هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عطاری در مقبره بوعلی سینا


آرامگاه بو علی سینا، فیلسوف شهیر شرق، این روزها حال و روز خوشی ندارد. از یک سو سقف آن دچار رطوبت زدگی شده و از سوی دیگر دور تا دور آن را فروشگاه انواع و اقسام داروهای گیاهی فرا گرفته است. این داروها از انواع جوشانده‌ها شروع می‌شود و حتی به داروهای تقویت جنسی هم می‌رسد. فروشنده‌ها برای اینکه کار و کاسبی شان بگیرد، تصاویر و تبلیغات کالاهای خود را به در و دیوار مقبره می‌چسبانند.

یک روز خبر از تجمع معتادان و موادفروشان در کنار آرامگاه به گوش می‌رسد، روز دیگر کتابخانه و کتاب‌فروشی آن را تعطیل می‌کنند و به جای آن دارو گیاهی و جوشانده می‌فروشند و تصاویر و تبلیغات داروها را به صحن مقبره می‌چسبانند؛ گویی مقبره بوعلی سینا عطاری شده است.

گاهی هم به بهانه‌های مختلف مراسمی برگزار می‌شود و صدها نفر به روی بام آرامگاه بوعلی می روند؛ اقدامی که کارشناسان میراث می‌گویند ؛ نتیجه‌ای جز تخریب بام ندارد. از طرف دیگر اقدامی هم برای بخش‌های رطوبت زده سقف آرامگاه انجام نمی‌شود.

مهدی به‌خیال، دوستدار میراث فرهنگی و پژوهشگر درباره وضعیت آرامگاه می‌گوید: «سنگ مزار بو‌علی در گذشته دارای محفظه شیشه‌ای بوده و اطراف آن شش سنگ استوانه‌ای نصب شده بود، اما در یک سال گذشته محفظه آن برداشته‌شده و به جای آن چند گلدان پلاستیکی روزنامه پیچی شده گذاشته‌اند درحالی‌که کسی حق دخالت در بناهای تاریخی را ندارد و مشخص نیست که میراث فرهنگی به چه دلیلی چنین اقدامی کرده است؟ وی می‌افزاید: دور مقبره بوعلی را نرده آهنی کشیده و این دخل و تصرف باعث آزرده شدن شهروندان شده است .

این دوستدار میراث فرهنگی و پژوهشگر ادامه می‌دهد: در کنار ورودی آرامگاه که سال‌ها کتاب‌فروشی بود ، بهتر است کتاب‌های بوعلی سینا و در نهایت کتاب‌های طبی معتبر در اولویت فروش باشد اما متأسفانه به مغازه عطاری تبدیل شده است. به خیال خاطرنشان می‌کند: فروش دارو گیاهی در همدان سابقه طولانی دارد و خانواده حکیم خسروی همچنان فعال هستند و بهتر این است که سازمان میراث فرهنگی در دفترچه راهنماهای گردشگری اسامی این خانواده‌ها را بگنجاند.

این پژوهشگر در ادامه می‌گوید: فروش داروی گیاهی در این جا سوءاستفاده از جایگاه علمی بوعلی است و مقام بوعلی را بهانه قرار داده‌اند تا عطاری کنند. در نمایشگاه‌هایی که در این مکان برگزار می‌شود کتاب‌های طبی عامه‌پسند ، جنسی زناشویی ، طالع بینی، فال و ... می‌فروشند و آرامگاه بوعلی محل کسب‌وکار آنان شده است.