیسات معنا ندارد. لازم است انبوه‌سازان كشور از تأسیسات نوين و بهينه استفاده كنند و با تكنولوژي‌هاي نوين آشنا شوند. براي بررسي كيفيت و قيمت سيستم‌هاي تأسیساتی و تجهيزات مربوطه، بهترين مكان نمايشگاه تأسیسات است.

وي افزود: عمده مصرف‌كنندگان لوازم تأسیساتی انبوه‌سازان هستند و اكنون در ساخت و سازهاي بزرگ كشور بيشتر از سيستم‌هاي تأسیساتی ايراني استفاده مي‌شود و محصولات خارجي جايگاهي ندارند. مگر در جاهايي كه محصول ايراني موجود نباشد يا بخواهند «مدرن‌سازي» كنند. ما معتقديم محصول ايراني از بسياري جهات مشابه محصولات خارجي بوده و حتي بهتر هم هست.

رهبر تاكيد كرد: لازم است انبوه‌سازان مراودات بيشتري با توليدكنندگان داشته باشند تا كالاهاي ايراني بيشتري در ساختمان‌هاي كشور استفاده شود. از طرف ديگر، اگر مي‌خواهند از محصولات تأسیساتی ايراني و خارجي اطمينان حاصل كنند لزوماً بايد در نمايشگاه تأسیسات شركت نمايند تا در يك جمع مشترك و در يك فرصت كوتاه به اطلاعات جديد دسترسي پيدا كنند. خوشبختانه شركت‌هاي ايراني رقابت خوبي با شركت‌هاي خارجي دارند كه در نهايت يك محصول باکیفیت با برند و قيمت مناسب‌تري در اختيار انبوه‌سازان قرار خواهد گرفت.

رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان اظهار داشت: كشورهاي همسايه خواهان حضور انبوه‌سازان ايراني هستند ولي در سال‌هاي گذشته به دليل برخي مشكلات نتوانستيم آن طور كه شايسته است در ساختمان‌سازي اين كشورها حضور فعال داشته باشيم. از طرف ديگر با توجه به اينكه ما در بخش صدور خدمات فني و مهندسي در ابتداي راه هستيم بنابراين بايد تلاش كنيم ضمن حضور در بازارهاي خارجي براي كشور ارزآوري داشته باشيم و فرهنگ غني كشور خودمان را به دنيا معرفي كنيم.

نمايشگاه محل تعامل و تبادل اطلاعات فني است

«نمايشگاه بين‌المللي و تخصصي تاسيسات يكي از شعبات دانشگاه عمومي صنعت است كه آخرين فناوري‌هاي صنعتي در آنجا به نمايش گذاشته مي‌شود و هدف از برگزاري آن آشنايي مهندسان، مخاطبان و ذي‌نفعان با سه گروه كالايي شامل؛ تجهيزات ساختمان، تجهيزات برودتي و حرارتي و همچنين استفاده از آخرين علوم و دانشي است كه در سال‌هاي اخير به دست آمده است.»

كاظم اكبرپور، مديرعامل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي كشور در آيين افتتاحيه دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي تأسیسات ضمن بيان اين مطلب گفت: 12 سال پيش اين نمايشگاه از نمايشگاه عمومي صنعت جداشده و به صورت مستقل برگزار مي‌شود و در حال حاضر به عنوان بزرگ‌ترین نمايشگاه بين‌المللي و تخصصي خاورميانه مطرح است.

وي با اشاره به اينكه دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي تأسیسات از بهترين نمايشگاه‌هايی است كه در سال‌هاي اخير برگزارشده، افزود: از خصوصيات بارز اين نمايشگاه استفاده شركت‌ها از تكنولوژي‌هاي برتر و دانش‌بنيان است. خوشبختانه صنعتگران ايراني در زمينه توليد تجهيزات صنعتي جزو نوآوران دنيا محسوب مي‌شوند و ما در صنايع نوين و توسعه شركت‌هاي دانش‌بنيان در دنيا حرف‌هاي زيادي براي گفتن داريم.

اكبرپور تصريح كرد: نمايشگاه محل تعامل و تبادل اطلاعات فني است كه آخرين دستاوردهاي علمي صنعتگران و دانشمندان جوان به نمايش گذاشته مي‌شود و با توجه به روند روبه رشد توليد ساختمان و درخواست‌هايی كه براي توليد مسكن وجود دارد،مي‌توانيم بگوييم؛ نمايشگاه يك نقطه عطف براي توليد علم و صادرات فناوري است.

در منطقه بي‌نظير هستيم

«نمايشگاه تاسيسات در سال‌هاي گذشته به بهترين شكل ممكن تاثيرگذاري خود را در حوزه صنعت و ساختمان نشان داده و شركت‌ها تلاش مي‌كنند بهترين محصولات و آخرين فناوري‌هاي خود را در نمايشگاه عرضه كنند.»

عبدالكريم جلالي، رئيس دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي تأسیسات در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: حدود 400 شركت‌كننده داخلي و 125 شركت‌كننده خارجي در نمايشگاه حضور پيدا كردند كه اتفاق بسيار خوبي است و ما توانستيم در چهار سال اخير به عنوان بزرگ‌ترین نمايشگاه خاورميانه مطرح شويم. ضمن اينكه، فضاي تحت پوشش و استقبال بي‌سابقه از نمايشگاه تأسیسات نشان داد فاصله معناداري با نمايشگاه‌هاي منطقه داريم و به عنوان يكي از نمايشگاه‌هاي صاحب‌نام دنيا مطرح‌ هستيم.

جلالي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به اعمال تحريم‌ها عليه ايران گفت: همواره تحريم‌ها در بخش صنعت تأثیرگذار بوده و نمايشگاه تأسیسات هم از اين قاعده مستثني نيست ولي در مقايسه با سال‌هاي گذشته در نمايشگاه امسال تأثیرات كمتري را شاهد بوديم. كما اينكه تعداد شركت‌هاي خارجي در نمايشگاه تأسیسات نسبت به سال‌هاي گذشته رشد چشمگيري داشته است.

وي افزود: خوشبختانه فضاي مناسبي فراهم‌شده تا شركت‌هاي خارجي در كنار شركت‌هاي ايراني ضمن معرفي كالاها به رقابت عادلانه بپردازند و اين موج تأثیرگذار در كشورهاي صاحبِ صنعت تأسیسات ايجاد شده است. ما حتي از سوي شركت‌هاي آمريكايي براي حضور در نمايشگاه امسال پيشنهاد داشتيم.

رئيس دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي تأسیسات در پايان خاطرنشان كرد: ما در نمايشگاه امسال نسبت به سال‌هاي گذشته از رشد كيفي برخوردار بوديم و بيش از 50 درصد شركت‌هاي حاضر محصولات جديدي ارائه كرده‌اند و اين موضوع نشان مي‌دهد كه صنعتگران تأسیساتی با علم روز حركت کرده و محصولات خود را با تكنولوژي‌هاي روز دنيا تطبيق داده‌اند. همه اينها نشان‌دهنده پويايي صنعت تأسیسات و آينده روشن آن است. اميدواريم ضمن تداوم اين روند در سال‌هاي آينده شاهد حضور بيشتر صنعتگران و سرمايه‌گذاران كشورهاي خارجي در ايران باشيم.