هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هدیه صنعت خودرو به صنعت ساختمان


گروه ساخت‌وساز: مشکلات زیست‌محیطی یکی از مواردی است که همواره دغدغه مسئولان و دوستداران محیط‌زیست بوده و هست و تولید محصولاتی که با طبیعت سازگار باشند و به اصطلاح دوستدار طبیعت خوانده می‌شود راه‌حلی است كه نیاز آن درک شده است. عایق‌های صوتی یکی از محصولاتی است که به منظور جلوگیری از آلودگی‌های صوتی طراحی و تولید شده است. متن زیر گفتگو با آرش محبی‌نژاد مدیرعامل شرکت پروزن، تولیدکننده عایق صوتی با پیام ساختمان عنوان کرده است .

پیام ساختمان: در مورد شرکت و محصولات آن توضیحاتی بیان کنید؟

شرکت پروزن محصول مشارکت سهام‌داران ایرانی و اسپانیایی است که پروتکل تأسیس آن سال 1381 در زمان سفر رئیس‌جمهور وقت ایران امضا شد. این شرکت با سرمایه‌گذاری، انتقال دانش فنی شرکت پروتاسای اسپانیا و با هدف تولید انواع لایه‌های سنگین پلیمری و نمدهای صنعتی تأسیس گردید.

پیام ساختمان: شرکت پروزن تحت نمایندگی شرکت اسپانیایی است یا تحت لیسانس آن؟

ما تحت لیسانس آنها هستیم که از نمایندگی فراتر است، در واقع تمامی محصولات در داخل کشور تولید می‌شود و از ابتدای کارِ کارخانه حتی یک کیلوگرم مواد تولیدی اسپانیایی یا سایر کشورها را وارد نکرده‌ایم و توانسته‌ایم 40 درصد محصولاتمان را به خارج از کشور صادر کنیم. آنها تنها سهامدار هستند و ما از علامت تجاری آنها استفاده می‌کنیم. قبل از تحریم‌ها به 14 کشور صادرات داشته‌ایم اما متأسفانه به دلیل تحریم‌ها صادرات ما کم شد و اکنون به کشورهای کره جنوبی، ترکیه و چین صادرات داریم، گرچه در ترکیه محصولات ما باواسطه، دوباره به اروپا صادر می‌شود ولی به نام محصول ترکیه‌ای و با هزینه‌های بیشتر که توان رقابتی ما را کم کرده است. البته هم‌اکنون که فضای ارتباطات بیشتر شده و گشایش‌هایی صورت گرفته طرف‌های اروپایی و کانادایی ما خواستار از سر گیری مراودات هستند.

پیام ساختمان: چه نوع محصولاتی را تولید می‌کنید؟

محصولات ما در دو بخش عایق صوتی و جاذب صوتی دسته‌بندی می‌شوند. همچنین برای اولین بار ما محصولی ترکیبی ارائه داده‌ایم که هم جاذب و هم عایق صوت باشد. بیشتر محصولاتِ موجود در بازار ایران جاذب صوتی هستند، اما لایه‌های سنگین پلیمری ما به دلیل چگالی وزنی بالاتری که نسبت به محصولات مشابه پلیمری دارند، عایق صوت‌ نیز هستند. اخیراً با همکاری مرکز تحقیقات مسکن کشور روشی برای حذف صدای کوبه‌ای کف از طریق اجرای کف شناور ابداع کرده‌ایم که نتیجه تست‌های اولیه بسیار رضایت‌بخش بود. ما چهار محصول برای کف شناور داریم و به نسبت درصدی که می‌خواهیم افت صدا داشته باشیم از آن استفاده می‌کنیم. محصولات ما یعنی هم لایه‌های سنگین و هم نمدهای صنعتی در صنعت خودروسازی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع این هدیه‌ صنعت خودروسازی به ساختمان بود، چرا که در خودرو استانداردهای صوتی و حرارتی به مراتب سختگیرانه‌تر است. می‌توانم ادعا کنم که در صنعت ساختمان محصولات ما بی‌رقیب است.

پیام ساختمان: مزیت‌های محصولات شما نسبت به نمونه‌های موجود در بازار چیست؟

تمامی محصولات ما دوستدار طبیعت هستند چرا که از تار و پود بازیافت شده از لباس‌ها و مخصوصاً پارچه‌های جین استفاده می‌شود. حتی برای کارگرانی که محصول را در وسط دیوار کار می‌گذارند هیچ‌گونه مشکل تنفسی و یا پوستی ایجاد نمی‌کند . این محصول مانند محصولات دیگر نیست که سیلیس داشته باشد، یا اثرات جانبی بر روی پوست داشته باشد. محصولات ما می‌تواند به تناسب تا 23 دسی بل و اگر نیاز به محیط آرام تری باشد با استفاده از محصول تری‌میکس ما تا 28 دسی بل صدا را کم کند. فن‌آوری به‌کاررفته در این محصول در نوع خود جدیدترین است، و از دمش هوا استفاده می‌کنیم ، با توسعه فن‌آوری که داشته‌ایم حدود 1300 فرمول طراحی شده است که شاید جزو اولین شرکت‌هایی باشیم که نزدیک به 120 هزار یورو فن‌آوری فروخته‌ایم. اکنون فن‌آوری دیوار خشک بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما یکی از مشکلات این فناوری صدای هوابرد است. لایه‌های ترکیبی ما می‌تواند بین دیوارها کار شود و صدا را تا حد مورد نیاز مشتری کم کند. همین کار را می‌توان در سقف انجام داد. به دلیل مزیت نسبی که تولید در ایران دارد قیمت محصولات ما با نمونه‌های مشابه کاملا‍ً قابل رقابت است.

پیام ساختمان: چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟

گرچه این فن‌آوری به تازگی در کشور معرفی شده است اما در کشورهای اروپایی و در کشور همسایه ، ترکیه که صنعت ساختمان پیشرفته‌تر است این فن‌آوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و حدود 20 تا 25 درصد صادرات ما به این کشور است. امیدوارم بتوانیم فرهنگ‌سازی کنیم و با استفاده از فن‌آوری‌ها و راه‌حل‌های جدید آرامش را به خانواده‌های ایرانی هدیه کنیم. ما امیدواریم و منتظر و مطمئن باشید با مرتفع شدن مشکل تحریم‌ها شرکت پروزن جزو اولین شرکت‌هایی است که ارتباط بین‌المللی خود را از سرخواهد گرفت.