هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیش‌بینی زلزله موبایل


مطالعات اخیر محققان ایتالیایی نشان می‌دهد که شتاب سنج‌های موجود در گوشی‌های آیفون قابلیت پیش‌بینی دقیق زمین‌لرزه را دارد.

محققان ایتالیایی بر این باورند که با استفاده از حسگر LIS۳۳۱DLH MEMS که در گوشی‌های آیفون قرار دارد به راحتی می‌توان یک شبکه لرزه‌نگاری شهری راه‌اندازی کرد. در ادامه تحقیقات آمده است که این شتاب سنج، در انواع گوشی‌های هوشمند ، ساعت‌های هوشمند و لپ تاب نیز تعبیه شده است.

شتاب سنج‌های MEMS به منظور تنظیم تصویر با صفحه نمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، وقتی به تصویری که در حالت افقی است می‌نگریم، صفحه نمایش با حالت افقی تصویر منطبق می‌شود تا تصویر به راحتی قابل مشاهده باشد.

مدیر این پروژه تحقیقاتی گفته است که می‌توان از این سیستم لرزه‌نگار کوچک در کیسه‌های هوای اتومبیل نیز استفاده کرد تا تمام ماشین‌ها به این دستگاه مجهز شوند.

حسگر تعبیه‌شده در گوشی‌های آیفون قادر به پیش‌بینی زلزله‌هایی در اندازه ۵ ریشتر به بالا هستند و محققان در تلاش‌اند تا دقت حسگرها را افزایش دهند. به محض شروع زلزله، حسگرهای گوشی آیفون شروع به فعالیت می‌کنند و نقشه دقیقی از محل زلزله و مکان‌هایی که بیشتر آسیب می‌بینند را ترسیم می‌کند.

محققان بر این باورند که در آینده‌ای نزدیک و با توسعه نرم‌افزارهای گوناگون می‌توان یک شبکه دقیق لرزه‌نگاری و پیش‌بینی وضعیت هوا با دستگاه‌های جیبی و ساده راه‌اندازی کرد. نتایج این مطالعات در آخرین شماره نشریه Bulletin of the Seismological Society of America منتشر شده است.