هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اتاق نشیمن دوست داشتنی


 الهام محمودی- مترجم

گاهی شما برای تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن اندکی به خود سخت می گیرید، اما یک نگاه اجمالی در طول پنج دقیقه به این مقاله ، نظر شما را دگرگون خواهد کرد.

اتاق نشیمن در نگاه اول

اتاق نشیمن شما جایی است که شما و دوستان و اعضای خانواده در آنجا با یکدیگر ملاقات می‌کنید. بنابراین شما باید برای خلق یک محیط آرام و دلپذیر تلاش خاصی داشته باشید.اتاق نشیمن معمولاً اولین مکانی است که هنگام ورود به آپارتمان در تیررس نگاه همگان است و حتی می‌تواند سایر عملکردهای دکوراتیو شما را در فضاهای دیگری همچون اتاق‌خواب، اتاق مطالعه و یا حتی فنگ شویی، به رخ بکشد.

با نگاهی عمیق به اتاق نشیمن خود خواهید توانست ایده‌های منحصر به فردی در آن خلق کنید. اگر نگاه خلاقانه‌ای در طراحی یا دکوراسیون ندارید به شما توصیه می‌کنیم که از ایده‌های الهام‌بخش موجود در بسیاری از کتب دکوراسیون و همچنین مجلات منطبق با این موضوع استفاده کنید.

خلاقیت در تزیین اتاق نشیمن

چه رنگ‌هایی را دوست دارید؟ تیره یا روشن؟ آرام یا انرژی‌بخش؟ برای طراحی دیوارها و سطوح چه ساختاری را می‌پسندید؟ مدرن یا سنتی؟

يك پالت رنگي خنثي، اولين منبع مشترك بين سبك سنتي و مدرن است و اين بهترين نقطه براي شروع است. تعداد رنگ‌هاي خنثي را در دكوراسيون سنتي خود افزايش دهيد. فلزهای موجود در دكوراسيون و همين‌طور كف‌پوش چوبي خانه خود را پوليش كنيد. براي طرح پارچه‌ها در دكوراسيون سنتي نوين، از طرح‌هاي مشترك بين دو سبك مدرن و سنتي استفاده كنيد. براي نمونه: طرح‌هاي هندسي را در دكوراسيون سنتي استفاده كنيد تا بيشتر جلوه مدرن به خود بگيرد.

دکوراسیون سنتی

استفاده از دکوراسیون سنتی به طور عمومی محیط را رسمی و تصنعی جلوه می‌دهد، اگرچه حس جاودانگی در آن موج می زند. استفاده از اشیای قدیمی و باستانی، نشیمن های خاص و رنگ‌های آرام و مفهومی به این محیط حال و هوایی خاص می‌بخشد. اگرچه تاکید می‌شود که داشتن چنین اتاق نشیمنی در عین جذابیتِ بسیار در آن، گاه بسیار راحت و صمیمی است.در چنین محیطی شما با نصب تابلوهای نقاشی و یا عکس‌های یادگاری از اشخاص بر زیبایی آن خواهید افزود. اتاق نشیمن سنتی حس خونسردی را در کنار احساس اندیشمندی، به مهمانان خود القا می کند.

سبك سنتي نوين نیز كه عبارتي متناقض به نظر مي‌رسد، در حقيقت ادغام قديم و جديد براي داشتن يك زندگي كلاسيك اما جديد است كه در آن‌، هم جذابيت‌هاي سبك سنتي به چشم مي‌خورد و هم راحتي و سادگي سبك مدرن.

ظرافت در دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن با سبک‌های معاصر بر فضاهای داخلی و ایجاد محیط‌هایی چندبعدی و تعامل بین رنگ‌ها، اثرهای هنری، با ساختار مبلمان و دیگر متعلقات منزل، تاکید دارد. در این سبک از رنگ‌های خالص و بدون ترکیب برای سطوح استفاده می‌شود، اگرچه استفاده از اشکال هندسی بر دیوارها وقار هنرمندانه‌ای را به آن می‌افزاید و نگاه بیننده را صیقل می‌بخشد. در دکوراسیون معاصر، لوازمات و عناصر صنعتی اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر اِلمان‌های دست ساز دارا می باشند و جایگاه متعلقات ساده منزل، امروزه در طراحی مدرن غایب است.

آمیختگی‌های آرام ظاهری

ترکیب و ادغام رنگ‌ها و هارمونی موجود بین مبلمان و متعلقات دیگر منزل، ممکن است یکی از دغدغه‌های شما در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن باشد. در هر صورت، بهترین طراحی برای داشتن اتاق نشیمنی راحت و جذاب شامل دو یا سه فاکتور است که اصولاً برگرفته از رنگ‌ها و اسباب و لوازمات منزلتان می‌باشد. يكي از راه‌های خوب براي ادغام سبک مدرن و سنتی، استفاده از فلزات صاف و صيقلي در دكوراسيون است كه دكوراسيون سنتی را به سبكی مدرن و نوین تبديل می‌سازد.

بایدها و نبایدها در خلق جذابیت

بایدها:

- استفاده از منابع و مجلات مربوط به دکوراسیون برای الهام گرفتن از آنها.

- برای افزایش جذابیت اتاق نشیمن خود مبلمان هایی با سایزهای مختلف را در آن داشته باشید و با این شیوه یک محیط صمیمانه و راحت را برای خود و دیگران خلق کنید.

- از آباژورهای جدید و به‌روز استفاده کنید و انواع قدیمی آن را با مدل های جدید جایگزین کنید. چیدمان آباژورها در اتاق نشیمن اگر با قاعده صورت گیرد، ظاهری رمانتیک و جذاب را برای نشیمن شما به ارمغان خواهد آورد.

- در انتخاب پرده‌ها نیز تا آنجا که بودجه شما اجازه می‌دهد دقت لازم را به خرج دهید، زیرا جزئی، جداناپذیر از دکوراسیون شماست و توجه داشته باشید که اندازه‌های آن نیز باید کاملاً متناسب با پنجره‌ها باشد.

نبایدها:

- هیچ‌گاه از یک صندلی جداگانه برای پذیرایی از مهمان‌هایتان استفاده نکنید، زیرا احساس نامساعدی برای آنان در پی خواهد داشت. به جای آن استفاده از مبلمان‌های گروهی و کاناپه‌ها در این فضا مناسب است.

- به افکار دیگران در رابطه با سبک دکوراسیون خود اهمیت ندهید، اینجا آپارتمان شماست و این شما هستید که در آن زندگی می‌کنید.

- در انتخاب رنگ‌ها و بسیاری از طرح‌ها و الگوها دقیق باشید، شاید تا مدت‌ها نتوانید آن را تغییر دهید.

محیط صميمي و دوست‌داشتنی

اتاق نشيمن بايد از نظر رنگ، نور و چيدمان از اولويت برخوردار باشد، بنابراين بايد تمام اعضاي خانواده درباره نشيمن تصميم بگيرند تا فضايي ايجاد کنند که آن را دوست داشته باشند، توصيه دکوراتیوها اين است که براي نشيمن از رنگ گرم استفاده شود منظور از رنگ گرم قرمز نيست، بلکه دايره و چرخه رنگ گرم است مثلاً سفيدي که کمي زرد در آن وجود دارد يا سبز که شادی‌بخش است. منظور اين است که فضايي صميمي و دوست‌داشتنی ايجاد کنيم. قرار نيست کسي در نشيمن بخوابد، بايد آن قدر نشاط در آن وجود داشته باشد که همه با راحتي و علاقه با هم صحبت کنند.