اجازه ورود اجناس بنجل را نمی‌دهیم

شمار نشریه : 170


مراسم روز جهانی استاندارد با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان ملی استاندارد و جمعي از توليد‌كنندگان در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان در اين همايش كه پیام روز جهانی استاندارد (14 اکتبر 2013) با شعار «استانداردهای بین المللی تضمین کننده تغییر مثبت» قرائت شد، مسائلي از قبيل حل چالش‌ها و مشكلات پيش روي صنعتگران و توليد كنندگان و همگامي با استاندارد‌هاي بين‌المللي مورد توجه قرار گرفت.

بايد توليد جان تازه بگيرد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در اين همايش با اشاره به اهمیت استاندارد،گفت: نباید از قافله استاندارد عقب بمانیم و به هیچ بهانه‌ای اجازه واردات اجناس بنجل و بی‌کیفیت کشورهای دیگر را به کشور بدهیم؛ چرا که سلامت مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این موضوع باید به صورت جدی‌تر از سوی مسئولان دنبال شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: چشم‌انداز 20 ساله کشور در نیمه راه است و اهدافی که در سند چشم‌انداز 20 ساله در نظر گرفته بودیم با عملکرد فعلی تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. در سند چشم‌انداز رشد 8 درصدی و تورم یک رقمی را در نظر گرفته بودیم اما به نظر می‌رسد در وضعیت فعلی این ارقام از گفتگوی ما حذف و ارقام دیگری جایگزین آن شده است.

جهانگیری در ادامه به وضعیت هدفمندی یارانه ها هم اشاره کرد و گفت: مردم کشور ما فکر می‌کنند مقداری به قيمت‌ حامل‌های انرژی اضافه‌شده و همین مقدار به صورت نقدی بین مردم توزیع شده است درحالی‌که بر اساس قانون باید 50 درصد از منابع حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به صورت نقدی توزیع شود و از 50 درصد دیگر 20 درصد صرف کارهای داخلی دولت و 30 درصد هم به بخش تولید پرداخت شود.

امیدواریم سال 93 طلب پیمانکاران پرداخت شود

جهانگیری با اشاره به نقش و جايگاه پيمانكاران در اقتصاد کشور گفت:‌ پیمانکاران بخش قابل توجهی هستند که طلب‌هایی از دولت دارند و امیدواریم در سال 93 بخش عمده ای از طلب آنها پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه ما باید دو سیاست کوتاه‌مدت و بلندمدت را به صورت هماهنگ دنبال کنیم و باید مانع شتاب بیشتر در روندهای منفی شویم، خاطرنشان کرد:مجموعه دولت به این موضوع اعتقاد دارد که موتور اصلی اقتصاد کشور بخش خصوصی است و ما برای بخش خصوصی فضای لازم را فراهم نموده و موانع را برطرف می‌کنیم.

باید تولید کشور جان تازه‌ بگیرد

جهانگیری اظهار داشت: اولویت نخست دولت کاهش و پس از آن متوقف کردن تورم است و برای حل اين مشكل به دنبال اقداماتي هستيم كه موجب افزایش پایه پولی و نقدینگی نشود و باید کاری کنیم که تورم در پایان سال کمتر شود و تولید کشور جان تازه‌اي بگیرد، به طوری که صنعت‌گران نگویند تولید نفس‌های آخر خود را می‌کشد.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: به گونه‌اي برنامه ريزي مي‌كنيم كه در سال 93 از رکود تورمی خارج شویم و به طور كلي رکود از اقتصاد برداشته شود و واحدها با نشاط بیشتری کار کنند. ما می‌خواهیم منابع مورد نیازمان را به نحوی تامین کنیم که نقدینگی بخش صنعت تامین شود.

چالش‌های اساسي اقتصاد کشور

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به شرایط رکود تورمی كشور گفت: بیکاری بسیار بالا به ویژه در بین نسل جوان و تحصیل‌کرده، نرخ پایین سرمایه‌گذاری، نامناسب بودن فضای کسب و کار، کاهش سرمایه‌گذاری خارجی، وجود تحریم‌های ظالمانه علیه ملت و اقتصاد کشور از جمله چالش‌های اساسي اقتصاد کشور به شمار مي‌رود.

جهانگيري با بيان اينكه دولت اصرار دارد شاخص‌های مهم اقتصادی، ملی و حتی بین‌المللی را ارتقا دهد، گفت: در این رابطه مي‌خواهيم گروهی تشکیل دهیم که به رصد و بررسي این شاخص‌ها بپردازد، چراکه زیبنده ملت ما نیست که همواره در شاخص‌ها در رتبه‌های نامناسبی قرار گیرد.

دولت حامی تولید است

معاون اول رئیس‌جمهور خاطر نشان كرد: دولت حامی تولید است و به همین دلیل ما از نخبگان کشور و صاحبان فکر و اندیشه می‌خواهیم به ما کمک کنند. ما مي‌خواهيم سامانه‌ای تعریف کنیم که بر اساس آن، مصوبات دولت در اختیار صاحب‌نظران قرار بگیرد تا از نظرات آنان استفاده كنيم.

وی حمایت از صادرات کالا و خدمات در خارج از کشور را از جمله برنامه‌های دولت دانست و گفت: ما باید شرایطی به وجود بیاوریم که کشورهای دیگر به سمت پذیرش کالاهای ایرانی و سرمایه‌گذاری روی بیاورند؛ به ویژه کشور عراق به عنوان کشور نفت‌خیز و کشوری که رابطه خوبی با ما دارد، بسيار حائز اهميت است.

می‌توانیم با برنامه‌ریزی بر مشکلات پيروز شويم

جهانگیری در پایان با بیان اینکه اگر ذخیره مناسب در صندوق توسعه ملی بود، کسی نمی‌توانست ما را تحریم کند، گفت: با وجود همه مشکلاتی که گفتم، با اطلاعی که از توانمندی ملت ایران داریم، می‌توانیم با یک برنامه‌ریزی درست بر همه این مشکلات پيروز شويم.

ناگزیریم استانداردهای ملی را ارتقاء دهيم

همچنين نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش گفت: از آنجا كه توسعه صادرات نیازمند کسب بازارهای جهانی ماندگار و معتبر است، ناگزیریم استانداردهای ملی خود را ارتقاء دهيم. وي با بيان اينكه در شرایط جهانی شدن توجه به استانداردها ضروری است، گفت: کشورهایی موفقند که بتوانند سریع تر، با کیفیت تر و با تولیدات ارزان تر در این فضاها حضور داشته باشند.

نعمت زاده با اشاره به تلاش سازمان های استانداردسازی بین المللی در ارتقای کیفیت محصولات گفت: کشور ما در پياده‌سازي استانداردهای بین المللی گام های بلندی برداشته است. تدوین استانداردهای ملی مطلوب است که برون سپاری شود و همه ذی‌نفعان در این فرایند ملی مشارکت نمایند.

نعمت زاده خاطر نشان كرد: سازمان ملی استاندارد ایران علاوه بر تجهیز آزمایشگاه های خود موظف است که بين آزمایشگاه های معتبر سایر سازمان ها ارتباط برقرار کند. وي ادامه داد: متاسفانه برخی از تصمیمات ما در سال‌های قبل همچون علامت‌گذاری کالا و یا موانع دیگر به جای اینکه موجبات تسهیل تجارت را فراهم آورد، باعث کندی تجارت شده است.

صرفا به تدوین استانداردها توجه نمي‌كنيم

نظام الدین برزگری رئیس سازمان ملی استاندارد ایران هم به مناسبت روز جهانی استاندارد گفت: با آغاز هزاره سوم، جهان با تغییر و تحولات بسيار زيادي در عرصه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فناوری مواجه شده و واقعيت اين است كه ساختارها و نهادهای اجتماعی و اقتصادی را وادار به دگرگونی کرده است.

برزگری ادامه داد : قطب های سنتی با کارکرد بازار، دیگر قادر به جلوگیری از شکل گیری قطب های جدید اقتصاد نخواهند بود و ناگزیرند درهای بسته خود را به روی بازیگران جدید در منطقه از جمله ایران اسلامی در آینده بگشایند. وی گفت: وظیفه برنامه ریزان و متخصصان کشور در شرايط حاضر، بهره گیری از همه امکانات و منابع به ویژه نیروی انسانی کارآمد به عنوان والاترین سرمایه ملی برای دستيابي به اهداف در افق 1404 است.

برزگری اضافه كرد: سازمان ملی استاندارد ایران با درک صحيح از وظايفي كه بر عهده دارد، خود را موظف می داند با با برنامه ریزی جامع و هدفمند از توجه صرف به تهيه و تدوین استانداردهای ملی برای کالا و خدمات دوري كند.وی افزود: از جمله اولويت‌هاي سازمان ملي استاندارد مي‌توان به بازمهندسی سازمان، بهره گیری از روش های پیشرفته، حذف موانع، بازنگری و تجدیدنظر بنیادین در استانداردهای ملی و انطباق آن با استانداردهای بین المللی اشاره كرد.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه؛شاید اغراق نباشد اگر ادعا کنیم سازمان ملی استاندارد ایران پیش از اعلام شعار جهانی سال 2013 با عنوان استانداردهای بین المللی تضمین کننده تغییر مثبت، در این عرصه گام نهاده و به موفقیت های مطلوبی نیز دست یافته است، خاطرنشان کرد: سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان نهادی فرا دستگاهی در توسعه زیرساخت ها و برآورده کردن انتظارات عمومی بسی فراتر از دستاوردهای پیش رو حرکت کرده و وارد مسیر تغییر شده است.