هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شناسایی راداری گرفتاران زیر آوار


دستگاه رادار قابل‌حمل که با الهام از فناوری کشف اجرام دوردست فضایی طراحی شده است، می‌تواند به یافتن افراد گرفتار زیر آوار کمک کند.

آژانس فضایی آمریکا ناسا در همکاری مشترک با وزارت امنیت داخلی اقدام به طراحی ابزار جدیدی برای شناسایی افراد گرفتار در زیر آوار کرده است. در طراحی نمونه اولیه رادار قابل‌حمل موسوم به FINDER –پیدا کردن افراد در بلایای طبیعی و واکنش اضطراری از فناوری مشابه رادارهای فضایی برای کشف اجرام دوردست فضایی استفاده شده است.

با کمک این رادار امکان شناسایی افراد گرفتار زیر آوار تا عمق 9 متری وجود دارد؛ در فضای باز، یافتن افراد در فاصله 30 متری امکان‌پذیر است و در زیر مواد جامد مانند بتن، رادار تا عمق شش متری کار آیی دارد. این فناوری بسیار پیشرفته‌تر از فناوری رادارهای موجود است که سیگنال های آنها به سختی از بین آوار ساختمان‌ها عبور می‌کنند.

در رادار FINDER از الگوریتم‌های پیشرفته‌ای برای ایزوله و جداسازی سیگنال های ظریف حرکت قفسه سینه افراد از سیگنال های دیگر مانند حرکت درختان یا حیوانات استفاده می‌شود.

این فناوری مشابه فناوری استفاده‌شده در شبکه عمق فضا (Deep Space Network) ناسا برای مکان‌یابی فضاپیما است؛ یک موج نور به فضاپیما ارسال می‌شود و زمان مورد نیاز برای بازگشت سیگنال، تعیین‌کننده فاصله آن از زمین است. شبکه عمق فضا از این تکنیک برای رهگیری فضاپیمای ماسینی در مدار سیاره زحل نیز استفاده می‌کند.

«جان پرایس» مدیر برنامه گروه نجات در اداره امنیت داخلی تأکید می‌کند: هدف نهایی از طراحی رادار FINDER کمک به تیم های امداد و نجات برای یافتن هرچه سریع تر قربانیان بلایایی طبیعی است؛ این فناوری از پتانسیل لازم برای شناسایی افراد گرفتار زیر آوار و عملیات جستجو و نجات دقیق تر در مناطق محدودتر برخوردار است.