هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کدبانو‌ها باید بدانند


گروه معماری و دکوراسیون: بعضي نكته‌ها فرق كدبانو‌ها با خانه‌دارهاي جوان را مشخص مي‌كند. ما اين نكته‌ها را به شما يادآوري مي‌كنيم تا با داشتن آنها، كدبانوي جوان اما باتجربه باشيد.

براي پاک کردن رنگ بخشي از لباس كه هنگام اتوكردن زرد شده است، مي‌توانيد از آب اكسيژنه استفاده كنيد.

براي رفع آثار دوده از روي پرده، فرش يا موكت، اول روي لكه نمك بپاشيد، پس از يك ساعت و نيم، آن را با جاروبرقي پاك كنيد.

براي پاک کردن آهار از روي اتو، وقتي اتوگرم است، ‌با يك قالب صابون روي آن بماليد، سپس با پارچه‌اي تميز آن را پاک‌کنید و صيقل دهيد.

براي پاک کردن بخش خارجي اتو هم مي‌توانيد از خميردندان استفاده كنيد.

اگر سوزن چرخ خياطي‌تان كند شده است، آن را عوض نكنيد. يك سمباده معمولي زير چرخ آن قرار دهيد و سوزن را چند بار در آن فروکنید. مطمئن باشيد دوباره تيز خواهد شد.

براي پاک کردن سياهي دستان‌تان كه با پوست گردوي تازه تغيير رنگ داده است، دستانتان را با پنبه آغشته به سركه بشوييد و با آب سرد، آبكشي كنيد.

براي از بين بوي نامطبوع ظروف پلاستيكي، روزنامه‌هاي سياه سفيد را مچاله كنيد و درون آن قرار دهيد و در آن را محكم ببندید و تمام شب به همين حالت بگذاريد تا بماند.

اگر كف قابلمه يا ماهي‌تابه‌تان لك شده است داخل آن، ريواس يا پوست سيب بپزيد تا لكه‌ها ناپديد شوند.

اگر دستتان به دلیل کار کردن با چغندر يا كلم قرمز رنگ گرفته است دستانتان را با سيب‌زميني خام پاك كنيد.

براي پاك‌ كردن لكه‌هاي ميوه يا توت سياه از روي دستانتان از كمي ماست يا آبليمو تازه كمك بگيريد.

براي پاك‌كردن چربي‌هايي كه راه آب دستشويي را مسدود كرده‌اند، يك فنجان آب نمك و يك فنجان جوش‌شیرین در راه آب ريخته و روي آن آب جوش فراوان بريزيد، چربي‌ها بلافاصله حل شده و راه آب باز مي‌شود.

لكه‌هاي ناشي از خودكار، با شير پاك مي‌شود. براي اين منظور اسفنج را به شير آغشته كنيد و روي لكه بگذاريد تا لكه پاك شود.

لكه‌هاي كهنه روميزي و لباس را با محلول ۳ قاشق غذاخوري سركه و ۲ قاشق غذاخوري پودر لباسشويي و يك ليتر آب گرم كه خودتان درست كرده‌ايد، پاك كنيد.

براي جدا کردن كاغذديواري از روي ديوار، آب داغ و سركه را به ميزان مساوي با هم مخلوط كنيد و با اسفنج روي ديوار مورد نظر بماليد. اين كار را چند بار تكرار كنيد تا كاغذ جدا شود.

اگر ظروف چيني كه استفاده مي‌كنيد، ‌ترک‌خورده و خواستيد دوباره از آن استفاده كنيد، بدون اینكه آب از آن پس دهد، يك عدد بادام تلخ روي محل ترك بماليد تا مانع از خروج آب شود.

هنگام شستن انواع ظروف، چند قطره آمونياك مي‌تواند چربی‌ها را پاك كند.

براي تميز كردن گل‌هاي خشك و مصنوعي، مي‌توانید از سشوار با درجه كم استفاده كنيد.

دورکننده مورچه‌ها

اگر از وجود بی‌شمار مورچه در خانه رنج می‌برید و به در و دیوار، کابینت و همه جای خانه، مورچه آویزان است یا شب‌ها از دست آنها آرامش ندارید؟ نگران نباشید! کافی است مقدار مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و کابینت‌ها، کف و هر جایی را که امکان دارد، با این محلول بشویید تا مورچه‌ها از منزل شما دور شوند. برای این منظور، قرار دادن زغال خشک یا تکه‌ای لیموترش در محل زندگی آنها نیز موثر است.

نرم نگه‌دارنده پتو

نرم و پرزدار نگه داشتن پتوهای پشمی و کتانی پس از شست و شو همیشه برای خانم‌ها دغدغه آفرین است اما این مشکل با اضافه کردن دو فنجان سرکه سفید به آب مورد استفاده برای شست و شو تا حد زیادی بر طرف می‌شود. البته به یاد داشته باشید هرگز مادّه شوینده بخاردار و سرکه را با هم به آب نیفزایید، زیرا گازی خطرناک از آن متصاعد خواهد شد.