هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تولید نانوعایق ضد رطوبت


محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نانو عایقی با عمر مفید 30 سال عرضه کردند که بدون تخریب بر روی سطح اعمال می‌شود و با جلوگیری از نفوذ آب به ساختمان موجب افزایش عمر سازه می‌شود.

نور محمد رشیدی نیا، مجری طرح با اشاره به جزئیات این نانو عایق گفت: این عایق با استفاده از نانو ذرات سیلیکون تولیدشده که با ترکیب آن با آب به عنوان عایق رطوبت در ساختمان‌ها به‌کاربرده می‌شود. وی اظهار داشت: هر کیلوی این نانو عایق در 20 هزار لیتر آب ترکیب و یک مایع شفاف و بی‌رنگ حاصل می‌شود.

رشیدی نیا با بیان اینکه نمونه این نانو عایق عرضه شده است، خاطرنشان کرد: نمونه‌های عرضه‌شده قابلیت ترکیب با حداکثر 50 لیتر آب را دارد و نمونه تولیدشده در کشور مقرون به صرفه بوده و موجب کاهش مصرف آب می‌شود. مجری طرح با اشاره به عملکرد این عایق یادآور شد: این عایق بر روی سطوح سیمانی و یا سرامیکی با مولکول‌های سطح پیوندی ایجاد می‌کند که مانع عبور رطوبت به داخل سطح می‌شود.

وی جلوگیری از کپک‌زدگی و رشد قارچ را از دیگر مزایای این عایق برشمرد و ادامه داد: عایق تولیدشده قابلیت تنفس دارد، یعنی در صورت بروز آب به داخل سازه این عایق اجازه خروج آب و رطوبت را می‌دهد ولی اجازه عبور آب را نمی‌دهد.

رشیدی نیا با تاکید بر اینکه برای اعمال این عایق در سطح نیازی به تخریب سازه نیست ،گفت: این عایق می‌تواند بر روی سطوح سیمانی، سرامیک و یا کاشی که قبلاً عایق‌بندی شده و به آنها آسیب وارد شده است، به‌کاربرده شود و این سطوح را عایق‌بندی کند.

این محقق با بیان اینکه این عایق تغییری در رنگ سطح ایجاد نخواهد کرد، اظهار داشت: از آنجا که این عایق بی‌رنگ و شفاف است اعمال آن بر روی سرامیک و کاشی تغییری در وضعیت آنها نمی‌دهد و عمر مفید نانو عایق سیلیکون 30 سال است.