هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خداحافظی با ارز نفتی

گروه تاسیسات: در سال «حماسه سیاسی و اقتصادی»،هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی با مشارکت فعال سازندگان،پیمانکاران،مشاوران و متخصصان توانمند داخلی و با حضور گسترده شرکت‌های بین‌المللی بار دیگر فرصت مطلوبی برای صنعت نفت کشور ایجاد کرد تا ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خود را در راه تحقق حماسه اقتصادی به نمایش بگذارند و تصویری روشن از توانمندی‌های بخش خصوصی کشور در جهت تحقق آرمان تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی را ترسیم نمایند.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان این نمایشگاه، بیست و نهم فروردین تا یکم اردیبهشت به مدت چهار روز ادامه داشت. روز اول نمایشگاه با نام تولید ملی و شکست تحریم‌ها با رویکرد توسعه صنایع بالادستی و روز دوم نمایشگاه با شعار امنیت انرژی، امنیت اقتصادی برگزار شد.خودکفایی و خودباوری در صنعت نفت ایران با رویکرد صدور دانش فنی شعار روز سوم نمایشگاه بود و برای روز پایانی هم عنوان؛ تنوع بخشی سبد درآمدی کشور با رویکرد تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در نظر گرفته شده بود.همچنین شرکت‌کنندگان در نمایشگاه هجدهم در قالب 9 گروه تخصصی شامل؛پیمانکاران عمومی،مهندسان مشاور، مراکز پژوهشی و آموزشی،خدمات فنی و بازرگانی،بهینه‌سازی مصرف سوخت،پیمانکاران ساختمان نصب، شرکت‌های فناوری،سازندگان تجهیزات و قطعات مرتبط با صنعت نفت به همراه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی،و شیمیایی،توانمندی‌های خود را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دادند.

تأثیر مثبت تحریم‌ها بر اقتصاد کشور

معاون اول رئیس جمهور در آیین افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی با تاکید به شکست تحریم‌های غرب علیه ایران گفت: تحریم‌ها ملت ایران و محورهای اقتصادی این مرز و بوم را قوی‌تر کرده و موفقیت‌های چشمگیر شرکت‌های داخلی و عرضه فرآورده های نفتی و غیر نفتی گواه این مدعاست كه قبل از هر چیز نشانگر تلاش مجدانه و پیگیر دانشمندان ایرانی برای هموارسازی مسیر خودکفایی کشور می‌باشد.

محمدرضا رحیمی افزود: یک دوره سخت ولی پرنشاط را طی کردیم و با درایت مسئولان و همکاری متخصصان و مردم توانستیم سیلاب تحریم‌ها را به سد محکمی برای آبیاری بهینه صنعت کشور تبدیل کنیم به نحوی که هم اکنون آمادگی داریم با توسعه و تجهیز عرصه‌های مختلف صنعت نفت،ارز حاصل از صادرات نفت را از اقتصاد کشور حذف کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت توانمندی‌های داخلی ادامه داد: در عرصه تولید و بهینه‌سازی انرژی و حفاظت از منابع کشور موفقیت بالایی داشته‌ایم و ذخایر نفتی ایران از امنیت بالایی برخوردار است و حتی یک لیتر از این ذخایر را به کشورهای دیگر باج نخواهیم داد.اگرچه غربی‌ها فروش بنزین و هواپیما را به ایران تحریم کردند ولی ما توانستیم در داخل کشور سوخت هواپیما تولید کنیم و حتی آن را به برخی از کشورهای تحریم کننده بفروشیم.

رحیمی اظهار داشت: در سال گذشته بیش از 200 هزار میلیارد تومان در صنایع پتروشیمی و دیگر صنایع وابسته سرمایه گذاری کردیم و موفق شدیم 70 درصد از نيازهاي وزارت نفت را از تولید داخل تأمین کنیم که بخش مهمی از این توفیق حاصل پیوند ناگسستنی وزارت نفت با متخصصان و دانشگاه‌های کشور بود.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: هدف ما رسیدن به قله‌های توسعه و خودکفایی است و برای این منظور پنجه در پنجه قدرت‌های استکباری انداختیم.در شرایط فعلی قصد داریم به جای خام فروشی، نفت را فرآوری کرده و بعد صادر ‌کنیم.مقدمات این کار هم اکنون فراهم شده و جزئیات آن در آینده نزدیک منتشر می‌شود.

جشن خودکفایی نفت در پیش است

سازندگان و پیمانکاران ایرانی با تکیه بر شعار«ما می‌توانیم»گام‌های بلندی برای خودکفایی کشور برداشته‌اند به نحوی که امروز در ایران چیزی برای توسعه صنعت نفت کم نداریم و به زودی جشن خودکفایی نفت را برگزار می‌کنیم.

وزیر نفت ضمن بیان این مطلب گفت: نام‌گذاری سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی برای سال 92 از سوی مقام معظم رهبری بسیار حکیمانه است و ما امسال با اتکا به توان داخلی در صنعت نفت،از روال عادی شرایط توسعه و تولید عبور می‌کنیم و حماسه دیگری خلق خواهیم کرد.

رستم قاسمی سرمایه‌گذاری سال گذشته در حوزه نفت را 30 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در سال 91 توانستیم بسیاری از پروژه‌های شاخص مانند طرح توسعه پالایشگاه شازند را به بهره برداری برسانیم. هم‌اکنون وابستگی کشور به بسیاری از فرآورده‌های نفتی قطع و در برخی موارد صادر کننده هستیم.

وی با اشاره به حضور گسترده پیمانکاران و صنعتگران داخلی در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت گفت: دست و بازوی تمام صنعتگران و تلاشگران عرصه داخلی را می‌بوسم زیرا با حضور همه جانبه این تلاشگران موفق شدیم میزان وابستگی به خارج را در پارس جنوبی از 90 درصد به 50 درصد کاهش دهیم.انتظار دارم با همکاری همه فعالان عرصه نفت پروژه‌های توسعه را با سرعت بیشتر به بهره‌برداری برسانیم.

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: انرژی در دنیای امروز پایه و اساس توسعه اقتصادی است در این میان انرژی هیدروکربوری جایگاه ویژه‌ای دارد که با وجود تلاش برای استفاده بیشتر از انرژی‌های نو-به دلیل ارزان و قابل دسترس بودن-همچنان نقش اساسی در بازارهای جهانی ایفا می‌کند.خوشبختانه ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دارنده ذخایر هیدروکربوری در جهان است و در سال‌های آینده می‌تواند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مطمئن‌ترین تأمین کنندگان انرژی جهانی نقش ایفا کند.

به گفته قاسمی در گذشته به دلیل دسترسی آسان به منابع هیدروکربوری، توجه خاصی به شیوه‌های تولید از این منابع نمی‌شد اما در سال‌های اخیر به ویژه در شرایط تحریم،تولید صیانتی از این منابع بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.وزیر نفت با تاکید بر اینکه در آینده نه چندان دور جشن عدم وابستگی صنعت نفت به خارج از کشور را برگزار خواهیم کرد، گفت: امروز صنعت نفت نقش راهبردی در حوزه تولید و توسعه کشور دارد به نحوی که با ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی در واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی، میزان اشتغال زایی و کسب درآمد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روزانه نزدیک به 700 میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید می‌شود،تاکید کرد: این رقم تا پایان برنامه پنجم به بیش از یک میلیارد و 470 میلیون متر مکعب در روز می‌رسد که در این صورت علاوه بر بهره‌مندی مردم از این نعمت خدادادی،برنامه توسعه صدور گاز به بسیاری از کشورهای همسایه را نیز در دستور کار قرار دهیم.وزیر نفت تولید صیانتی را یکی از ضرورت‌های توسعه صنعت نفت اعلام و اظهار امیدوار کرد؛ درآمدهای نفتی بیش از پیش برای توسعه زیربناهای کشور هزینه شود.

اقتصاد ایران مسیر خود را یافته است

تحریم‌های غیر قانونی و گسترده علیه کشورمان باعث شد تولیدکنندگان ایرانی فرصت رقابت در بازارهای جهانی را پیدا کنند. در همین راستا،برگزاری نمایشگاه نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی فرصت مناسبی برای ارائه توانمندی‌های صنعتگران ایرانی است.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب گفت: کاهش واردات کالا و فرصت برای تولیدکنندگان داخلی-به ویژه برای تولیدکنندگان اولویت 10 کالا-یکی از اثرات مثبت تحریم‌ها بود و سبب شد تحریم کنندگان ایرانی با تکیه بر توانایی‌های خود کالاها و تجهیزات مورد نیاز کشور را تولید کند.برای مثال؛سال گذشته در حوزه صادرات غیر نفتی-به جز در مقاطعی که در فروش نفت و محصولات پتروشیمی با کاهش درآمدهای ارزی مواجه بودیم-در سایر بخش‌ها روند رو به رشدی داشتیم و باعث جبران کمبودها شد.

مهندس غضنفری اظهار داشت: مدیریت صادرات مواد اولیه و به طور مشخص فرآورده‌های پتروشیمی، یکی از نقاط قوت فعالیت‌ها در سال گذشته بود و ما توانستیم محصولات پتروشیمی را در صنایع پایین دستی سوق دهیم که در نهایت به صادرات صنایع تکمیلی با ارزش افزوده بالا منجر شد.

به گفته غضنفری، در سال 2006 میلادی 82 درصد از صادرات ایران به کشورهای آسیایی ارسال شده كه میزان صادرات ما به اروپا نیز 14 درصد بود.در سال 2012 این روند تغییر کرد و تجارت ما به اروپا به 5 درصد کاهش یافت و صادرات به آسیا به 92 درصد رسید که نشان دهنده جابه‌جایی مسیر تجارت و مبادلات با کشورهای منطقه‌ای است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه صادرات غیر نفتی هر سال 20 درصد رشد داشته است،خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران مسیر خود را یافته است و اکنون حجم تجارت به سمت صادرات غیر نفتی در حال حرکت است، لذا می‌توان گفت؛ ما از سد تحریم‌ها گذشته‌ایم. امیدواریم در سال 93 به ارز حاصل از فروش نفت برای واردات کالا نیازی نداشته باشیم.