هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمایشگاهی برای تمام صنوف

آرزوافشارزاده-نخستین نمایشگاه املاک و مستغلات روز جمعه بیست و هشتم مهرماه در حالی افتتاح شد که بازار صنعت ساختمان کشور در رکود به سر می‌برد و اکثر شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه چشم امید به دولت تدبیر و امید دارند که تا دو ماه آینده وضعیت بهتر شود. یکی از نکات مثبت این نمایشگاه خدمات‌دهی مناسب به بازدیدکنندگان بود. یکی دیگر از نکاتی که توجه را به خود جلب می‌کرد حضور شرکت‌ها و هلدینگ های بزرگ ساختمانی بود. برخی شرکت‌ها برای اولین بار در یک نمایشگاه ساختمانی حضور پیدا می‌کردند و برخی برای بررسی وضعیت بازار آمده بودند.

معرفی منطقه رزکه

بسیاری از مردم با عنوان " نمایشگاه املاک و مستغلات" که روبه رو می‌شوند از خود می‌پرسند قرار است چه محصولی در این نمایشگاه ارائه شود؟ اما این نمایشگاه محلی بود برای ارائه خدمات.

علی زارعی از مشاوران املاک آمل، هدف خود را از حضور در نمایشگاه معرفی منطقه رزکه آمل ذکر می‌کند و می‌گوید: رزکه آمل یک منطقه توریستی و بسیار زیباست با آبشارهای بسیار که هدفمان از حضور در این نمایشگاه معرفی این منطقه است.به گفته این مشاور املاک، ساخت‌وساز در آمل فعلاً راکد است، ولی در منطقه توریستی رزکه بازار زمین و ملک خوب است.

زارعی درباره خدمات ارائه‌شده در نمایشگاه گفت: با توجه به اینکه یک میلیون و 800 هزار تومان پول غرفه داده‌ایم، امکانات خاصی ندارد. اما رفتار و اخلاق و برخورد برگزارکنندگان بسیار مناسب بود .

زمین متری 50 هزار تومان!

اکثر پایتخت‌نشینان با قیمت‌های بالای یک میلیون سر وکار دارند و اگر به آنها بگویی در نقطه‌ای از خوش آّب و هواترین مناطق کشور، زمین متری 50 هزار تومان است، تعجب می‌کنند، اما محمد کریمی که از گیلان به تهران آمده، دورترین منطقه به دریا در گیلان را متری 50 هزار تومان اعلام می‌کند. وی هدف خود را از حضور در نمایشگاه، شناساندن منطقه گیلان و مناطق ساحلی زیباکنار به مردم ذکر می‌کند و درباره بازار زمین و ملک در گیلان می‌گوید: با پیشرفت‌هایی که صورت گرفته ، قیمت زمین‌های منطقه زیباکنار بیشتر شده است. قیمت‌ها با توجه به دور و نزدیک بودن به ساحل یا جاده استراتژیک گیلان بالا یا پایین می‌آید. کریمی درباره قیمت زمین داخل شهر می‌گوید: به طور متوسط قیمت هر متر زمین از یک تا 2 میلیون تومان متغیر است. وی از خدمات ارائه‌شده در نمایشگاه احساس رضایت کرد.

رونق بازار ملک تا دو ماه دیگر

اکثر مشاوران املاک در دفتر همکاران خود نشسته‌اند و مشغول گپ و گفت با یکدیگر هستند.من هم به جمع آنها می‌پیوندم تا علت حضورشان را در نمایشگاه جویا شوم.

خسرو نجفی از مشاوران مسکن درباره علت حضورش در نمایشگاه می‌گوید: روز آخر متوجه برگزاری چنین نمایشگاهی شدم ولی همین که شنیدم قرار است چنین نمایشگاهی برگزار شود مشتاق به حضور شدم تا بتوانیم خود را به مشتریان و سازندگان پروژه‌ها معرفی کنیم . وی درباره وضعیت بازار ملک و زمین گفت:در حال حاضر بازار در وضعیت رکود به سر می‌برد اما به نظر من حداکثر تا دو ماه آینده بازار رونق می‌گیرد. نجفی دلیل این امر را ثابت شدن قیمت‌ها دانست و گفت:وضعیت سیاسی و اقتصادی مملکت رو به بهبودی است و با توجه به این مسائل می‌توان به رونق بازار ساختمان امیدوار بود.

به گفته نجفی متوسط قیمت ملک در تهران از متری 2 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان متغیر است.البته حباب قیمت 15 تا 20 درصد شکسته و تقریباً ثابت شده است، اما قیمت اجاره‌ها تغییری نکرده است. وی درباره نمایشگاه می‌گوید: نمایشگاه بسیار عالی برگزار می‌شود و با آنکه روز اول است مراجعه‌کنندگان و بازدیدکنندگان حضور خوبی دارند. ضمن اینکه خدمات خوبی هم به ما ارائه شد اما تنها اطلاع‌رسانی برگزاری نمایشگاه کافی نبود.

حضور برای ارتباط سازنده و فروشنده

حضور شرکتی که در زمینه سازه‌های فلزی فعالیت می‌کند توجه من را به خود جلب کرد و این سؤال برایم مطرح شد که آیا نمایشگاه املاک و مستغلات جایگاه خوبی برای عرضه سازه‌های فلزی است؟

محمدرضا علیپور، مدیرعامل این شرکت درباره علت حضورش در نمایشگاه می‌گوید: ساخت استراکچر فلزی و احداث بنا در ابنیه صنعتی تجاری و مسکونی و سازه‌های فلزی زمینه فعالیت شرکت متبوعش است.وی ادامه می‌دهد: من معتقدم باید واحدی ساخته شود تا مدیران و مشاوران املاک آن را به فروش برسانند و اینجا می‌توان ارتباط خوبی را با تیم های سازنده برقرار کرد.ما مجری سازه‌های فلزی هستیم و حضور ما ارتباط خوبی بین سازنده و فروشنده برقرار می‌کند .علیپور اضافه می‌کند: به نظرم سازندگان باید استقبال بیشتری از این نمایشگاه می‌کردند چون ارتباط بهتری بین فروشندگان و سازندگان باید برقرار شود تا مشکلاتی که در عرضه مسکن وجود دارد، مرتفع شود.

این مشاور املاک درباره بازار ساختمان می‌گوید: چون تکلیف قیمت ارز هنوز روشن نیست و سازندگان نمی‌دانند قیمت تمام‌شده چقدر خواهد شد بازار در حال رکود است و اگر قیمت ارز ثابت شود مسکن از رکود خارج می‌گردد. وی درباره برگزاری نمایشگاه می‌گوید: باید یک تیم تخصصی در نمایشگاه وجود داشته باشد و تمام گروه‌های مربوط به ساختمان را دسته‌بندی و غرفه‌ها را مسیر بندی کنند تا بهتر بتوان از آن استفاده کرد.نمایشگاه باید تخصصی تر برگزار شود تا متخصصان از آن بهره بیشتری ببرند.

می‌خواستیم همکاران را بشناسیم

حسین زمردی، مشاور املاک درباره حضورش در نمایشگاه می‌گوید: این اولین نمایشگاهی است که برای این صنف برگزار می‌شود.ما می‌خواستیم همکارانمان را بیشتر بشناسیم چون برخی از آنها از تهران و بعضی نیز از شهرستان‌ها شرکت کرده‌اند.

زمردی درباره نمایشگاه می‌گوید: با توجه به اینکه برای اولین بار این نمایشگاه برگزار می‌شود تاکنون خوب برگزارشده و امیدوارم در دوره‌های بعدی بهتر برگزار شود.

بافت فرسوده بهترین محل سرمایه‌گذاری

چشمم به غرفه‌ای می‌افتد که حال و هوای سنتی و ایرانی اسلامی دارد. برای تهیه گزارش به داخل غرفه می روم و متوجه می شوم احیای معماری ایرانی - اسلامی از جمله اهداف این شرکت است و به همین دلیل غرفه شکل و شمایل خاصی دارد.

سید محمود رضا شایسته، مدیرعامل شرکت درباره هدف از حضور در نمایشگاه می‌گوید:شرکت ما در حال حاضر در بافت فرسوده جنوب تهران مشغول نوسازی است. وی اضافه می‌کند: ما طرحی ارائه کرده‌ایم که سرمایه‌های اندک مردم را در بانک جمع‌آوری می‌کنیم تا پشتوانه سیستم بانکی مان شود.با این روش در پروژه‌های بافت فرسوده سرمایه‌گذاری می‌شود و از سود خوبی هم نسبت به سایر طرح‌ها و بانک‌ها برخوردار است.

به گفته شایسته، با تجمیع سرمایه‌های مردم ، املاک فرسوده با معماری ایرانی اسلامی وسازه ای مستحکم در برابر زلزله، بازسازی می‌شود و سود پروژه‌ها به خود مردم بر می‌گردد. شایسته تصریح می‌کند:ما می‌خواهیم مسکن محلی با معماری ایرانی اسلامی تولید کنیم و علاقه‌مندیم مجریان توانمند با این طرح آشنا شوند و هدفمان از حضور در نمایشگاه هم آشنایی مجریان توانمند با این طرح بود.وی تاکید می‌کند: اگر سرمایه‌گذاران می‌خواهند در بازاری با سود مناسب سرمایه‌گذاری کنند، بافت فرسوده بهترین محل برای سرمایه‌های آنها ست.

حضور برای شناخت بازار

بسیاری از هلدینگ ها و شرکت‌های بزرگ ساختمانی در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند.یکی از این هلدینگ ها توجهم را به خود جلب می‌کند.مرتضی کبیریان، معاونت بازرگانی شرکتی که یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ گروه توسعه ساختمان است، درباره حضورش در نمایشگاه می‌گوید: نمایشگاه املاک و مستغلات و بحث فروش، برای تأمین نیازهای مالیِ پروژه‌های مجموعه شرکت‌های ما ضروری است. کبیریان می‌گوید: حضور ما در این نمایشگاه برای شناخت بازار، همکاران و میزان عرضه محصولات تجاری مسکونی واداری در بازار است و گزارش‌هایی که در پایان نمایشگاه خواهیم گرفت به عنوان راهبردی برای آینده شرکت مان خواهد بود.وی معتقد است نمایشگاه مکانی برای یادگیری است چرا که ما یک غرفه داریم و دیگران 50 غرفه و قرار است 50 حرف شنیده شود. باید گوش شنوایی برای حرف دیگران داشته باشیم و از نوع عرضه محصولات در نمایشگاه هم نکته‌های بسیاری یاد بگیریم.گفتنی است نشریه پیام ساختمان با برپایی غرفه اختصاصی ضمن پوشش خبری نمایشگاه به توزیع رایگان نشریه بین شرکت‌ها و بازدیدکنندگان پرداخت.